Nordic Walking - pohyb pre každý vek

Nordic Walking – pohyb pre každý vek – Lucia Okoličányová

Bolí vás chrbát? Keď idete po schodoch, cítite kĺby a nestíhate s dychom?  Máte nadváhu? Nebodaj reumu? Máte v rodine predispozíciu na cukrovku?  Cítite sa vyhorení a nevládzete „žiť“? Možno vám chýba pohyb a pobyt v  prírode. Modré svetlo z techniky prehlbuje  mnohé civilizačné  ochorenia a hrozia nám  choroby, o ktorých sa dnes až tak veľa nerozpráva.

Zaručeným pomocníkom, a aj liekom, je často pohyb. Ak  sa mu venujeme v prírode a v každom ročnom období, tak si vďaka nemu budujeme zdravie a psychickú pohodu. Jednou z najlepších metód je rozhodne Nordic Walking.  O  skvelých benefitoch  tohto športu sme  sme s porozprávali s top odborníčkou vo svetovom meradle Luciou Okoličányovou.

Lucka, čo si pôvodne vyštudovala a čomu si sa pracovne venovala?

Vyštudovala som Vysokú školu výtvarných umení, katedru grafiky, ktorú som ukončila doktorátom. Venovala som sa  výučbe umenia na mojej Alma mater a neskôr som tam pôsobila ako prorektorka. Celý život som sa však venovala aj športu. Tesne pred 40kou som prehodnocovala svoj život a rozhodla som sa odsťahovať z Bratislavy,  presídliť do Tatier a tam následne založiť Slovenskú asociáciu Nordic Walking.

Nordic Walking je dnes tvojou hlavnou aktivitou. Čo ťa k tomuto športu priviedlo?

Moja zdravotná situácia, kedže som ako bývalá vrcholová športovkyňa mala problémy s pohybovým aparátom a odmietala som ďalšie operácie. Náhodou som objavila Nordic Walking, ktorý je primárne ozdravno – pohybová aktivita a mne samej veľmi pomohla. Následne aj mojim priateľom a viac a viac ľudí malo o Nordic Walking záujem.

Na Slovensku ale v tom období nebolo o Nordic Walkingu veľa informácií, ani o kurzoch, paliciach, atď. Tak som si urobila kurzy v zahraničí a následne asociáciu založila. Nakoľko ma tento odbor veľmi baví a napĺňa a robím to zo srdca, postupne sa nám podarilo vyškoliť inštruktorov/ky, spolupracovať s mnohými inštitúciami vrátane Ministerstva školstva, Slovenského olympijského výboru, množstvom pacientských asociácií, prednášame na lekárskych kongresoch a spolupracujeme aj so zahraničím.

Tam si ma všimli a stala som sa dokonca piatou inštruktorkou Svetovej akadémie moderného Nordic Walkingu na svete.

Môže sa walkovaniu naozaj venovať každý?

Nordic Walking je vhodný aj určený pre každého od cca 5 rokov. Je vhodný dokonca aj pre vrcholových športovcov, ako kompenzačné, a tiež  posilňovacie cvičenie. Tréning vieme vytvoriť presne na telo každému. A perfektné je, že sa do walkovačky môže zapojiť celá rodina a využiť tak aktívne spoločný čas.

Aké sú podľa teba NAJ benefity tohto športu?

Je vhodný pre každého, je nezávislý na pohlaví, kondičke, veku, či počasí. Zapájame pri ňom vyše 90% svalov tela. Ak máme správnu techniku, má množstvo vedecky dokázaných zdravotných benefitov.

Aby Nordic fungoval – akú frekvenciu odporúčaš?

Všeobecne má zmysel, ak sa hýbeme aspoň 3 x do týždňa, a to minimálne 40 min.

Napísala si aj knihu – jej recenziu od Martina Kasardu sme zverejnili  aj v našom magazíne. Vnímaš s odstupom času, že sa tomuto športu aj vďaka jeho propagácii venuje čoraz viac ľudí?

Všeobecne sa športu venuje stále viac a viac ľudí, nakoľko si začíname uvedomovať, že pohyb je základ. Nordic walking zažíva aj vo svete obrovský boom, čo sa odzrkadľuje aj u nás. Markantný záujem o tento šport sme zaznamenali po vydaní mojej knihy a tiež po propagácii v médiách.

Za ostatné roky sa zmenila situácia, záujemcov o nw nám posielajú lekári, čo je výsledok našich vystúpení na lekárskych kongresoch. A nepochybne aj vďaka Martinovej recenzii sa dostal nw do ešte väčšieho povedomia.

Lucka, čomu okrem Nordicu sa venuješ?

Rodine, priateľom, sebe, cestovaniu a tiež Horskej záchrannej službe, vypomáham im s projektmi.

Podelíš sa s nami o tvoje životné krédo?

Ži a nechaj žiť, a pritom sa hýb! Čiže sa staraj o seba, lebo keď budeš šťastný Ty, bude aj Tvoje okolie.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať...

Mohlo by vás zaujímať