fbpx
Hejt a nenávisť v dobe koronavírusu.

Hejt a nenávisť v dobe koronavírusu.

Čoraz viac urážok a hejtu vidím na internete. Akoby sme si neuvedomovali, že je to teraz naše hlavné miesto stretávania sa, lebo sme odrezaní od života, na aký sme boli zvyknutí.

Začnem trochu okľukou, ale vrátim sa k hejtu. Záver bude pozitívny.

Minule som stretla susedu. Chodím behať do sadu nad našim domom. Chodím každý deň. Nikto, okrem mňa, tam prakticky nie je. Je to v tejto dobe takmer jediná vec, ktorá mi pripomína život PRED.

Stretla som teda susedu. Ja som išla po ceste a ona súbežne asi 5 metrov vzdialená kráčala ešte s jednou ženou súbežne v sade. Samozrejme mali rúška. A idúcky na mňa zavolá:

„Čau Mati. Ako sa máš?“

Chvíľu som premýšľala a vypadla zo mňa odpoveď.

„Počuj Andy, takto som sa ešte nemala.“

Zasmiala sa.

„A vieš, že ani ja?“

Každá sme si potom išli svojou cestou, ale tá veta mi ostala v hlave. Mám ju tam zaseknutú. Pred 2 týždňami sme otázku „ako sa máš“ vnímali ako takú obyčajnú, často sme ani nečakali odpoveď. Ba dosť často bola odpoveď typicky slovenská. Zanadávali sme si na vládu (končiacu či začínajúcu), posťažovali sme si na to, že všetko je drahé, alebo že sme vyhoretí, alebo všeličo. Doplňte si…

Teraz na rovnakú otázku čakáme s nádejou odpoveď, že druhá strana sa má dobre.

A čo je to dobre? Ako sa môže mať človek v situácii, keď sa nám hromadne zrútil svet? Keď vidíme zlé prognózy? Keď spočítavame straty? Strata slobody v prospech toho, aby sa vírus nešíril. Strata slobodného rozhodnutia s kým sa stretnem osobne. Straty finančné – z čoho prežijeme? Čo je to mať sa dobre?

Na internete vznikajú rôzne skupiny, v ktorých sa ľudia radia, ale zároveň si aj nadávajú a osočujú sa. Najviac ma mrzí, že často osočujú ženy, ktoré sa rozhodli šiť rúška a predávajú ich. Predpokladá sa totiž, že by ich mali rozdávať.

Včera som čítala príspevok jednej takej ženy. Je matka samoživiteľka. Pracovala v gastronómii na dohodu. Nemá žiadnu ochranu. Nemá žiadne zásoby. Má dieťa. Predáva rúška po 3€ kus. Tá vlna nenávisti, ktorá sa strhla, že chce zarábať na nešťastí iných!

Ľudia! Ona nechce zarábať. Ona chce PREŽIŤ.

Posunuli sme sa inde, než sme boli zvyknutí, ale naše hlavy akoby strácali posledné známky kritického myslenia. Žena chce prežiť a chce dať najesť svojmu dieťaťu. Nemá iný plán B. Vie šiť, tak šije. Pohľadala staré látky, vyprala, vystrihla, ušila a potrebuje dať na stôl jedlo.

Prestaňme prosím hejtovať kohokoľvek. Každý v tejto situácii robí to, čo vie. Čo mu napadne. Všetci sme vystavení novým výzvam. Nevieme, aká bude situácia o týždeň. Verím, že prognostici a matematici sa mýlia. Verím, že pri zachovaní disciplíny máme šancu. Doma budeme ešte týždne. Modlím sa, aby to boli LEN týždne. Skúsme aj v online priestore vytvárať ostrovy krásy a spolupatričnosti. Skúsme si pomáhať tak, ako vieme.

Ja som sa predvčerom zosypala. Usedavo som plakala. Prišiel ma ratovať syn. Muž mi nalial pohár vína. Dobré to bude. Snažili sa ma upokojiť. Dobré to bude.

Premýšľala som, čo ja môžem v tejto situácii urobiť. Rúška nešijem – aj keď šiť viem. Keď bude treba, začnem. Napadlo mi ale, že spravíme LIVE (živé) vysielania a poradne. Pretože, ak to skladá psychicky mňa, asi nie som sama. Za rok a pol mám okolo seba múdrych a láskavých ľudí, ktorí sú ochotní venovať čas a svoju múdrosť. Sú ochotní hľadať riešenia.

Dnes začíname o 10:00 s Martinom Milerom, psychológom. Budeme pokračovať s Dášou Polievkovou. A potom s ďalšími spolupracovníkmi. Budeme vás priebežne informovať. Vysielať sa chystáme LIVE – verím, že technika nesklame. Ak potrebujete poradiť, pripojte sa dnes a sledujte nás. A Zdieľajte udalosť aj ďalej.

LINK: https://www.facebook.com/events/143463030338724/

Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať…

Profesor Krčméry hovorí: Otužilci prežijú koronavírus bez obáv!