Listy do neba od Lucie Satinskej

Listy do neba od Lucie Satinskej

Úprimne? Nie som fanúšičkou kníh písaných formou listov či denníkových zápiskov. Vždy som takúto formu písania považovala za autorovu pózu, spôsob, akým chce silou mocou zaujať čitateľa. A potom sa mi dostala do rúk kniha od Lucie Satinskej Milý Tato.

Na moment, keď zomrel Julo Satinský, si pamätám veľmi dobre, hoci už prešlo neuveriteľných dvadsať rokov.

Sedeli sme doma v obývačke a pozerali reláciu Sedem s. r. o., kde humoristi zabávali publikum svojimi glosami. Na dolnej časti obrazovky sa objavil text, v ktorom televízia ohlasovala mimoriadnu správu. Zomrel legendárny herec, humorista, druhá polovica dua Lasica – Satinský. O tragédii informovali všetky médiá. Mala som 16 rokov a prišlo mi ľúto, že sympaťák z filmu S tebou mě baví svět, už nie je medzi nami. Jeho dcéra Lucia je mojou rovesníčkou a asi mesiac po jeho smrti mu začala písať listy.

Listy, ktoré v nezmenenej podobe vyšli ako súbor textov s názvom Milý Tato – Listy z tohto sveta vo vydavateľstve Slovart.

Na októbrovom krste knihy sa Lucia vyznala: „Túto knihu napísalo dievča, ktoré smútilo za svojím otcom, ktorý mu tak chýbal, že sa s ním nechcelo prestať rozprávať, tak mu začalo písať listy.“ Listy, ktorými nás mladé dievča, dcéra legendy, vpúšťa do svojho sveta, ale aj do sveta svojho milovaného tatka. „Potrebujem veriť, že niekde si, že z Teba nezostalo len to telo, ktoré som videla. Ja nedokážem veriť, nikto ma nemôže presvedčiť, že to je koniec… Potrebujem pocit, že sa na mňa môžeš pozerať a niektoré veci môžem robiť pre teba,“ vyznáva sa na strane 28.

Listy úprimné, smutné, nostalgické, veselé, slzavé, vtipné, dojemné.

Listy, ktoré sa nedajú čítať ako bežný literárny text súvisle, ale s prestávkami. V 66 textoch sa autorka úprimne vyznáva s pocitmi, keď preberala za otca ocenenia in memoriam alebo keď sa cítila osamelá. Listy, ktoré ma dojali, získali si ma nielen ako čitateľa, ale aj ako človeka a zmenili môj názor. Lucia, ďakujem Vám za úprimnosť a odvahu vydať texty, ktoré boli primárne určené Vášmu tatovi. Verím, že si získajú srdcia všetkých čitateľov, tak ako si získali to moje.

Pripravila: Jana Túry

Mohlo by vás zaujímať