fbpx
Kde hľadať prácu a odborníkov po koronakríze 1

Kto naštartuje ekonomiku po Korone? Dostanú skúsení ľudia šancu?

Prichádza možno najväčšia príležitosť v novodobých dejinách, ako sa vysporiadať s vekovou diskrimináciou

Včera som sa rozprávala s ľuďmi, ktorí stoja za vytvorením jednej networkingovej platformy. Som súčasťou. Nesmierne ma to potešilo a poctilo zároveň. Zo začiatku som nerozumela, prečo si do užšieho tímu vybrali práve mňa. Až kým sme neprišli k jednému bodu v diskusii.

Skúsenosti sú neprenosné…

Zuzka, ktorá vedie tím spolu s Jankou, mi v strede rozhovoru hovoria:

„Martina, tvoje miesto vidíme hlavne v prínose skúseností. V roku 1997 si viedla zahraničnú pobočku firmy – bolo to len krátko po páde režimu. Prežila si v roku 2008 krízu, keď ste museli vo firme robiť závažné rozhodnutia. Keď ste museli robiť radikálne rezy. Väčšina ľudí, ktorí rozbehli podnikanie za posledných 10 rokov a majú dnes okolo 35 rokov, si obdobie krízy 2008 z pozície manažéra nepamätajú. A dnes stoja na čele firiem a korporácií…“

Vtedy mi v hlave naskočilo, že sakra, to je pravda…

„Tí ľudia v tom čase iba končili štúdium na vysokej škole alebo rozbiehali svoju kariéru. Nemajú skúsenosti s riešeniami počas skutočnej krízy. Iba o tom počuli. Dnes, keď stoja na čele firiem alebo tímov, sú alebo budú v úzkych. Prakticky stoja pred niečím úplne novým a pre nich nevídaným. Zažili najrýchlejšie rastúcu ekonomiku. Ale. Mnohé biznisy teraz úplne skončia alebo ich bude treba od základu prebudovať. Vidíme to okolo seba. A tí ľudia budú potrebovať podporu alebo pomoc. A nielen na úrovni firiem, ale aj domácností!“

Budú skúsenosti vo firmách vítané?

Nedávno som robila rozhovor so šéfkou Profesie, Ivanou Molnárovou. Položila som jej aj otázku, čo si myslí o uplatnení ľudí po 40-ke a 50-ke po korona kríze. Jej odpoveď ma trochu pichla, pretože sa predpokladá, že nás čaká vysoká miera nezamestnanosti (niekde na úrovni 130 – 170 000 nových nezamestnaných) a podľa toho, čo sa očakáva, je predpoklad, že ľudia po 40-ke a najmä po 50-ke si budú hľadať prácu ešte ťažie ako doteraz. Samozrejme, že Ivana za to nemôže, berie informácie priamo z trhu práce. Stavia na tom, čo vidí.

Ja sa ale pýtam, či naozaj a dokedy ešte sa budú firmy tváriť, že ľudia v zrelom veku sú pre nich nedôležití? Čím to je?

Problém 40 a 50 plus na trhu práce nie je len slovenský problém…

Uvažujem, že kde, a prečo to vzniklo. Či to so sebou priniesla konzumná doba? Len mladé je dobré, chrumkavé a schopné? Kedy sa toto rozmýšľanie zastaví a otočíme? Nie je predsa možné, aby v čase, keď sa predlžuje dožitie ľudí, keď sa postupne bude odchádzať do dôchodku možno v 70-ke, boli ľudia so skúsenosťami, ktorí majú pracovať ešte 15 až 20 rokov, stresovaní doma bez práce alebo aby boli presúvaní na nižšie platené pozície s dôvetkom, že majú byť radi, že sú radi, lebo trh práce praje ľuďom najmä vo veku okolo 35 rokov.

Ako to píšem, tak sa tu smejem. Pretože…

Keď máte dnes narodeniny, tak zlatých 35 rokov budete mať presne 365 dní. Dlhšie to nepotrvá…A potom vám bude ťahať na 40. Čas letí neuveriteľne rýchlo a je to takmer jediná spravodlivosť na svete, že každému z nás rovnako…

Oslávili ste nedávno 35? Od 40-ky vás delí prakticky 1500 dní. Plus-mínus… Ak spoločne nezmeníme nastavenie optiky, tak problém so zamestnávaním skúsených ľudí sa bude ťahať s ďalšími generáciami. A teda aj s tou vašou…

A možno teraz je ten správny čas…

Kríza býva prínosná najmä vtedy, ak odreže a pochová veci, čo už dávno nemali byť… Len sme si v nich „hovnili“, pretože nebolo treba rozmýšľať. Všetko šliapalo a išlo krásne. Všetko rástlo. Až donedávna. Neviem v akej oblasti pôsobíte, ale mám tu malé cvičenie.

Ak ste manažér, zoberte si, prosím, papier a pero. Na papier napíšte počet ľudí po 40-ke, ktorých ste za posledných 5 rokov zavolali na pohovor, keď išlo o manažérsku pozíciu. Do ďalšieho riadku si, prosím, poznačte, koľko z nich ste na manažérsku pozíciu do firmy aj prijali.

Sedíte nad poznámkovým blokom a strana so zoznamom ostala prázdna? Skúste sa zastaviť. Skúste popremýšľať, či by vám teraz, keď prídu ťažké časy a rozhodnutia, nepomohol niekto, kto podobné situácie v živote už riešil. Niekto, kto rozbiehal firmy už v roku 1997, keď ste vy boli ešte v materskej škole. Niekto, kto riešil krízu v roku 2008, keď ste končili sladký študentský život. Niekto, kto vás nebude chcieť obrať o vašu manažérsku stoličku, ale bude stáť vedľa vás a brainstormingom a mentoringom vás spolu s tímom môže posunúť do novej dimenzie.

Prichádza totiž najväčšia príležitosť v novodobých dejinách, ako sa vysporiadať s vekovou diskrimináciou a vďaka spolupráci a spolupatričnosti sa dopracovať k zaujímavým výsledkom. Nepremárnime ju.

Martina Valachová

P.S. Ak sa vám text páčil, pošlite ho do sveta. Zdieľajte. Možno preberie vášho šéfa alebo vedúceho HR. Budem rada, keď vaša podpora (ak nijako inak, tak zdieľaním…) pomôže posunúť kolektívne rozmýšľanie v oblasti vekovej diverzity a diskriminácie. Čím viac nás bude, tým je šanca na zmenu väčšia. #SPOLOČNETODOKAZEME… ĎAKUJEM.

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Máte svoj príbeh, ktorý by mohol inšpirovať ďalších? 

 

Kde hľadať prácu a odborníkov po koronakríze?

Podporte knihu o tom, ako si budovať finančnú rezervu v predpredaji. Ďakujem. Martina Valachová