Lietanie s nízkonákladovými spoločnosťami - Batožina

Lietanie s nízkonákladovými spoločnosťami – Batožina

Nízkonákladovky šetria, alebo skôr zarábajú, na batožine. Lebo keď si kúpite letenku v najlacnejšom variante, tak máte možnosť zobrať si so sebou iba malú batožinu. A pod malou batožinou nemajú na mysli malý kufor, ako si väčšina ľudí myslí.

Malá batožina v ponímaní nízkonákladoviek je malý ruksak, aký decká nosia do školy. Je to veľkosť väčšej kabelky, proste malá batožina, ktorá sa zmestí v lietadle pod sedadlo. A iba jedna batožina! Čiže žiadne také, že si k tej taške chcete zobrať aj kabelku. Nie, len jeden kus batožiny.

Presné rozmery si nájdete na stránke každej nízkonákladovky. A kontrolujú to, tak bacha! Ale čo som zatiaľ vypozorovala, tak kontrolujú hlavne kufre s kolečkami. A ak máte väčší rozmer, tak si priplatíte. Pokiaľ sa budete spoliehať, že nejak prejdete a nezaplatíte si väčšiu batožinu vopred, tak vás skasírujú priamo pri boardingu (nastupovaní do lietadla).

Ja cestujem s ruksakom, je mi to pohodlnejšie a hlavne ešte nikdy som nemala problém prejsť s ruksakom. Aj keď teda riadne presahuje limity malej batožiny.

Lietanie s nízkonákladovými spoločnosťami – Batožina

Ide o to, že ruksak je mäkký, takže sa predpokladá, že sa dá jeho tvar a veľkosť prispôsobiť, kdežto tvrdé kufre zaberajú miesto a nehnete s nimi. Takže ak si chcete zobrať viac batožiny a neplatiť za to, berte ruksak.

Ak sa však ani nepohnete bez svojho ružového srdiečkového kufra, máte viac možností ako si ho s sebou zobrať. Napríklad si kúpite priority boarding. Tu okrem prednostného práva nastúpiť do lietadla si môžete so sebou zobrať druhý kus batožiny a to už vo väčšom rozmere. Napríklad ten malý kufor, čo zväčša ľudia nosia do lietadla. Veľkosti a hmotnosť nájdete na stránke spoločnosti.

No a ďalšia možnosť je kúpiť si podpalubnú batožinu. Tú odovzdávate na prepážke (check in) a dajú vám ju do lietadla, takže ju neberiete na palubu.

Dobre si premyslite, akú batožinu potrebujete a ktorý variant vám vyhovuje.

Tu totiž nízkonákladovky dosť zarábajú – na tých, ktorí sú prehnane opatrní a kupujú batožinu, ktorú vlastne ani nepotrebujú, alebo na tých, čo nevedia, že za väčšiu batožinu treba platiť a zúčtujú ich pred nástupom do lietadla. Vtedy je poplatok oveľa vyšší, ako keby ste si batožinu kúpili vopred.

Batožinu si viete dokúpiť priamo pri kúpe letenky, pri check-in alebo aj hocikedy medzitým. Ak chcete priority, odporúčam kupovať čo najskôr, lebo veľa ľudí využíva túto možnosť, je to najlacnejší variant ako si zobrať so sebou väčšiu batožinu a zvykne sa vypredať, majú len obmedzený počet priority .

No a nakoniec nám ostali sedadlá.

Tu je tiež možnosť, ako nechať nízkonákladovke nejaké „peňáze“ navyše. Lebo pokiaľ cestujete aspoň dvaja a chcete sedieť pri sebe, tak pokiaľ si to nezaplatíte, tak vám garantujem, že vedľa seba sedieť nebudete.

Pri check in máte možnosť vybrať si sedadlá, samozrejme, že za ne musíte platiť. Najdrahšie sú vždy miesta pri únikových východoch, lebo tu je viac miesta na nohy. Pokiaľ nechcete platiť, tak preskočíte možnosť zvoliť si sedadlo a systém vám náhodne priradí nejaké miesto.

A keď budete robiť check-in naraz pre dvoch či viacerých, tak každý bude sedieť inde, proste tak to majú nastavené, aby ľudí “donútili” kúpiť si MIESTENKY na sedadlá. Ako sa to dá obísť, ale nie vždy to musí vyjsť? Urobíte check-in iba jednému človeku, dáte možnosť náhodného sedenia, to je zadarmo.

Potom hneď urobíte check-in pre druhého a tomu vyberiete sedadlo vedľa toho prvého. Čiže zaplatíte len jedno sedadlo, ale budete sedieť vedľa seba. Toto sa dá zrealizovať pokiaľ cestujete dvaja a robíte check-in hneď na začiatku, kedy je ešte dostatok voľných miest, lebo sa môže stať, že nebude voľné miesto vedľa toho prvého.

Píšem ako Tatar, ale hádam ste pochopili: – )

Ja osobne nemám nič proti tomu, ak nás systém rozsadí, veď budete spolu po pristátí, tú chvíľu vydržím aj sama. Ešte je možnosť požiadať človeka, čo si sadol vedľa vás, či sa nechce presadiť a vymeniť si miesto s vašim spoločníkom. Toto občasne využívame a ešte nikdy sa nám nestalo, že by nesúhlasili.

Len treba trochu toho človeka odsledovať, že či by súhlasil, lebo možno má blízko seba svojho spolucestujúceho, alebo vyzerá dosť odmerane. Proste treba vyhodnotiť situáciu a vyskúšať…

Pokiaľ cestujete s deťmi, nemusíte sa báť, v tomto prípade dávajú vždy dieťa na vedľajšie sedadlo k dospelému, ani za to netreba platiť.

Lucia Lulu Krutá alias Lulu z Honolulu

Autorka je fotografka a cestovateľka

Mohlo by sa vám páčiť…

ZMENA TERMÍNU Víkendový Reštart Tela a Mysle | Wellness Hotel Kontakt

 

Mohlo by vás zaujímať