fbpx
Lucia Lulu Krutá: Žiadne plány na víkend? Čo takto Kyjev?

Lucia Lulu Krutá: Žiadne plány na víkend? Čo takto Kyjev?

Facebook sa len hemží stránkami, ktoré ponúkajú letenky. Ja sa zameriavam hlavne na tie akciové alebo “chybné”. Niekedy sa totiž v rezervačnom systéme stane chyba a vy si viete kúpiť letenku do Ameriky aj za stovku. Tu je však riziko, že takéto letenky môžu byť neskôr stornované. Ale keď je akcia, tak cena aj letenka je garantovaná a vy môžete baliť kufre.

Dnes napríklad vyskočila na mňa takáto ponuka…

A ja som si pri tej príležitosti zaspomínala na svoj výlet do Kyjeva. Išla som sama. V októbri 2017, na dva dni a bolo to super. Do Kyjeva sa lieta aj z Bratislavy, keď vymáknete akciu, tak sa tam viete dostať za dobrú cenu a dva dni (nerátam dni príchodu a odchodu) vám určite na návštevu postačujú. V Kyjeve sa platí hrivnami, ale zoberú vám aj eurá a doláre, platobné karty tiež na väčšine miest akceptujú. Pozor, na cestu potrebujete pas, na občiansky vás tam nepustia.
Do Kyjeva som priletela z Bratislavy večer, vonku lialo a ja som dumala, ako sa dostanem do hotela. Našťastie v Kyjeve funguje Uber a ja som sa pohodlne dostala za cca 3 eurá z letiska do hotela, pričom cesta trvala vyše pol hodiny.

Stihla som večeru, na recepcii hotela som si nechala poradiť kde nájdem nejakú dobrú lokálnu reštauráciu a hybaj tam. Kuchyňa je podobná tej ruskej, ale našťastie nedávajú do jedla toľko kôpru ako som to zažila v Moskve. Boršč a vareniky (plnené pirohy). Čo ma prekvapilo bola chrenovica, ktorú som dostala ako predjedlo.

Ľudia v Kyjeve sú veľmi milí, priateľskí. Pristavia sa a poradia aj keď ich o to nepožiadate, ale vidia, že ste očividne stratení (s mojim orientačným nezmyslom sa mi to sáva bežne ). Nemala som problém dohovoriť sa po anglicky, ale s radosťou som si oprášila aj ruštinu. Nebudem tu písať o tom, čo som všetko videla, na webe nájdete množstvo informácií o tomto meste, hlavné turistické atrakcie a čo sa oplatí vidieť.

Prvý deň som mala v pláne prechádzku Kyjevom a uvidieť čo najviac ako sa dá. Kyjev je mesto kostolov. Netuším, koľko presne ich tam je, ale ak sa opýtate Googla, iste vám to povie. Ja som ich navštívila asi 10. Do múzeí chodiť nemusím, ale v každom meste sa snažím zájsť do čo najviac kostolov. Ukrajinci sú ortodoxní veriaci. Ich chrámy sú krásne vyzdobené a ľudia sa tam počas dňa zastavia na krátku modlitbu pobozkajú obraz a idú zas po svojom. Aj som dumala, prečo pri každom obraze visí handrička. Nuž hygiena musí byť, takže keď daný obraz pobozkajú, tak ho tou handričkou utrú  (nebudem radšej rozmýšľať nad tou handričkou a jej hygienickou (ne)závadnosťou…

Po meste som chodila pešo, rada vnímam atmosféru mesta a pozorujem ľudí v ich každodennom živote. V Kyjeve si na každom kroku kúpite kávu a čaj, stretnete túlavého psa. Na zmrzlinu nikdy nie je chladno, dá sa jesť aj keď máte na rukách rukavice. Čo nestretnete sú davy turistov. Teda ak sa akurát nehrá medzinárodný futbalový zápas .V ten deň bol totiž zápas Ukrajina – Chorvátsko a tak som videla mnoho ľudí s chorvátskymi vlajkami. A keďže som bola ubytovaná v hoteli nad štadiónom, tak som mala ten zápas aj live.

Majdan asi pozná každý. To je srdce mesta, obrovské námestie, ktoré si veru zažilo svoje

Po meste som chodila pešo, prešla som 28km a videla som veľa. A aj napriek tomu, že som bola sama a aj po zotmení, vôbec som nemala strach či obavy. Mesto je bezpečné. Teda aspoň tam, kde som sa pohybovala ja. Rastie tu veľa gaštanov, takže hlavne na jeseň keď gaštany dozrievajú a padajú, treba dávať pozor, aby ste sa moc veľmi stromami nezdržiavali (moja hlava môže dokázať, že taký úder gaštanov dosť bolí).

Na konci dňa som sa išla ešte povoziť metrom. V Kyjeve je vraj najhlbšia stanica metra na svete a na ďalšej stanici je jeden z najdlhších eskalátorov na svete. Tak to som musela predsa vidieť. A ten eskalátor bol fakt dlhý, ľudia normálne sedeli na schodoch čo to tak dlho trvalo. Ja som nesedela, ja som sa kochala a fotila. Fotky sú len mobilom fotené, tak ospravedlňte kvalitu.

Lucia Lulu Krutá
Viac fotografií nielen z Kyjeva nájdete na Instagrame @lulu_z_ honolulu 

Podporte špeciálny deň narcisov online