fbpx
Domov / ZAMYSLENIA / Osem dôvodov prečo ísť voliť

Osem dôvodov prečo ísť voliť

Predvolebné preferencie, akokoľvek štatisticky relevantné, sa určite nenaplnia, ak ostanete doma a nepôjdete voliť. Ak zaspíte na vavrínoch alebo uveríte, že váš hlas nemôže nič zmeniť. S blížiacimi prezidentskými voľbami sme sa spoločne s osobnosťami z rôznych oblastí nášho života zamysleli nad otázkou prečo voliť. Prinášame vám osem názorov, ktoré vás, veríme, motivujú k tomu, aby ste 16. marca neostali doma.

Osem dôvodov prečo ísť voliť

Veronika Homolová Tothová, žurnalistka a spisovateľka

Nikto nemá viac ako jeden hlas a každý ten hlas môže rozhodnúť. Je veľká výhoda, že mám šancu zvoliť niekoho, koho ja považujem za dobrého prezidenta. Niekoľko desaťročí sme túto možnosť nemali. Voľby boli skôr divadlo ako reálna voľba.
Práve preto si treba túto možnosť veľmi vážiť a zároveň ju treba veľmi, veľmi využívať.


Gregor Mareš, moderátor

Aby som bol úprimný – neverím politikom – ani jednému. Ale postupne som zistil, že byť neutrálny, nevoliť, vlastne nikomu nepomáha. Je to mlčanie a ako sa hovorí: nemému dieťaťu, ani vlastná matka nerozumie. Asi sa nepohneme ako krajina dopredu bez toho, aby sme jasne vedeli čo chce väčšina tohto národa😉. Preto každé voľby využijem tú možnosť a vyberiem si ľudí, ktorí sú najbližšie môjmu nazeraniu na svet a dám im svoj hlas. A snívam o tom, že raz budem mat vo voľbách konečne kandidáta alebo stranu, s ktorou budem stopercentne stotožnený (no a čo – snívať môžem:-).


Zuzana Fialová, herečka

Ľudia by mali ísť voliť, lebo môžu. Takto napísaná krátka veta možno znie príliš jednoducho, ale netreba zabudnúť, že boli v minulosti aj časy, kedy sme nemohli. Spoliehať sa na to, že jeden hlas nič neznamená, nie je správne. Je to nefér voči príležitosti na zmenu. Posledne, keď som stála na námestí SNP som si naplno uvedomila, že MY VŠETCI sme tí, na ktorých sme čakali.
Ja tam patrím a verím, že nie som sama.


Martin Kasarda, publicista a spisovateľ

Prečo volím? Rád si vyberám to najlepšie. Pretože keď za mňa vyberajú iní, nemusia sa trafiť do môjho vkusu. Ale vážne. Sloboda a zodpovednosť sú nerozlučné dvojčatá a voľby považujem za zodpovedný postoj k slobode.
A kto nevolí, nezaslúži si slobodu.

 


Sylvia Hložníková-Klein, stylistka a publicistka

Volím, lebo som zodpovedná. Volím aj každú minútu svojho života, vždy sú viaceré cesty. Moja voľba je esencia mojich zážitkov, dobrých aj zlých. Je veľmi osobná. Preto o tej mojej nikoho nepresviedčam. Šancu voliť sme nemali vždy, hlavne nie my ženy.
Vážim si ju a využívam ju.

 


Peter Sklár, herec

Prezident je prvým reprezentantom krajiny, podľa neho si svet robí obraz o jej obyvateľoch, mal by to byť človek múdry, silný, zásadový, diplomat, ktorý spoločnosť spája, so silným morálnym kreditom, ktorý sa nebojí poukázať na svinstvá a mocenské hry v parlamente. Po slušnom prezidentovi, ktorý odchádza, by bolo super, keby Slovensko pokračovalo v tomto trende.
Viem si predstaviť, že by to po prvýkrát bola žena!


Lucia Šicková, chief learning officer, PIXEL FEDERATION

16. marca som mala byť v Prahe – pracovne aj súkromne, s deťmi. Všetko som mala rozplánované, dohodnuté, keď som si uvedomila, že mi v tom mojom neustálom plánovacom kolotoči ušiel jeden dôležitý detail. 16. marca sú predsa voľby. Vtedy nemôžem odisť a vzdať sa možnosti podieľať sa svojim hlasom na rozhodnutí, kto bude túto krajinu reprezentovať, kto bude tvoriť prirodzený kontrolný mechanizmus rozhodnutiam, ktoré idú z parlamentu. Ja volím Zuzanu Čaputovú. Nie preto, že je žena, ale preto, že rozpráva rozumne, má za sebou výsledky, má jasné ciele. Vie sa postaviť neprávosti, vie vybojovať svoje boje do konca. Ak by sme mali ženu prezidentku, bol by to zaujímavý míľnik, ktorý by mal pozitívny dopad na mnohé iné šikovné, odvážne ženy.


Martin Miler, psychológ

Možnosť slobodne voliť je jedným zo základov demokracie. Možnosť voliť v sebe obsahuje aj slobodu neisť voliť so všetkými dôsledkami, ktoré to so sebou nesie. Jedným z nich je, že ak nejdem voliť, tak napriek tomu bude niekto zvolený. To znamená, že moja “nevoľba” nič nezmení.

Preto je lepšie vybrať si niekoho, kto mi vyhovuje aspoň trochu, než nevoliť vôbec. Je to naša krajina, je to na nás koho zvolíme. Nie na tom, koho nezvolíme.