Miesto toho, aby Slovnaft a slovenskí vodiči mohli využívať lacnú ruskú ropu, čaká ich pravý opak.

Situácia je vážna. Myslím, že je zodpovedné ľudí pripraviť na to, čo môže nastať.

Takto začína informácia na osobnom profile Antona Molnára, hovorcu a riaditeľa podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti Slovnaft. A pokračuje:
„Slovensku, a teda nám, ako Slovnaftu, bolo zakázané po 8 mesiacoch exportovať palivá. Túto výnimku si presadili najmä krajiny, ktoré sa báli našej konkurencie na trhu s palivami.
Slovensko s touto výnimkou bez konzultácie s nami súhlasilo.

Pôvodne žiadaná výnimka na 3 roky, aby sme si zabezpečili iné dodávky ropy a prispôsobili technológiu v rafinérii, tým padla.

Slovnaft 2/3 svojej produkcie palív vyváža do zahraničia, najmä Česka, Poľska a Rakúska. Zákaz vývozu nás tak postaví pred technologický problém – a to, že nevieme vyrábať, ak nespracovávame istý objem ropy, lebo je to neekonomické a robíte to so stratou. Navyše sme vystavení aj vyššiemu bezpečnostnému riziku.“ Hovorí Anton Molnár.

Možno sa ešte niečo zmení, ale aktuálne treba vedieť, že palivá môžu s blížiacim sa koncom roka chýbať.

Upozorňuje už na to aj medzinárodná energetická agentúra. Držme si palce a využime pekné dni na presuny na bicykli.“ Hovorí Anton Molnár vo svojom verejnom príspevku na Facebooku a dodáva: „A ešte jedna perlička zo sankcií. Palivá sa dajú vyvážať na humanitárny účel, ale teraz pozor, do Ruska. A nie na Ukrajinu!“

Informácie o situácii priniesli aj ďalšie médiá. Okrem iného aj tyždenník Trend. 

Šéfredaktor vo svojej analýze zhrnul aj nasledovné:

Pravdepodobne nikto zo slovenských diplomatov si neuvedomil, že hlasovaním za nový balík sankcií v jeho existujúcej podobe o osem mesiacov zatvoria siedmu najväčšiu firmu na Slovensku. Od začiatku februára budúceho roka v dôsledku zlyhania slovenskej vlády a diplomacie prestane Slovnaft zásobovať trh palivom. Momentálne je pritom majoritný hráč, ktorý pokrýva viac ako 70 percent domáceho veľkoobchodného trhu.

Plány Igora Matoviča a Richarda Sulíka o zdanení nadmerného zisku Slovnaftu tak vyznievajú úsmevne pri tom, ako Slovensko nedokázalo zabezpečiť ani pôvodne navrhovaný trojročný odklad na vykonanie technologických úprav pri spracovaní alternatívnej ropy.

Miesto toho, aby Slovnaft a slovenskí vodiči mohli využívať lacnú ruskú ropu, čaká ich pravý opak. Kým cena palív bez dane na Slovensku patrí k najnižším v Európskej únii, dovoz palív zo zahraničia ďalej predraží ceny pohonných hmôt v krajine. Celý článok nájdete tu: TREND

Záver…

Včera som na svojej nástenke na sociálnej sieti Facebook zdieľala článok z Trendu. Niektorí moji priatelia neváhali komentovať, že zdieľam bulvárny Trend. Že titulok k článku je sťaby z bulváru, len aby pritiahol pozornosť. Dovolím si tvrdiť, že v zime, keď tu budeme bez energií alebo s drahými energiami, keď teplo alebo pohonné hmoty budú luxus, tak už nebude čas hrať sa na slovíčka a odsudzovať titulok, ktorý, žiaľ, priniesol čitateľom holú pravdu…
Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať