fbpx
„Mami, Kobe Bryant je mŕtvy._

„Mami, Kobe Bryant je mŕtvy.“

Bol to taký obyčajný nedeľňajší večer. Keď si každý člen rodiny s neprítomným pohľadom vybavuje v hlave začiatok nového týždňa. No len do chvíle, kým mobil nezačal chrliť akosi priveľa správ.

Píše syn z Holandska, okamžite som v strehu. „Mami, Kobe Bryant je mŕtvy. Nemôžem tomu uveriť.“ V prvej chvíli som si pomyslela, že ide o hoax.

Preboha, veď má iba 41 rokov. Nezachytila som ani zmienku, že by bol chorý, nerozumela som tomu…Celá naša basketbalová rodina zostala v šoku.

„Mami, do plaču mi je. Strašne smutný som.“ Pokračuje komunikácia so starším synom v telefóne. Mladší prichádza z izby, sadá si ku mne a v očiach slzy ako hrachy.

Ten pocit, akoby sme stratili niekoho blízkeho, hoci sme ho osobne nepoznali.

Legendárna 24-ka, Čierna Mamba, ako ho prezývali podľa hada v Tarantinovom filme, išla nekompromisne za svojim snom. Syn bývalého hráča NBA Joa sa ako 18-ročný sám prihlásil na draft, keďže ho univerzitný basketbal nelákal. Napokon ho Hornets vymenili do LA Lakers, klubu, ktorému počas 20-ročnej kariéry zostal verný, a s ktorým vybojoval päť titulov.

Počas 20-tich sezón nastrieľal 33 643 bodov a jeho čísla 24 a 8 Lakers vyradili z užívania. Sympatický Kobe zmobilizoval aj americkú reprezentáciu, keď presvedčil najväčšie hviezdy k účasti na olympijských hrách, aby propagovali jeden z najkrajších športov vôbec.

Na dvojnásobného víťaza spod piatich kruhov spomínajú spoluhráči ako na tréningového maniaka. Kým v Pekingu počas olympijského turnaja sedel tím na raňajkách, Kobe vošiel spotený ako myš, a mal za sebou dvojhodinovú makačku v posilňovni.

Jeho vôľa, zapálenie a disciplína sa mu neskôr zišli aj pri podnikateľských aktivitách, časopis Forbes ho v roku 2017 zaradil medzi desiatku najlepšie zarábajúcich športovcov.

O rok neskôr získal prestížneho Oscara  v kategórii Najlepší krátky animovaný film, ktorý zrežíroval na motívy vlastnej básne o láske k basketbalu. Okrem obvinenia zo sexuálneho násilia, ktoré sa nepotvrdilo, sa s menom Kobe Bryant nikdy nespájali škandály typu „neviem, čo so sebou“.

S manželkou Vanessou vychovávali štyri dcéry. Jedna z nich – 13 ročná Gianna, odišla navždy spolu s ním, práve po ceste na jej zápas.

Nechcem a nevládzem ani pomyslieť na dve prázdne postele v jednom dome.

Na dve prázdne miesta pri stole.

Športový svet stratil svoju legendu, moja generácia svoj detský idol, ale Kobeho rodina stratila oveľa viac.

Priatelia, síce väčšina z nás nevlastní vrtuľník, ale je nás dosť, ktorí vozievame svojich malých športovcov na tréningy, či zápasy. Prosím, buďme opatrní, aby sme sa vždy vrátili domov k tým, ktorí nás čakajú.

Kobe, nikdy nezabudneme…

Petra Ázacis

Autorka je moderátorka