LUBO ŠPIRKO: Skúsenosti sa nedajú kúpiť, treba ich nadobudnúť životom

Ľubo Špirko je umelecký fotograf, ktorý na svoje projekty používa netradičné prostredie, techniky, alebo motív. Posledné roky vytváral veľmi zaujímavý projekt – Almost White. O pár dní bude mať v Bratislave vernisáž. Keď vojdete na jeho web do sekcie Almost White, dočítate sa: Ľudia majúci biele vlasy svoj život kapitalizovali svojimi skúsenosťami. Skúsenosti sa nedajú kúpiť, treba ich nadobudnúť životom. Vieme si od ľudí, ktorí ich majú nechať poradiť, ako zvládať zložité situácie. Je len na nás, či chceme alebo nie.

Ľubo – Almost White – šediny. Prečo práve táto téma?

Mám pocit, že téma zdravého rozumu sa dajako vytráca z nášho povedomia. Rešpekt k tým, čo dačo prežili nahradil zväčša rešpekt k tým, čo ukazujú to, čo akože majú.  Myslím, že hodnoty, našich otcov a dedov sa dajako vytrácajú z nášho života. A pre mňa tieto hodnoty reprezentujú ľudia so skoro bielymi vlasmi.

Čo bolo spúšťačom projektu a kto bol prvý model/ka?

Fotil som pána Oldu Havránka, ktorý 30 rokov vozil Karla Gotta a rozprával úplne banálne historky, čo občas zažil s pánom Gottom v aute. Škoda , že už nie je medzi nami. Výnimočne skromný pán.

Ako sa stavajú k foteniu v rámci Almost White respondenti, ktorých oslovíš?

Ľudia buď zareagujú hneď, že áno alebo že nie.  Niektorí si nepripúšťajú vek, nemenovaný spevák(76) mi povedal: ja s tými dedkovcami nechcem mať nič spoločné, idem stále, ako keby som mal 30. J

Stalo sa ti, že ťa niekto prvotne odmietol a napokon privolil a bol rád?

Nie, nestalo. Ja už na nikoho netlačím, ak povie, že nechce, nestrácam čas a idem ďalej.

Bývajú fotenia skôr vážne alebo skôr úsmevné? Máš príhodu, ktorú si z tohto projektu navždy odnesieš v srdci?

Fotenie trvá tak 15 minút a taký ten rozhovor okolo niekedy hodinu.  Fotil som pána profesora v Prahe, ktorý mi vzhľadom na jeho vyťaženie povedal, že má na mňa tak 20 minút, napokon sme spolu rozprávali asi dve a pol hodiny.

Je tento projekt vo finále alebo ho chceš držať živý? Predsa len každým rokom sa ďalší a ďalší ľudia dostávajú do tvojej cieľovej kategórie.

Ja to budem fotiť ešte nejaký čas, lebo mám dohovorených ľudí a nestihli sme sa stretnúť. A potom bude kniha.

Koho si chcel odfotiť a už si žiaľ nestihol?

Nie, myslím že nie, ja sa snažím od oslovenia to urobiť čo najskôr, ale sú takí, ktorým som už nestihol dať fotku.

POZVÁNKA
Výstava v Galérii SPP má vernisáž 25.10.2018, potom bude putovať po Slovensku a Česku a po zastupiteľských úradoch po svete v rámci projektu 100. rokov ČSR. Ale pozrieť si ju môže každý na mojej stránke https://www.lubospirko.sk/almost-white-expo

Na tejto stránke budú postupne pribúdať aj ďalší . Vstup na výstavu je zdarma

Ďakujem Lubo Špirko

Mohlo by vás zaujímať