fbpx
Dve veľké firmy ohlásili hromadné prepúšťanie.

Dve veľké firmy ohlásili hromadné prepúšťanie.

Ekonomická kríza, ktorá prichádza s koronou, sa už začala prejavovať na slovenskom pracovnom trhu. Dve veľké firmy ohlásili hromadné prepúšťanie. Slovenská sporiteľňa a Hella Slovakia Signal-Lighting. Ich prístup nemohol byť rozdielnejší.

Vedenie nemeckého dodávateľa automobiliek Hella sa dohodlo s odbormi a nechali svojich zamestnancov hlasovať – či sa vzdajú časti svojho platu v mene záchrany pracovných miest, alebo uprednostnia prepúšťanie. (https://e.dennikn.sk/minuta/1943828).

Za pozornosti médií postavili svojich ľudí do veľmi ťažkej situácie – uprednostnia spolupatričnosť s kolegami alebo osobný prospech? Navyše, celkom takto dilema nestála, pretože zamestnávateľ nevedel poskytnúť záruky do budúcnosti. Nepomohlo ani to, že celé hlasovanie prebiehalo za mediálnej pozornosti a bolo aj témou diskusií na sociálnych sieťach.

Stručne zhrnuté – ak ste doteraz vo firme konflikt nemali, tak už tam je. Zásadný a existenčný. A tiež úplne zbytočný.

Prepúšťanie je určite jedna z najťažších úloh manažéra.

Vtomto prípade nie je zvonku celkom jasné, kto túto situáciu takto nastavil – zahraničný manažment, miestny manažment alebo odbory, pravdou však je, že nemali zamestnancov tejto situácii vystaviť. Prepúšťanie a stratégie v kríze sú úlohou manažmentu, on ich má rozhodnúť (prípadne vyjednať s odbormi) a niesť celú zodpovednosť. Nemôže toto všetko presunúť na plecia ľudí a čakať na výsledok hlasovania. Každý, kto bol v živote na domovej schôdzi, vie, že hlasovanie môže skončiť katastrofálne a kto je potom zodpovedný?

Zamestnanci hlasovali v drvivej väčšine za prepúšťanie. A napriek tomu, že si vyslúžili obrovskú kritiku na sociálnych sieťach, rozhodli sa dobre. Nielen kvôli neistým zárukám manažmentu, ale najmä kvôli budúcnosti firmy. Kvôli psychike v práci. Viete si predstaviť atmosféru po pár mesiacoch a medziľudské vzťahy, keď sa bude väčšina pozerať na menej výkonných kolegov s pocitom – keby si tu nebol, mohol som mať celý plat?

Ani tú vinu za prepustených kolegov nemali niesť na svojich pleciach. Úlohou manažmentu je prijímať ťažké rozhodnutia. Čo sa stane, ak sa výroba rozbehne a fabrika bude mať vyšší zisk? Rozpustia sa manažérske odmeny medzi zamestnancov, pretože to oni rozhodli o zoštíhlení?

Vedenie Slovenskej sporiteľne zaujalo celkom opačný prístup.

Ruší desiatky pozícií stredného manažmentu a teamleadrov – najmä v centrále. (https://index.sme.sk/c/22429104/slovenska-sporitelna-prepusti-stovky-ludi-pojde-najma-o-ludi-z-centraly.html).

Začať prepúšťanie od stredných manažérskych pozícií je razantný krok a nesie so sebou spružnenie riadenia (rozhodnutia idú cez menej stupňov) a oživenie celej inštitúcie. Určite to nie je ľahké rozhodnutie pre manažment – prepúšťajú kolegov.

Táto prichádzajúca kríza je odlišná v tom, že na tú v roku 2008 bolo viac času na prípravu, keďže trvalo rok a viac, kým sa naplno prejavila na Slovensku.

Zvyčajne sa stratégie a riešenia delegovali na stredný manažment a ten, pochopiteľne, redukoval na úrovniach pod sebou. Kríza súvisiaca s koronou prišla nečakane a naraz „v plnej paráde“ – nebol nijaký čas na prípravu. Konať bolo treba okamžite. Top manažment bol donútený riešiť a rozhodovať veci rýchlo, priamo s výkonnými ľuďmi. Často sa vynechal stredný manažment a dôsledky je ľahké si domyslieť.

Jedna vec je tušenie a druhá vec je odvážne a razantné rozhodnutie, aké urobila Slovenská sporiteľňa. V kombinácii s budovaním nových digitálnych tímov a so zjednodušením rozhodovacích procesov môže práve kríza z tejto „klasickej“ banky urobiť top dynamického a inovatívneho hráča.

Obdobie rastu prináša príležitosti pre zamestnancov. Obdobie krízy pre manažérov.

Eva Babitzová

Konzultantka a krízová manažérka

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by sa vám páčiť…

Poradňa Odborník radí / práca po 40ke odpovede

Mohlo by vás zaujímať