Pre ženy je svadba aktom získania akej-takej bezpečnosti, ukotvenia lodičky v prístave. A pre mužov?

Pre ženy je svadba aktom získania akej-takej bezpečnosti, ukotvenia lodičky v prístave. A pre mužov?

Mám rád Miloša Kopeckého. Myslím, že v mojej vekovej kategórii spríjemňoval mnohým z nás mnoho večerov pred blikajúcimi čiernobielymi či farebnými obrazovkami.

Miloš by o chvíľu oslávil storočnicu. Narodil sa v roku 1922, v roku 1944 bol sedem mesiacov v koncentráku a napriek tomu, čo všetko prežil, napriek tomu, že prišiel o mamu, bol stelesnením československého humoru. Pre mňa bol stelesnením mnohých postáv, či už išlo o „Adélu“, alebo doktora Štrosmajera, alebo o film Limonádový Joe. Tešil som sa na neho vždy.

Miloš Kopecký hovoril, že každá žena má v zadnej časti mozgu jednu špecialitu.

Časť tejto neprebádanej hmoty, ktorá nás poháňa vpred, je totiž pokrytá bielym závojom. Opakujem, povedal to Miloš Kopecký – pán herec. Nie ja.

A tento biely závoj riadi činnosť ženského myslenia približne od trinásteho roku dievčaťa. Samozrejme, je to individuálne a nájdeme už aj deväťročné dievčatká, ktoré snívajú o svojom dni Dé.

Ale v tom veku to pre ne ešte nie je to najdôležitejšie a to najpremyslenejšie, čo by na tejto planéte existovalo. Ešte stále to dokážu prevalcovať známky či bicykel, mobil alebo komp…

Ale potom, neskôr, príde tá chvíľa a biely závoj začne hrať čoraz významnejšiu úlohu a v určitom veku preberie zodpovednosť za konanie dievčaťa/ženy.

Svadba sa stane určitým míľnikom.

Podobne ako v živote chlapcov, prvé auto či prvá motorka, alebo u starších chlapcov prvý dom alebo chata, alebo ešte u starších chlapcov (skoro v dôchodkovom veku) milenka, mega motorka, kabriolet, motorový čln…

Svadba je však rovnako pálčivo dôležitým prvkom v živote muža ako aj v živote ženy. Samozrejme, my, muži, nemáme ani šajn, o čo všetko pri takej svadbe ide a čo všetko je potrebné a nutné vybaviť, aby dopadla podľa predstáv a do detailu rovnako, ako bola naplánovaná od toho, hore spomínaného, trinásteho roku života dievčiny.

Kým pre ženy je svadba aktom získania akej-takej bezpečnosti, ukotvenia lodičky v prístave, pre mužov je to skoro rovnako. Teda približne rovnako.

Ukotvenie.

V prístave.

Navždy.

S ťažkou kotvou na nohe.

S olovenou guľou na železnej reťazi.

A pritom ani nejde o to, že by tí chlapi potrebovali viac slobody a viac výpadov do krčiem, ale ide o ten pocit. O pocit zo slobody. A ženám o pocit ide tiež. O pocit, že lov môže skončiť. Zver je uštvaná, ulovená, zničená, spútaná.

Mňa čaká výročie svadby.

Neviem presne aké, musel by som to rátať s pomocou Gúgla, ale viem, že čaká. Pravdepodobne čaká aj manželka. Asi tiež netuší, že čo a na čo čaká, ale mám taký ciťák, že čaká.

Čo myslíte? Že?

Pred chvíľkou sa ma pýtala:

-Čo zasa píšeš? Zasa pracuješ?

-Kdeže, nepracujem, len píšem niečo pre Martinu, ale nič mi nenapadá.

-Tak napíš o mne!

-Ale to by si sa asi nahnevala,- hovorím jej na to.

-Veď skús a uvidíš,- hovorí mi so smiechom.

A keďže mám svoj vek, a už aký-taký rozum, tak neskúšam, aby som náhodou neuvidel.

Niekedy je dobre biely závoj proste akceptovať a tušiť, že zakrýva výhľad a rozmazáva skutočnosť a trošku aj zahmlieva realitu.

Mnohí/é to potrebujú, a preto by bolo dobré to prosto akceptovať.

Malí chlapci majú svoje hračky, malé dievčatká svoju vysnívanú svadbu a občas sa to (na chvíľku) stretne a doplní a niekedy aj dokorení, napríklad láskou alebo šťastím, alebo len jednoducho hormónmi.

Ženy zaplatia za lásku sexom. Muži zaplatia za sex láskou a ideálna harmónia je na svete. A potom… a potom sa divíme, že je na svete toľko rozvodov a rozchodov, že tu už nikto nič negarantuje a že človek sa nemôže spoľahnúť už ani na pokojný prístav a kotvu.

A pritom americkí vedci konečne zistili, čo je pravou príčinou rozvodov. Po dvanásťročnom výskume, naprieč celou Amerikou, prišli k jednoznačnému záveru, že za sto percent rozvodov môže svadba.

Miloš Kopecký by asi súhlasil. A ako ho poznám, určite by pribalil aj svoj vlastný recept na šťastné manželstvo, ktorý prezentoval v slávnom filme Limonádový Joe: Alkohol podávaný v malých dávkach neškodí v akomkoľvek množstve!

 

Na výročie, na zdravie a na humor! A, ako povedal Miloš Kopecký: Humor je najdôstojnejším prejavom smútku.

Jozef Prazňák

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať