Dramatické činoherné výpravné dielo vás vezme na exkurziu reálií stredoveku + SÚŤAŽ o lístky

Zakladať v týchto časoch nové profesionálne divadlo?

To chce isto veľkú odvahu a obrovské nasadenie. A vieru v to, že to má zmysel. Stredisko kultúry na Vajnorskej ulici v Bratislave toto všetko má a preto pozýva divákov 28. apríla na svoju prvú premiéru Novomestského divadla.

Mária Priečinská, riaditeľka Strediska kultúry BNM na Vajnorskej svojmu projektu dôveruje.

„V čase, keď mnohé kultúrne inštitúcie pre dlhodobo nepriaznivú pandemickú situáciu obmedzili svoje aktivity, či zanikajú, naše Stredisko kultúry prešlo výraznou rekonštrukciou a predstavuje jedinečný projekt – Novomestské Divadlo. Cieľom divadla je vytvoriť priestor pre všetkých, vzdelávať a spájať.  Pevne verím, že naše divadlo si nájde svojho diváka, ktorý k nám bude rád chodiť a že postupne si získame na divadelnej mape Bratislavy svoje pevné miesto,“ konštatuje.

Bratislava nikdy nemala tradíciu malých divadelných scén, vždy ich bolo iba zopár, dali sa zrátať na jednej ruke. V porovnaní napríklad s Prahou sme boli na tom oveľa skromnejšie. Zakladať divadlo v pokoronových časoch je isto odvaha, ale povedzme si na rovinu – mnohým nám už divadlo chýba a radi uvítame možnosť ísť si pozrieť produkciu naživo.

Kto je za tým?

Iniciátormi a zakladateľmi Novomestského divadla sú oceňovaný scenárista, režisér a producent Michael Sharmant a Mária Priečinská. Pri príležitosti slávnostného otvorenia divadla bude v predpremiére uvedená činoherná inscenácia Jeruzalem Anno 1187, ktorá je autorským dielom vytvoreným pre Novomestské Divadlo.

Scenár a réžia sú dielom Michaela Sharmanta, ktorý divadelne debutoval v roku 2019 v D.P.O.H. s inscenáciou Príbeh Zeme. Donedávna pôsobil v Londýne, kde v rámci štúdia dostal príležitosť učiť sa od velikánov súčasného umenia, akými sú Eddie Hamilton, Steven Knight, Andy Serkis, Maeve Murphy, či Pawel Pawlikovski. Medzi jeho vyše 200 produkcií patrí tiež pôsobenie ako „casting director“ na pripravovanom filme s Justinom Timberlakeom.

Kostýmy a masky má na starosti vizážistka, umelecká výtvarníčka, maskérka, majiteľka dámskeho salónu na Vajnorskej ul., prezidentka Asociácie Bodypainerov Slovenska a producentka dramatických podujatí, Marta Gejdošová. Jedinečnú autorskú veľkovýpravnú hudbu, ktorá umocňuje atmosféru inscenácie vytvoril spevák, skladateľ, producent, multiinštrumentalista a víťaz Česko Slovenského X-faktoru Peter Bažík, ktorého diváci uvidia aj na javisku v jednej z postáv. Scénu a kulisy zastrešuje kreatívny tím Ivana Kopu, ktorý pracoval na viacerých seriálových, filmových a divadelných produkciách doma i v zahraničí.

Koho uvidíte na javisku?

Obsadenie postáv inscenácie je výsledkom dvojdňového kastingu, ktorým prešli len tí najlepší. Do projektu podarilo získať Dušana Cinkotu, Romana Pomajba, Líviu Bielovič (ktorá momentálne hviezdi v seriáli TV Markíza – Druhá šanca), Petru Palevičovú, Dávida Árvu a ďalších.

Dramatické činoherné výpravné dielo vás vezme na exkurziu reálií stredoveku, ktoré sa až nápadne podobajú realite dneška.

Osemdesiat rokov po veľkej vojne vzrastá v Jeruzalemskom kráľovstve extrémizmus. Vnútroštátne spory, korupcia a vláda čo sa nebojí svojich oponentov vraždiť. Tisíc rokov starý príbeh nás presviedča, že história sa naozaj opakuje. Informačná vojna, korupcia a elity čo sa neštítia svojich oponentov vraždiť…

Nakoľko je dielo pre verné zobrazenie dobových udalostí výživným, edukatívnym artiklom a tiež apeluje na polemiku súčasného vzdelávania, či problematiku dezinformácií, text je koncipovaný tak,  dielo zaujalo aj mladšieho diváka. Inscenácia tiež obsahuje jemné kaskadérske a pohybové prvky, ktoré sú nie len vítanou vizuálnou percepciou, ale umocňujú primárne umeleckú hodnotu diela.

Vstupenky dostupné v sieti ticketportal.sk: https://www.ticketportal.sk/event/JERUZALEM-anno-1187

foto: archív Novomestského divadla

SÚŤAŽ

Pre čitateľov 40plus je tu jedinečná ponuka – možnosť získať 2 vstupenky na premiéru dňa 29.4. 2022. Stačí, ak do komentáru pod status na FCB napíšete, aké divadelné predstavenie ste naposledy videli a my vyberieme víťaza.

Link na súťaž na FB: facebook.com/40plus.sk/posts/1685322738467945

Pripravila: Monika Macháčková

Mohlo by vás zaujímať