4-dňový pracovný týždeň na Slovensku

Prečo by mohol 4-dňový pracovný týždeň pomôcť (aj) Slovensku.

Možno ste postrehli, že na Novom Zélande začali celkom vážne rozmýšľať o 4-dňovom pracovnom týždni. Novozélandská premiérka komunikuje smerom k širokej verejnosti zámer kratšieho pracovného týždňa. Vníma to ako cestu pre krajinu postihnutú  pandémiou.

Podľa Jacindy Ardernovej, jednej z najvplyvnejších žien sveta podľa časopisu The New York Times, flexibilné pracovné možnosti predstavujú nielen zvýšenie produktivity a posilnenie cestovného ruchu, ale mohli by vytvoriť aj rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Uvádza to portál The Guardian.

Medzi návrhmi a neformálnymi komentármi padol niekoľkokrát kratší pracovný čas, ale aj viac sviatkov. Tie totiž  na Novom Zélande vnímajú aj ako prostriedok posilnenia domáceho cestovného ruchu, podporu hospodárstva, a tento krok by preto radi zaviedli do reálneho života.

„Mnohí ľudia naznačujú, že by sme mali zaviesť štvordňový pracovný týždeň. Nakoniec však táto otázka skutočne leží medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Ale, ako som už povedala, je toho skutočne veľa, čo sme sa vďaka COVID-19 ako spoločnosť naučili, a to aj o flexibilite ľudí pracujúcich z domu, a produktivite, ktorá z toho môže byť vyťažená,“ uviedla Ardernová pre The Guardian.

Rozmýšľam, ako by sa mohla táto myšlienka uplatniť na Slovensku.

Čo by nám to mohlo priniesť? Počas posledných týždňov si veľa ľudí zvyklo na prácu z domu a čoraz častejšie sa vyjadrujú, že by uvítali home office aspoň dvakrát do týždňa. Ak nebudú zaťažení prípravou obeda a homeschoolingom, tak budú ešte efektívnejší.

Zamestnávatelia zisťujú, že ľudia sú efektívni aj pri práci z domu. Firmy tak môžu prepracovať svoje zvyklosti a môžu šetriť na kancelárskych priestoroch alebo na energiách.

Ak by boli firmy ochotné uvažovať o 4-dňovom pracovnom týždni, tak mnohí zamestnanci by uvítali adekvátne nižšiu mzdu a na druhej strane by získali viac voľného času. Podporilo by to aj trh práce, na ktorom bude teraz úplne iná situácia, ako pre pandémiou. Zamestnalo by sa tak viac ľudí.

No a navyše, vo voľnom čase by ľudia mohli spoznávať Slovensko a pomôcť tak cestovnému ruchu a gastronómii, ktoré sú najviac ohrozenými odvetviami.

Novozélandská premiérka to robí veľmi rozumne.

Nechala sa inšpirovať samotnými obyvateľmi Nového Zélandu. Tým sa pravidelne prihovára zo svojho domu cez živé prenosy na sociálnej sieti FACEBOOK, a ľudia  jej počas streamovania môžu posielať podnety a návrhy, čo by chceli zlepšiť, prípadne čo by im pomohlo v súvislosti s návratom do bežného života.

Možno by to bolo riešenie aj na Slovensku. Rozmýšľam, že pošlem tento blog ako otvorený list nášmu premiérovi. Alebo mi v tom môžete pomôcť zdieľaním. Ak sa k nemu dostane z viacerých strán, tak bude väčšia šanca, že si to všimne.

Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať