Gabriella odišla v nedeľu. Viem, že všetci tam musia. Dobrí, zlí, bohatí, chudobní, chorí aj zdraví…

Smútok a prekonanie straty blízkeho99

Premýšľam, kto a prečo vytvoril čísla a číslice. Ja viem, že mi chcete povedať, že je to jasné a slúžia na vyjadrenie niečoho. Kvantifikáciu množstva. Sú základom peňažného systému atď…

V našej desiatkovej sústave poznáme číslice od nula do deväť a ich rôzna kombinácia. Dokonca aj samotná existencia vyjadruje číslo.

Napríklad, dve číslice deväť a deväť nám vyjadrujú číslo deväťdesiatdeväť. A ak by sme si chceli život skomplikovať, tak by sme otvorili tému binárnej sústavy, kde existujú iba číslice nula a jeden a ich kombinácia vytvára všetky známe čísla. Alebo hexadecimálna sústava, ktorá používa číslice nula až deväť a kombinácie písmen A až F.

Zvykli sme si používať číslice a čísla absolútne automaticky. Rovnako ako toaletný papier alebo nadávky, keď šliapneme plátenou teniskou do mláky pri siedmych stupňoch celzia. Dokonca tie silnejšie povahy medzi nami zvyknú hovoriť, že „vek je iba číslo“. Alebo tí slušnejší z nás hovoria: „Ty si ale číslo“.

Tri. V mojom živote boli tri Gabiky, ktoré ma v danom životnom okamihu ovplyvnili.

Prvá.

Prvá bola Gabika z gympla, z vedľajšej triedy, s ktorou sme mali spoločné hodiny angličtiny. Lebo vtedy bolo moderné spájať a rozdeľovať triedy podľa niečoho. A v malomestskom gymnáziu, kde boli v jednom ročníku až dve triedy, to bolo pri jazykových možnostiach angličtina, nemčina, ruština, vhodné a výhodné. (Nie, že by dnes boli tie možnosti iné, lepšie, luxusnejšie, alebo výhodnejšie).

Táto Gabika sa volá Gabriela. A má zelené oči. A napísal som jej vtedy básničku. A … nič.

Dúfam, že sa usmievate a spomínate na časy dávno minulé.

Druhá.

Druhá Gabika sa volá Gabriele Susanne Kerner. Je to dodnes moja obľúbená Gabika. Miloval som ju vtedy a milujem ju aj dnes. Túto Gabiku mnohí z vás poznajú a hlavne pod menom Nena. Narodená v marci 1960 a preslávená pesničkou 99 Luftballons z roku 1984.

Hast du etwas Zeit für mich?
Dann singe ich ein Lied für dich
Von neunundneunzig Luftballons
Auf ihrem Weg zum Horizont
Denkst du vielleicht grad an mich?
Dann singe ich ein Lied für dich…

Veľmi voľne preložené:

Máš na mňa chvíľku času?

Zaspievam ti pesničku

O 99 balónoch

Na ich ceste na horizont.

Možno práve teraz na mňa myslíš

Zaspievam ti pesničku.

Tretia.

Tretia Gabika sa volala Gabriella. Odišla v nedeľu. Odišla na svoju cestu na horizont. Naučila ma pár nových slov po maďarsky, vysvetlila rozdiel medzi tykaním a vykaním. Dokonca mi ukázala, ako vyzerá kurvavirag (kvet), požičala vždy to, čo som potreboval, a nemal akurát k dispozícii. To sa v jej garáži alebo záhrade vždy našlo. A pomohlo.

Aloe vera sa bude do konca môjho života spájať iba s ňou.

Cez plot naliala pol deci, podala hrozno. Alebo napečené šišky, ktoré naučila piecť aj moju manželku.

Už sa to nestane…

Vždy mne a mojim deťom vravela, že ona bude žiť do 99.

Nepodarilo sa.

Sme smutní a sklamaní.

A snažím sa, aby mi slzy nepadali na klávesnicu.

Vek je len číslo.

A viem, že všetci tam musia. Dobrí, zlí, bohatí, chudobní, chorí aj zdraví. Proste absolútne všetci. Bez rozdielu. Bez rozdielu podielu viny a neviny, bez rozdielu rasy, výšky, hmotnosti. Aj vy. Aj ja.

Zastavme sa na chvíľku. Na jednu minútu. A zamyslime sa. Kam sa náhlime?

Jozef Prazňák

 

Mohlo by vás zaujímať