fbpx
Anglický denný tábor SAFARI na Slovensku

Unikátny projekt pre stovky slovenských detí. SAFARI na Slovensku!

Niektorí ľudia na tejto planéte sú veľmi zanietení a radi pracujú nielen na sebe, ale podávajú pomocnú ruku aj ostatným. A to všetko s veľkým espritom a projektami, ktoré nielen prepájajú, ale najmä vzdelávajú. Jednou z nich je nesporne aj Ľuba Fábry, ktorá žije 10 rokov s rodinou prevažne v zahraničí, pričom vymenili už 5 destinácií a svoju dovolenku na Slovensku už niekoľko rokov trávi tak, že organizuje jedinečné tábory pre deti od 4 do 12 rokov, ktoré chcú spoznať SVET a naučiť sa angličtinu v praxi.

Anglický denný tábor SAFARI na Slovensku

Poviete si, že LEN ĎALŠÍ denný tábor ? Veru nie. Ľubku som vyspovedala a verím, že o pár týždňov odložíme pandémiu do šuplíka a že sa SAFARI projekt zrealizuje opäť.

Ľubka, povedz, prosím ťa, o čo presne ide? Stretnú sa deti, okrem angličtiny, aj so žirafami?

A nielen so žirafami…

Safaricamp je denný anglický tábor pre deti od veku 4 do 12 rokov, v štyroch lokalitách v BA a Pezinku. Prvý ročník som zorganizovala pre deti priateľov a známych a bol taký úspešný, že sme to jednoducho museli rozšíriť pre širšiu verejnosť. Od roku 2015 s nami už viac ako 500 detí po anglicky precestovali Južnú Afriku – Big SAFARI, prebádali púšť a Egypt – Desert SAFARI. Minulý rok sme sa presunuli do Ázie a objavovali sme Indiu. Každý rok nová téma, preto s nami na SAFARI chodia deti niekoľko rokov po sebe.

Ako vznikla myšlienka?

SAFARI tábor je autentický príbeh, inšpirovaný zážitkami mojich detí a naším rodinným životom v Afrike, Blízkom Východe a Amerike viac ako 10 rokov. Program vzniká v spolupráci s mojimi dvoma deťmi, pre ktoré sa popri slovenčine stala angličtina druhým materinským jazykom a svet popri Slovensku druhým domovom. Nás rodinný expat life je multikulturálny a je neustálou inšpiráciou predstaviť každé leto nový program a inú kultúru, kontinent či konkrétnu krajinu deťom na Slovensku.

SAFARI napĺňa moju túžbu, aby deti na Slovensku zažívali radosť z učenia jazykov, aktívne objavovali svet a rozvíjali svoje zručnosti potrebné pre život v globálnej, otvorenej spoločnosti 21. storočia.

 

V čom sú vaše tábory iné?

Na Safari sa deti ponoria od pondelka do piatka do ANGLIČTINY nonstop a presunú sa do novej krajiny a kultúry, ktorú objavujú zábavným a veľmi interaktívnym spôsobom, s cieľom podporiť ich zvedavosť, kreativitu a radosť z učenia. Medzinárodný lektorský tím je vyškolený a má niekoľkoročné skúsenosti s prácou s deťmi a pedagogické skúsenosti v oblasti vzdelávania, lebo naším cieľom je zabaviť, ale aj naučiť.

Deti fungujú počas dňa rozdelené do rôznych skupín, pracujú v tímoch, vo dvojiciach, ako aj individuálne. Každé dieťa má denne 1on1 time s lektorom, aby sme denne mohli sledovať progres každého dieťaťa a program prispôsobovať potrebám každého z nich, ale aj celej skupiny. Deti si vedú Safari Journal, kde si dokumentujú, čo sa naučili a aj po skončení tábora sa vedia vrátiť k svojim zážitkom v angličtine.

 

Minulé leto sme objavovali Indiu. V pondelok sme putovali prstom po mape a vymýšľali, ako sa do Indie dostať, koľko nám to bude trvať, koľko ľudí tam asi žije, a zo strukovín sme vytvorili Indickú vlajku. V utorok sme s Jaiwati z Indie prepadli joge a jogínskym pozíciám, deti sa zaľúbili do jogy a nakoniec sme ju cvičili každý deň aj dvakrát, a všetko po anglicky. V stredu sme vytvorili obrovský Taj Mahal v nadľudskej veľkosti.

Vo štvrtok sme sa prezliekli s Rashee do tradičného indického oblečenia, a indická tanečnica nás naučila tancovať bollywood dance. V piatok sme sa úplne premenili na Indov s turbanmi a obliekli do sárí, mali aj bindi = bodku medzi očami, hénu na rukách a Indickú vlajku na lícach. Pozvali sme aj rodičov na ochutnávku indických špecialít z indickej reštaurácie a dali im kvíz v angličtine, čo o Indii vedia. Hádajte, kto toho vedel viac o Indii? Samozrejme, že SAFARI girls and boys!

Po týždni deti rozumejú po anglicky? Aj keď prišli a nevedeli povedať nič?

Na Safari sú vítané deti akejkoľvek úrovne angličtiny, od začiatočníkov až po pokročilých či native speakers. K deťom aj výuke pristupujeme individuálne, podľa ich úrovne a schopnosti, ale aj nálady. Celý program dňa je veľmi premyslený a vyskladaný tak, aby sme vytvorili veľa príležitostí a situácií používať angličtinu spontánne a v kontexte, lebo tak sa deti učia prirodzene a hlavne si veci zapamätajú navždy.

Po pondelkovej adaptácii, už v utorok sú schopné reagovať na denné bežné anglické inštrukcie, takže vedia čo majú robiť – tzv. pasívne porozumenie jazyka, čo je vždy tá prvá fáza pri učení jazyka. V stredu začnú používať prvé slová, nové frázy a vety…, odpovedajú na otázky, spievame anglické pesničky. Vo štvrtok už počujete viac a viac angličtiny od detí, presúvame sa teda do tej fázy jazyka, kedy deti začnú aktívne komunikovať.

V piatok sa z detí stávajú lektori a rodičov učia, čo sa na Safari naučili oni. Pre rodičov máme aj konzultácie a krátky workshop na tému ako jazykovo vzdelávať deti, čo funguje a čo nie, aby sme im pomohli na ceste rozvoja ich potomkov.

Môžeš sa s čitateľmi podeliť o vtipnú udalosť alebo možno zaujímavý prekvapivý moment?

Ja som po každom dní SAFARI vystavená a nabitá energiou zároveň. Keď vidím v priamom prenose tie deti, ten záujem, tú radosť, chuť, spontánnosť a pokrok, to ma nesmierne nabíja, a tých momentov je nekonečné veľa…

Nikdy však nezabudnem na to, ako sme mali tému Afriky a prišla k nám ozajstná Afričanka, deti boli zaskočené keď videli blízko seba niekoho, kto vyzeral veľmi rozdielne ako oni… chvíľu im trvalo, kým sa priblížili, odvážili dotknúť niekoho inej pleti, iných vlasov… a boli úplne v šoku keď zistili, že Afričanka hovorí plynule 3 jazykmi a je vlastne úplne normálna ako my všetci tu na Slovensku… Mnohé deti už mali v hlave istú predstavu o Afrike a ľuďoch, o živote tam…

Tu je pár reakcií od detí a rodičov, ktoré sa opakujú každý rok a asi potvrdzujú, že to robíme s láskou, s nadšením a s výsledkami.

=========================

Čo sa týka campu, Zojka bola nadšená z organizácie, z toho, že sa tam naučila nové veci a mohla si vyskúšať svoj prvý pobyt v „neznámej“ skupine. Ďalším pozitívom bola, samozrejme, angličtina. Je otvorenejšia hovoriť, má peknú výslovnosť a teší sa na budúci rok. Už si bookujeme 2 týždne a pôjde aj Benjamin.

Prvá veta, keď vystúpila doma z auta po SAFARI párty: I need some water quickly… Bez toho, že by rozmýšľala, v akom jazyku to treba povedať.

Soňa, rodič

Máte teda pripravený aj tento ročník – myslíš, že sa podarí uskutočniť a máte vôbec voľné miesta?

Na konci každého leta už dumám nad ďalším, vyberám krajiny zaujímavé, ale hlavne aj užitočné pre znalosť detí do budúcna. Veľkou super krajinou, s bohatou kultúrou, je Čína. Čína zohráva a bude zohrávať dôležitú úlohu vo svete. Som presvedčená, že naše deti budú určite žiť v nejakom kontakte s touto krajinou, preto si myslím, že poznať ju bude veľkou výhodou.

Keď som Čínu vyberala, netušila som, že príde pandémia koronavírusu a začne práve v Číne. Ale možno to je ďalšia príležitosť pre nás všetkých sa dozvedieť o tejto krajine viac a nielen to, ako zvládla korona situáciu.

Intenzívne sledujeme vývoj na Slovensku a opatrenia slovenskej vlády vzhľadom na mimoriadny režim a plány postupného uvoľňovania. Ja som stále optimista a verím, že sa nám podarí s deťmi stretnúť osobne na SAFARI aj toto leto.

Odporúčam sa zaregistrovať, je to bezplatné a nezáväzné, tak môžete od SAFARI dostávať aktuálne info a rodičia sa budú môcť definitívne rozhodnúť podľa vývoja situácie a ich preferencií. Nezáväzná registrácia na Anglický denný tábor SAFARI na Slovensku pokračuje bez poplatkov a záloh v štyroch lokalitách a termínoch TU.

 

Anglický denný tábor SAFARI na Slovensku

 

Anglický denný tábor SAFARI na Slovensku

Zvažujeme aj online interaktívnu formu, aby sme deťom to leto spestrili a oživili ho niečím cestovateľským, aj napriek tomu, že cestovania bude toto leto asi menej ako zvyčajne.

Sledujte nás aktuálne na webstránke alebo FB.

Z nášho prieskumu vyplýva, že 40 % detí sa počas korona krízy učí menej angličtinu ako predtým, preto by sme chceli využiť leto na to, aby sa ich angličtina vylepšila alebo aspoň udržala a neupadla úplne. Aj počas korona obdobia SAFARI pomáha deťom a rodičom.

PractiseEnglish@HOME – každý týždeň prinášame nápady, ako ponoriť deti do angličtiny. Nájdete ich na webstránke alebo FB.

Anglický denný tábor SAFARI na Slovensku

Funguje SAFARI aj mimo leta?

Áno, SAFARI spustilo inovatívny vzdelávací program v angličtine pre deti aj počas školského roka English Immersion Club. Popoludnie v angličtine zamerané na predmety –  Literacy – Numeracy – Science. Kľúčové predmety pre povolania budúcnosti.

Viac info o inovatívnych vzdelávacích programoch v angličtine pre deti od 4 do 12 rokov v lete aj počas školského roka nájdete na www.safaricamp.sk

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať