fbpx
Jairo Pinilla: Je vek rozhodujúci pri nábore nových ľudí?

Jairo Pinilla: Je vek rozhodujúci pri nábore nových ľudí?

Ak máte viac ako 40 rokov, čo by ste odpovedali na nasledujúcu otázku: Aký by bol môj život, keby by som bol v dvadsiatich vedel to, čo viem dnes? Ak je vaša odpoveď niečo ako „určite by som bol urobil lepšie rozhodnutia a dnes by som bol lepší“, prečo sa bojíte zamestnať ľudí nad 40 rokov?

Pravdepodobne nenájdete v našich firmách bežnejší predsudok, ako je ten o dôležitosti veku, pri rozhodovaní o tom, či niekoho zamestnať alebo nie. Je to predsudok, ktorý sa dá v niektorých prípadoch obhájiť, ale vo väčšine prípadov nie.

Fixné Idey

Za posledných dvanásť rokov vediem spoločnosť, ktorá učí manažérov najímať produktívnych ľudí. Jeden z najťažších problémov je dostať z hlavy zamestnávateľa niektoré fixné idey o výbere personálu. Fixná idea je definovaná ako myšlienka, presvedčenie, alebo názor, ktorý nie je založený na vlastnom pozorovaní. Takže je to niečo, čo ste prijali práve preto, že ste si to prečítali v článku, alebo ste to počuli od niekoho, koho považujete za autoritu v danej oblasti … ale nikdy ste sa nepresvedčili na vlastné oči, či to pre vás funguje.

Pri prijímaní zamestnancov existuje veľa ideí tohto druhu: Ženy sú stabilnejšie, ženatí muži sú zodpovednejší než slobodní, je veľmi dôležité, z akej univerzity je kandidát, šaty a gestikulácia kandidáta počas pohovoru určuje jeho výkon, a samozrejme … kandidát musí mať 25 až 40 rokov.

Niečo, s čím sa stretávam veľmi často, je tvrdenie, že kandidáti po 40tke alebo 50tke už nie sú produktívni. Zaujímavé je, že toto tvrdenie často pochádza od majiteľa spoločnosti, ktorý má viac ako 40 alebo 50 rokov…

Kedy môže byť vek problémom?

Ak máte veľmi mladý tím, v ktorom majú všetci, vrátane vás, menej ako 30 rokov, môže byť ťažké, aby sa 50-ročný hráč prispôsobil kultúre nového tímu. Pre týchto ľudí môže byť ťažké obedovať s ostatnými ľuďmi v tíme, pretože nemajú spoločné témy, o  ktorých by mohli začať rozhovor. Ale aj v tomto prípade musíme vziať do úvahy, že vek je duševný stav.

Nájdete určite 20-ročných ľudí, ktorí myslia a majú postoj 40-ročného človeka, rovnako ako 50-ročných, ktorí ľahko zapadnú medzi oveľa mladších ľudí vďaka svojmu prístupu k životu a ich záujmom.

Kedy je starší kandidát výhodou?

Ak potrebujete zamestnanca, ktorý bude pracovať na veľmi stabilnej pozícii a nechcete neustále trénovať inú osobu, mali by ste sa pozrieť po možnosti zamestnať človeka, ktorý už vychoval svoje deti a má svoj život vysporiadaný. Nemá príliš veľa ambícií z hľadiska svojho pracovného života. Taký, ktorému môžete uveriť, že skutočne hľadá stabilitu. Samozrejme, po vyhodnotení, že dotyčná osoba má zručnosti a produktivitu potrebnú pre danú pozíciu.

Úvaha o generácií Millennials

Táto generácia mladých ľudí, narodených v rokoch 1980 až 1998, ktorej sú pripisované špeciálne vlastnosti, ktoré hraničia s genialitou a mystikou, ktorí majú akosi zabudovanú technológiu vo svojej DNA a ktorí by nás mohli ľahko ohúriť na výberovom pohovore, sú úplne normálni ľudia.

Je to generácia rebelov, a rovnako ako všetci v tom veku, kráčajú v rozpore s normami stanovenými predchádzajúcou generáciou. Generácia, ktorá  vďaka technológii dosiahla, aby bola vypočutá a pochopená. Mohli by sme povedať, že tí, ktorí sú naozaj zvláštni a odlišní, sú ľudia predchádzajúcej generácie, ktorí boli ochotní s nimi zaobchádzať ako s cennými ľuďmi a počúvať ich názory a pokúšať sa pochopiť ich realitu.

Medzi týmito Millennials je všetko možné. Podobne, ako v iných generáciách: sú medzi nimi géniovia, čestní, produktívni, leniví, ale i kriminálni ľudia. V skutočnosti vek nie je rozhodujúci pri výbere personálu, až na určité výnimky. Rozhodujúca je vaša schopnosť rozlišovať medzi produktívnymi a deštruktívnymi ľuďmi, a predpovedať správanie sa ľudí. A to sa dá naučiť.

Jairo PinillaRiaditeľ Performia Colombia

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať