fbpx
Vylepšite si svoje meno po štúrovsky
Zdroj foto: Wikipedia

Ako by znelo vaše meno po štúrovsky? Vitvorťe si svoje vlastnuo štúrovskuo meno

Ako by znelo vaše meno po štúrovsky? Vitvorťe si svoje vlastnuo štúrovskuo meno!

V týchto dňoch Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV ponúka verejnosti na svojich webových stránkach špecializovaný nástroj ŠTÚROVCI alias Vitvorťe si svoje vlastnuo štúrovskuo meno, v snahe pripomenúť svojho význačného menovca aj netradičným spôsobom. Autenticita ako vyšitá.

Čo sa vďaka tomu dozviete?

Zdá sa vám vaše meno všedné, ba až nudné? Vylepšite si ho. 🙂 Záujemcovia si pomocou nástroja môžu sami vygenerovať vlastné „štúrovské“ meno. Vytvorenie nástroja bolo inšpirované skutočnými menami, ktoré si štúrovci v pamätný deň 24. apríla 1836 dali na Devíne, no tvorcovia k nim pridali ďalšie slovanské dvoj a trojslabičné mená, ktoré možno rozdeliť na dve časti – ako napríklad Domoľub, Ctiboh či Bojislav.

Práve rozdelením mien vznikli „stavebné kamene“, ktoré sa dajú následne vzájomne kombinovať a vytvoriť výsledné meno. Hoci sa v Štúrovej družine nevyskytovali ženy, nástroj ŠTÚROVCI generuje mená aj pre ne.

Dnes teda netreba ísť až na Devín, ako Štúrova družina v roku 1836, stačí kliknúť na webovú adresu a k svoju menu si môžete pripojiť aj to „štúrovské“. TU: https://www.juls.savba.sk/sturovci/

Vylepšite si svoje meno po štúrovsky

Ak vás láka aj štúrovská slovenčina, vyskúšajte aj prekladač do štúrovskej slovenčiny s názvom LUDEVÍT, ktorý umožňuje základný preklad zo štandardnej do štúrovskej slovenčiny na ortografickej a čiastočne aj na lexikálnej úrovni a ktorý je dostupný tu.: https://korpus.sk/ludevit.html

Zdroj: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV

Pripravila: redakcia

Mohlo by vás zaujímať