Lucia Lulu Krutá: Moje potulky Černobyľom
Domov / CESTOVANIE / Lucia Lulu Krutá: Moje potulky Černobyľom

Lucia Lulu Krutá: Moje potulky Černobyľom

Rada cestujem na vlastnú päsť. Nedávno som sa s vami podelila o moje zážitky z Kyjeva. A z Kyjeva je len kúsok do Černobyľu. Preto som sa rozhodla venovať jeden deň pobytu aj tomuto miestu a vybrala som sa tam.

Do Černobyľu sa nedá dostať len tak, na vlastnú päsť. Je treba využiť služby agentúr, ktoré sa na to špecializujú. Výlet je to celodenný, vyráža sa z Majdanu, cesta trvá okolo dvoch hodín a výlet vás bude stáť približne 100 eur. V autobuse premietali film o katastrofe, sprievodkyňa nám dávala inštrukcie. Toto miesto na mňa zapôsobilo veľmi zvláštne. Jasné, stalo sa tam niečo strašné, ale to čo tam je teraz, je akurát nastajlované pre turistov. Ale keď si človek uvedomí, čo sa tam udialo, aj toto divadielko dokáže spôsobiť zimomriavky na koži.

Dalo sa požičať si dozimeter. To je taká vecička pripomínajúca vysielačku a meria hodnoty rádioaktivity. Na začiatku sme si pomerali rádioaktivitu na Majdane, pokiaľ si dobre pamätám, tak to bolo niečo okolo 0,15. Túto hodnotu sme potom porovnávali s hodnotami nameranými v černobyľskej oblasti. Väčšinou to bolo porovnateľné s hodnotami na Majdane, takže sa dá povedať, že táto oblasť je už viac-menej bezpečná. Niekde boli hodnoty vyššie. Najmä v okolí strojov, ktoré boli použité na odpratávanie vecí priamo zasiahnutých výbuchom.

Človek by si myslel, že je to mesto duchov. Ale nie je tomu celkom tak. Ľudia, ktorí tu žili pred výbuchom a majú tu svoje domy, sa mohli do nich vrátiť. Takže sme videli ľudí, ako chodia po lese a zbierajú si drevo. Takisto elektráreň stále funguje. Buchnutý reaktor je pod sarkofágom a pracujú tam vedci, ktorí oblasť skúmajú a merajú. Ostatné reaktory sú v prevádzke a panuje tam pracovná atmosféra. Takže, čulý ruch tam je. Ak sa nemýlim, tak v celej oblasti pôsobí okolo 10.000 ľudí. Rozlohou sa jedná o veľký priestor, pretože sem spadá nielen  samotný Černobyľ, ale i Pripjať a okolité dediny.

Pripjať je mesto, ktoré bolo vybudované iba kvôli elektrárni. Tu žili pracovníci a ich rodiny a bolo tu komplet občianske vybavenie. Teraz tam nenájdete ani nohu. Jedine turistov, ktorí si chodia pozerať vyľudnené domy, prázdne škôlky, opustené kolotoče. Tieto zábery iste poznajú všetci.

Priznám sa, nevedela som o černobyľskej tragédii veľa, preto mi pomohol film, ktorý nám premietali v autobuse. Naplno som si uvedomila, aký hrozný podvod sa stal na ľuďoch, ako trpeli nevinní, len kvôli tomu, aby sa nepokazili prvomájové oslavy. Pretože veľkolepé oslavy Sviatku práce bol jeden z dôvodov, prečo ľuďom tajili, že nešlo len o “nevinnú” nehodu v elektrárni, ako to bolo prezentované.

Ak si plánujete svoj itinerár na rok 2019, určite odporúčam aj návštevu Černobyľu. Je to fakt zaujímavé miesto.

POZRITE SI CELÚ GALÉRIU FOTIEK

(Fotky sú fotené starým foťákom na film) 
Lucia Lulu Krutá – nájdete ma aj na Instgrame ako Lulu z Honolulu🙂

Mohlo by vás zaujímať…

Ľuba Nitrová: Vianočná Punťo story

Prepáčte, nehovorím po maďarsky, ale toľko som vyrozumela, že chce, aby som šla s ňou a zabila ich Punťa. A strkala mi za to do rúk klobásu ako noha. Prepáčte,…

Chladničková slepota: Miláčik, a maslo nemáme?  

Modré svetlo mu vrhalo chladný tieň na tvár. Pozrela na neho z kresla a vedela presne, čo príde. Pošúchal si neoholené strnisko, akoby riešil náročný matematický problém a opýtal sa: „Miláčik, nemáme maslo?“…

Syndróm vyhorenia + tak trochu anonymné uznanie

Od septembra sme sa rozhodli náš web zmeniť na magazín. Chceme totiž inšpirovať a prinášať príbehy ľudí, ktorí môžu svojim postojom, alebo myšlienkami pomôcť ďalším. Či už pri hľadaní práce, alebo…

...mohlo by vás zaujímať

Noémi Bogyó: Budapešť, ó, Budapešť

Noémi Bogyó: Budapešť, ó, Budapešť

Budapešť nie je pre mňa len vysnívaným mestom, ale aj mestom premien. Menilo sa totiž spolu so mnou, pulzovalo.  V každom období môjho života sa prispôsobilo mojej nálade, životnej energii a očakávaniam. Ako pätnásťročná zanietená fanúšička dejín som spoznala ďalšiu tvár Budapešti: kostol svätého Mateja ovešaný romantickou kamennou čipkou, ohromné sály Kráľovského paláca, zádumčivé súsošia a čaro nočnej Budapešti, Széchényiho reťazový most či budovu parlamentu kúpajúcu sa v nočnom osvetlení. Počas búrlivého rebelantského obdobia som niekoľko nezabudnuteľných nocí strávila v temných zákutiach podniku zvaného Čierna diera. Bol to v podstate komplexný hudobný zážitok na celý život, ešte pred vznikom 4D kina alebo festivalu Sziget.