fbpx
Múdrosť predkov nielen v čase Korony

Prečo sa (nielen) v čase korony máme ohliadnuť na múdrosť predkov?

Pandémia je najväčšia téma posledných týždňov. Zažívame niečo, čo tu ešte nebolo a realita stavia pred nás situácie a problém, aké sme nikdy nemuseli riešiť. Odpovede na ne môžeme nájsť aj v minulosti, v múdrosti našich predkov.

Prečo sa (nielen) v čase korony máme ohliadnuť na múdrosť predkov?

Múdrosť predkov nielen v čase Korony

Dnešný núdzový stav nás môže aj niečo naučiť. Naši predkovia to veru nemali v živote ľahké. Každý deň sa museli obracať, ako vedeli, zabezpečovať obživu pre celé rodiny, ktoré boli často mnohopočetné. Ich život nebola žiadna slasť.

No boli šikovní, vynaliezaví, v súznení s prírodou, vedeli z jej darov čerpať a tak sa postarať o to, aby neboli hladní. Boli odkázaní sami na seba, vzájomnú pomoc, spolupatričnosť. Pomáhali si v rodine, v susedstve. Na bežnú dennú činnosť mali samozrejme uspôsobené aj odievanie.

Súčasti odevu si zhotovovali sami, a využívali tiež dary prírody. Dostali ľan, konope, žihľavu, z ktorých si vedeli zhotoviť nielen jednoduché pracovne oblečenie, ale aj súčasti na sviatočné dni. Boli veľmi pracovití, každý ovládal niekoľko remesiel.

Deťúrence mali na starosti zvieratká na paši, dospelí zabezpečovali všetko ostatné. Okrem prác nutných na prežitie, zhotovovali aj úžitkové predmety z dreva, hliny a často boli to nesmierne vkusné, až filigránske kúsky.

Dnes prežívame všetci náročné dni, spôsobené vírusom, ktorý nepozná hranice a väčšina z nás zostáva v izolácii.

No spomeňme si na našich predkov, naše staré mamy a otcov. Oni sa museli pasovať s inými chorobami a problémami, a zvládli to. Nech sú nám svetlým príkladom, že keď sa chce, tak sa dá. Kto má aké podmienky, nech si spomenie na plody zo záhradky, novšie i z hrantíkov. Nepodliehajte skepse a spomeňte si aj na ich sebestačnosť, o ktorú sme ešte celkom neprišli.

Netreba si obúvať krpce ani liezť na stromy, stačí si iba spomenúť a pokúsiť sa nadviazať.

Ľudská bytosť dostala do vienka hlavu, aby rozmýšľala. A dve ruky, aby sa postarali a tvorili. Myslím si, že v tejto náročnej dobe, je ten správny čas zobudiť spiace zručnosti. Možno ani neviete, čo všetko dokážete vlastnými rukami… Nadviažte na sebestačnosť a vyberte si, čo zvládnete. Na čo máte podmienky.

Každý takýto náročný stav nás učí… Tak ako učil aj našich predkov. Veríme, že každému nová skúsenosť môže prinesť veľa pozitívneho… Naši predkovia ťažké situácie neanalyzovali, ale riešili ich. Ešte stále sa máme od nich čo učiť.

Autorky textu: Zuzana Tajek Piešová a Monika Macháčková

Foto: Martin Habánek

Mohlo by vás zaujímať