fbpx

Svadby v čase pandémie a po nej? Viacerí svadobčania sú si už dlhšie istí, že budúci rok to istí a už bude naozaj dobre.

Svadby v čase pandémie a po nej. Svadby v čase pandémie a po nej

Covidová situácia trvá už viac ako rok a okrem každodenného života zasiahla aj plánovanie udalostí, ktoré sa nám pritrafia len, v tom lepšom prípade, párkrát za život. Svadby ako dlhodobo plánované životné udalosti boli pozastavené hneď v začiatkoch prvej aj druhej vlny a ich znovuzavedenie do života je aj napriek vylepšujúcej sa situácii stále v nedohľadne. A možno to z pohľadu nezainteresovaného pozorovateľa, ktorého sa takéto podujatia netýkajú, alebo momentálne nie, nevyzerá až tak tragicky.

Svadobný priemysel je však, rovnako ako iné odvetvia, synergicky fungujúci komplex početných (sub)dodávateľov, ktorí aktuálnu situáciu pociťujú rovnako intenzívne ako všetky ostatné povinne zatvorené podniky. Možno ešte o to viac, že ich práca je sezónna, v zimnom obodbí totiž zvykne byť svadieb menej ako šafranu.

Vývoj svadobnej sezóny

Po prvej vlne v roku 2020 sa svadobná sezóna pomaly spúšťala od júna, leto svadbám prialo v plnom rozsahu. No jeseň priniesla svoju daň a tradične svadobný október už bol minulosťou. Odvtedy o plánovaní nemôžeme ani len rozmýšľať, nakoľko podmienky sa neustále menia, a tak tí, čo kedysi začínali s plánovaním svadby 1,5 – 2 roky vopred, by teraz mohli byť vo fáze premýšľania ešte dosť dlho.

Ako sa zachovali svadobčania a ako organizátori

Niektorí snúbenci zvolili vyčkávaciu taktiku, iní stavili na ďalší rok, kedy už snáď bude lepšie. Mnohí prekladali termín svadby na 3 – 4-krát, no sú aj takí, ktorých to prestalo baviť, stratili svadobnú náladu a buď sa zobrali len o dvoch svedkoch na úrade alebo si to napokon rozmysleli. Je smutné, že mnohé páry sa po dlhodobých snoch a ešte dlhších prípravách museli svojho dňa vzdať.

Chápem však, že pokiaľ mali iné plány, alebo aj nie, no život im ich urobil, išli ďalej a svadbu vytesnili na druhú koľaj. Tí, ktorí to zobrali ako výzvu, pomohli formovať nasledovné trendy svadobného plánovania, ktoré sa momentálne vyvíjajú takto:

Len sobáš so svedkami

Aktuálny stav povoľuje sobáš s maximálne šiestimi prítomnými, čo pravdu povediac nepovoľuje ani oficiálnych svedkov, alebo na druhej strane rodičov. To je už dosť extrém, na ktorý pristúpi len zopár odvážlivcov, ktorým sa mikro svadba či svadba inkognito hodí do konceptu.

Malá svadba v kruhu najbližších

Ľudia však našťastie aj napriek dlhotrvajúcej situácii nestratili chuť oslavovať svoju lásku, a tak to chcú spraviť aspoň v malom, prípadne doma. Momentálne aj my zaznamenávame trend svadieb v úzkom kruhu – do max. 20 osôb a to v najbližšej „snáď sezóne“, no skôr v budúcoročnej.

Svadba na poslednú chvíľu

Zatiaľ nie je realitou ani spomínaných 20 hostí, no ľudia veria, že leto bude svadbám priať tak, ako tomu bolo pred rokom. Plánovaním sa momentálne nič nazvať nedá, ide skôr o vyčkávanie a následnú organizáciu na poslednú chvíľu. V biznise teda očakávame, rovnako ako vlani, že keď sa opatrenia uvoľnia, zosype sa na nás lavína požiadaviek typu „hneď teraz“.

Svadby v čase pandémie a po nej. 2021

Letná svadba radšej ako jesenná 

Všetci pevne veríme, že letná sezóna bude, hoci v akom znení, je stále otázne. Jesene sa však už teraz viacerí obávajú. Nakoľko bude dosť ľudí zaočkovaných, situácia sa zopakovať nemusí, no keby predsa len… takto zmýšľajú nevesty, ktoré chcú stihnúť svoju svadbu v lete, aj napriek skutočnosti, že jeseň bola vždy vrcholom svadobnej sezóny.

Budúci rok to istí

Viacerí svadobčania sú si už dlhšie istí, že budúci rok to istí a už bude naozaj dobre. Dokonca nám aj vlaňajší prekladali termíny o 2 roky dopredu. Začiatkom roka sa sezóna síce rozbiehala o dosť pomalšie ako v tradičných obdobiach veľtrhov a výstav, no záujemcovia veľakrát tento rok ani nespomenuli.

Výhody malej ( covid) svadby

Ako to celé nakoniec dopadne si momentálne nedovolíme tvrdiť. Každopádne už dnes vieme, že svadby budú iné ako doteraz. S posledným obdobím honosných osláv pre vyše sto hostí to bude zjavne neporovnateľné aj napriek tomu, že ľuďom už spoločnosť chýba a oslavovali by radi. Mnohí sú však už z celej situácie vyčerpaní nielen psychicky, ale aj finančne, preto radšej volia úplne iné varianty.

Svadby v čase pandémie a po nej. 2022

Aby sme však mysleli aj trošku pozitívne, nakoľko nie je vždy všetko len čierne. Malé svadby majú aj svoje výhody a dajú sa užiť rovnako, ako veľkolepé oslavy.  Takéto výhody čakajú svadobčanov, ktorí sa rozhodnú pre malú svadbu:

  • viac možností priestorov – menšia skupina zaručene nájde miesto na svadobnú oslavu skôr, ako 100 a viacčlenné zoskupenie
  • oslava aj uprostred týždňa – ako malá skupina sa nemusíte držať len víkendov, práve v akýkoľvek iný deň nájdete isto viac možností
  • menej hostí sa skôr zladí – nakoľko s počtom hostí priamo úmerne rastie počet potenciálnych neželaných situácií, čím ich bude menej, tým bude celé plánovanie jednoduchšie
  • bližšie osobné stretnutia – posedenie v úzkom kruhu najbližších bude zaručene viac o snúbencoch, rozhovoroch a vychutnávaní si momentálnej chvíle
  • menej finančne náročná svadba – a to pre mladých, ako aj pre hostí
  • menej stresu z plánovania – nakoľko nie každý je zvyknutý byť stredobodom pozornosti uprostred veľkého davu, pri menšom obecenstve opadáva aj tento stres
  • viac doplnkových možností pre nevestu a ženícha – to, čo neminiete na stravu či ubytovanie hostí, si môžete užiť vo vyšperkovaných detailoch alebo následne na svadobnej ceste vy dvaja

Aj napriek okresanému počtu hostí to stále môže byť svadba podľa vašich predstáv. Dôležité je zamerať pozornosť na podstatné veci a odosobniť sa od tých, ktoré momentálne nemôžete mať.

Ako sa pripraviť na last minute svadbu v postcovidovom období?

Ako sme spomínali vyššie, taktika vyčkávania do poslednej chvíle nemusí byť úplne ideálna. Aj dodávatelia sú totiž len ľudia a oddýchnuť do zásoby sa žiaľ nedá. Pokiaľ ste teda naisto rozhodnutí pre svadbu v lete 2021, ktoré už z pohľadu svadobného pomaly, no o to istejšie otvára dvere, nenechávajte všetko na poslednú chvíľu. Mať vybraté miesto, termín a prípadne aj najzákladnejšie služby určite pomôže vám, aj vašim svadobným dodávateľom.

Na záver si už nechajte len vylaďovanie detailov, ktoré nemôžete urobiť skôr z dôvodu nejasného počtu hostí.

Keď totiž sezóna začne rovno jej vrcholom, nebude jednoduché skontaktovať sa s kýmkoľvek tak pohodlne ako je tomu teraz, nebudú mať na vás toľko času ako v období mimosezóny a v prvom rade budú riešiť najbližšie akcie, až potom tie vzdialenejšie, hoci vám sa to bude zdať, že o 3 týždne je už neuveriteľne skoro. A nakoľko svadba je o detailoch, aby sa v toľkom chaose na niečo dôležité nezabudlo.

Pripravené v spolupráci s portálom www.družička.sk

Ing. Tatiana Klopčeková

Project Founder and Coordinator

 

Mohlo by vás zaujímať