Zmeny v šdandardnom postupe – diagnóza transsexualizmus a stotožnenie pacienta so želaným pohlavím

diagnóza transsexualizmusDiagnóza transsexualizmus a stotožnenie pacienta so želaným pohlavím – zmeny v šdandardnom postupe

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ruší Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Zmeny sú účinné od stredy (3. 4.). Dôvody vyplývajú z praxe, a to v štádiu po vykonaní všetkých medicínskych intervencií, ktoré potvrdia diagnózu transsexualizmus a stotožnenie pacienta so želaným pohlavím. TASR o tom informoval tlačový odbor MZ SR.

Etický a spoločenský dosah…

Jedným z dôvodov zrušenia tohto štandardného postupu je podľa MZ skutočnosť, že hoci ide o špecificky vysoko odbornú záležitosť medicínskej úrovne, má aj etický a celospoločenský dosah. „V tejto súvislosti máme za to, že prijatie štandardu nebolo dostatočne spoločnosti komunikované a zdôvodnené, z čoho vyplývajú množiace sa problémy a podnety jeho implementácie,“ skonštatoval rezort.
Nezrovnalosti v postupoch…

Podľa rezortu ide o existujúce nezrovnalosti v administratívno-technických postupoch, ktoré vedú k administratívnej zmene pohlavia na matrike podľa príslušných právnych noriem v gescii ministerstva vnútra.

Iba osoby nad 18 rokov…

MZ zdôraznilo, že tento štandardný postup sa nikdy nevzťahoval na detskú populáciu. Bol určený iba pre osoby staršie ako 18 rokov.

Ministerstvo zdravotníctva bude podľa vlastných slov iniciovať rokovania s rezortom vnútra. Budú hľadať medzirezortnú koordináciu tak, aby po absolvovaní medicínskej intervencie došlo aj k jeho správnemu legislatívnemu spracovaniu.

Celú informáciu priniesla agentúra TASR

Diagnóza transsexualizmus – operačné zmeny pohlavia sú nezvratné…

Svoje o tom vie aj Daniel Black, ktorý podstúpil tieto zmeny na prahu dospelosti… Ako čerstvý 18 ročný už mal za sebou operáciu. Teraz sa snaží o detrans.. Pozrite si viac v rozhovore…

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať