fbpx
Domov / INŠPIRATÍVNE PRÍBEHY / Anton Zorád: Nikdy nie je neskoro plniť si svoje sny

Anton Zorád: Nikdy nie je neskoro plniť si svoje sny

Anton Zorád sa veľkú časť života pohyboval blízko k médiám a umeniu. Pôsobil v televízii a neskôr ako kulisár v Slovenskom národnom divadle. Fascinovala ho fotografia, najmä taká, ktorá zachytávala situácie a ľudí bezprostredne a bez pozlátka. K svojej šesťdesiatke si teda zaželal darček – kvalitný fotoaparát. A začal sa fotke venovať temer denne.

Tono, čo vás viedlo k fotografii?

Vždy sa mi páčili vtipné momentky, hlavne keď v sebe niesli humor. Tak, že nebolo potrebné žiadne slovné komentovanie. Alebo kombinácia ľudí a situácií s vtipným pozadím. Fascinovalo ma, ako niekto vie zachytiť objektívom moment, ktorý v sebe nesie náboj. Fotografii som sa venoval vlastne celý život. Ale viete ako. Tak „bezcieľne“. Keď sa blížila moja 60ka, zaželal som si kvalitný foťák. Predsa len. Dôchodkový vek si žiada vyplniť čas plnohodnotne. Foteniu sa venujem temer denne už tri roky.

Čo je hlavným objektom vášho fotenia?

Bratislava. A život v Bratislave. Za posledné tri roky som nevynechal ani jednu dôležitú udalosť, ktorá sa v Bratislave udiala pod taktovkou mesta. Mám to celkom dobre zdokumentované. Teraz ešte tie fotky možno nemajú až takú hodnotu, ako môžu mať o desať, dvadsať rokov. Zachytávajú mnohé situácie, ktoré sa o pár rokov stanú symbolom doby.

Fotky s príbehom

Posledné obdobie sústreďujem svoju pozornosť na ľudí, ktorí sú niečím zaujímaví. Okrem fotiek spisujem ich príbehy a takto spolu s textom publikujem jednotlivé celky na svojom webe, ale aj na sociálnych sieťach. Na LinkedIn mám viac ako 2 300 sledovateľov, čo ma teší. Som rád, ak sa môžem o svojich pokrokoch, ale i medzerách poradiť s profíkmi. To je dôvod, prečo som členom rôznych skupín na sociálnych sieťach, kde publikujem a zároveň zbieram spätnú väzbu odbornej, ale i laickej verejnosti. Zároveň spolupracujem s firmou Donner Consulting Group, pre ktorú robím fotodokumentáciu resp. upravujem produktové fotografie.

Fotíte aj svoju rodinu?

Áno. Samozrejme. Rodina má našťastie pre moju záľubu pochopenie a takto im to aspoň vraciam. Mám deti a už aj vnúčence, ktoré samozrejme radi pózujú pred objektívom. A som rád, že môžem zachytiť všetko pekné, čo sa v ich životoch postupne deje.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová 

P.S: Tono fotil aj mňa…a táto séria sa podarila podľa mňa:) Ďakujem