fbpx
Lucia Lulu Krutá: Moje potulky Černobyľom
Domov / CESTOVANIE / Lucia Lulu Krutá: Moje potulky Černobyľom

Lucia Lulu Krutá: Moje potulky Černobyľom

Rada cestujem na vlastnú päsť. Nedávno som sa s vami podelila o moje zážitky z Kyjeva. A z Kyjeva je len kúsok do Černobyľu. Preto som sa rozhodla venovať jeden deň pobytu aj tomuto miestu a vybrala som sa tam.

Do Černobyľu sa nedá dostať len tak, na vlastnú päsť. Je treba využiť služby agentúr, ktoré sa na to špecializujú. Výlet je to celodenný, vyráža sa z Majdanu, cesta trvá okolo dvoch hodín a výlet vás bude stáť približne 100 eur. V autobuse premietali film o katastrofe, sprievodkyňa nám dávala inštrukcie. Toto miesto na mňa zapôsobilo veľmi zvláštne. Jasné, stalo sa tam niečo strašné, ale to čo tam je teraz, je akurát nastajlované pre turistov. Ale keď si človek uvedomí, čo sa tam udialo, aj toto divadielko dokáže spôsobiť zimomriavky na koži.

Dalo sa požičať si dozimeter. To je taká vecička pripomínajúca vysielačku a meria hodnoty rádioaktivity. Na začiatku sme si pomerali rádioaktivitu na Majdane, pokiaľ si dobre pamätám, tak to bolo niečo okolo 0,15. Túto hodnotu sme potom porovnávali s hodnotami nameranými v černobyľskej oblasti. Väčšinou to bolo porovnateľné s hodnotami na Majdane, takže sa dá povedať, že táto oblasť je už viac-menej bezpečná. Niekde boli hodnoty vyššie. Najmä v okolí strojov, ktoré boli použité na odpratávanie vecí priamo zasiahnutých výbuchom.

Človek by si myslel, že je to mesto duchov. Ale nie je tomu celkom tak. Ľudia, ktorí tu žili pred výbuchom a majú tu svoje domy, sa mohli do nich vrátiť. Takže sme videli ľudí, ako chodia po lese a zbierajú si drevo. Takisto elektráreň stále funguje. Buchnutý reaktor je pod sarkofágom a pracujú tam vedci, ktorí oblasť skúmajú a merajú. Ostatné reaktory sú v prevádzke a panuje tam pracovná atmosféra. Takže, čulý ruch tam je. Ak sa nemýlim, tak v celej oblasti pôsobí okolo 10.000 ľudí. Rozlohou sa jedná o veľký priestor, pretože sem spadá nielen  samotný Černobyľ, ale i Pripjať a okolité dediny.

Pripjať je mesto, ktoré bolo vybudované iba kvôli elektrárni. Tu žili pracovníci a ich rodiny a bolo tu komplet občianske vybavenie. Teraz tam nenájdete ani nohu. Jedine turistov, ktorí si chodia pozerať vyľudnené domy, prázdne škôlky, opustené kolotoče. Tieto zábery iste poznajú všetci.

Priznám sa, nevedela som o černobyľskej tragédii veľa, preto mi pomohol film, ktorý nám premietali v autobuse. Naplno som si uvedomila, aký hrozný podvod sa stal na ľuďoch, ako trpeli nevinní, len kvôli tomu, aby sa nepokazili prvomájové oslavy. Pretože veľkolepé oslavy Sviatku práce bol jeden z dôvodov, prečo ľuďom tajili, že nešlo len o “nevinnú” nehodu v elektrárni, ako to bolo prezentované.

Ak si plánujete svoj itinerár na rok 2019, určite odporúčam aj návštevu Černobyľu. Je to fakt zaujímavé miesto.

POZRITE SI CELÚ GALÉRIU FOTIEK

(Fotky sú fotené starým foťákom na film) 
Lucia Lulu Krutá – nájdete ma aj na Instgrame ako Lulu z Honolulu🙂

Mohlo by vás zaujímať…

Hanka Fúsková: Elegantná šoférka

No dobre teda, tak idem teda s kožou na trh. Aspoň sa ukáže, kto moje blogy číta. Áno, som šoférka a nie som dokonalá (šoférka). Auto je pre mňa nevyhnutný prostriedok na…

Katarína Mayer: Náš zákazník, náš pán

Túto starú pravdu si pamätám ešte z detstva a preto usudzujem, že niekedy musela aj v našich končinách platiť. Možno som „skazená“ rokmi života v zahraničí, ale už si ani nepamätám, kedy som sa…

Hanka Fúsková: Elegantný vek a trapasy

Netvrdím, že by sa nám trapasy inokedy nestávali, ale v elegantnom veku majú výnimočné čaro. Na mnohé dokážeme zabudnúť hneď, ako ich v zdraví a elegantne prežijeme. Ale sú také, ktoré nás rozosmejú…

Lucia Čopíková: Ženy vs. pivo

Ženy v mojom okolí pivo nepili. Aspoň čo si pamätám. Moja starká kupovala starkému pivo vždy, keď išla na nákup, hoci sama ho nikdy nepila. Mamu som tiež nikdy pivo piť…