Môj ročník je postihnutý rozvodmi ako asi žiadna iná generácia. Ale tam to nekončí…

Aký veľký omyl nás všetkých postihol!

Vyrastali sme v tom, čo nám ukázali filmy a lovesongy: túžiaci po veľkej, osudovej láske. A pozrime sa, kam nás priviedla!

Môj ročník je postihnutý rozvodmi ako asi žiadna iná generácia.

Ale tam to nekončí. Pokračujeme zo vzťahu do vzťahu, od nevery k nevere, alebo aspoň k myšlienkam na ňu…

A to všetko len preto, lebo sme nesprávne pochopili celý koncept.

Napríklad, ja som si po rozvode vyberal iba pekné ženy, bez ohľadu na svetonázor či humor či intelekt. Veď čo ak kamaráti povedia, ukáž mi jej profil na FB? Musím sa predsa pochváliť minimálne modelkou!

Idiot

Odkedy som zrušil zoznamky a skončil promiskuitný život (čiarou za ním bola kniha AJ TEBA DOSTANEM), som oveľa spokojnejší, vyrovnanejší a cieľavedomejší. Aj pokiaľ ide o vzťahy. Ak ešte niekedy do vzťahu pôjdem, už budú kritériá celkom iné. Na vzhľade viac nezáleží – ja o svojej žene budem hovoriť, aká je úžasná, a ako ju milujem aj s jej chybami. Nezáleží, či bude mať 50 kg alebo nadváhu, malé prsia alebo veľký zadok. Tieto normy nám vtisli médiá, ktoré definujú ženskosť ako niečo primárne ikonické – žena ako obraz.

Lenže, a to ma naučili moslimské youtuberky  v burkách (!), ženskosť je hlavne performatívna: ako sa žena prejavuje, ako koná, ako sa správa…

Žena pre mňa viac nie je pozlátko, ktoré treba uchmatnúť a potom, keď sa zunuje, pustiť dolu prúdom. A vzťah nie je o dúhach a motýlikoch (aj keď také veselé ponožky jej rád na Vianoce darujem)

Vzťah je budovateľský projekt.

Partner nie je na to, aby si večer neprichádzal do prázdneho bytu. Partner(ka) je na to, aby sme spolu, ako dobrý team, vytvárali novú jednotu, novú rodinu, nový ODKAZ. Tak trochu ako obchodní partneri, tak trochu ako kamoši, a celkom dosť ako vášniví milenci.

Je to alchýmia, ale je to aj vedomá práca na sebe samom a spoločná práca na spoločných cieľoch.

A keď dvaja ťahajú za jeden povraz, výsledky môžu byť neuveriteľné.

Len musia ten povraz ťahať aj keď prší, sneží, alebo padajú hoci aj traktory z nebies.

Muž dokáže VŠETKO.

Ale ten pravý zmysel to má až vtedy, keď plody svojho úsilia venuje niekomu milovanému.

Mark E. Pocha, spisovateľ

 

Mohlo by vás zaujímať