Plošné testovanie na covid 19
Plošné testovanie na covid 19

Prečo si myslím, že plošné testovanie je nedomyslené!

Zúfalé situácie si vyžadujú rozumné činy. Len čo, ak je všetko inak? Čo ak je to naopak a my všetci sme súčasťou sociálneho experimentu? Na zúfalú situáciu prichádzajú zúfalé nápady na (ne)riešenie…

Dnes som robila všeličo.

Veľa. Aj lokše som napiekla aj pečeňovú paštétu urobila. Dokonca aj podcast so skvelou Gabrielou Teplickou. Napriek mojej činorodosti mi celý deň hlavou išla myšlienka ohľadne celoplošného testovania. A to som si povedla, že prestávam počúvať správy, pretože informácie o počte pozitívnych ľudí v dobe, keď pozitívneho človeka takmer nestretnete, je asi najväčší hriech, aký môžete na sebe spáchať. Ale nedalo sa tomu vyhnúť. Informácia ku mne dorazila!

Takže pán premiér so svojou družinou sa rozhodli pre radikálny krok Celoplošné testovanie národa na Covid 19. Predstavujú si to jednoducho. Ako voľby. Wau!  Najlepšie sa vysvetľuje v obrazoch, tak poďme na to.

Počas volieb príde voliť zväčša okolo 50% národa.

Moment. Sú to ľudia, ktorí majú nad 18 rokov. Takže opravujem. 50% dospelej populácie. To je dosť podstatné, pretože sa jedná o 4,5 milióna ľudí, takže už tu nám lieta skoro milión. Hore dole. 50% zo 4,5 milióna je približne 2,3 milióna ľudí. Prichádzajú postupne. Niekedy stoja aj v zástupe, kým sa dostanú na miesto. Tu chce náš premiér rozdávať časenky. Super.

Voľby

Kým človek odvolí, trvá to zhruba 5 minút. Dostane lístky, vyplní, zalepí vhodí do urny a takto to ide dookola.

Testovanie nie sú voľby.

Testovanie trvá dlhšie a hlavne nás nemôže testovať len tak hocikto, ako keď máme ľudí vo volebnej komisii. Ľudia, ktorí majú testovať, predpokladám, musia vedieť, čo robia. Musia mať na to adekvátne  vzdelanie a oprávnenie.

Kde ich nájsť? Ak to má byť odborný personál, tak nebude tento personál chýbať v nemocniciach? No toto sa mi nezdá. Navyše testovanie zaberie viac času, ako keď ide človek voliť. Ďalej musia priestory spĺňať bezpečnosť. Čo ak sa aj zdraví napokon nakazia? Kto si to zoberie na zodpovednosť? Testovania by sa malo zúčastniť podľa premiéra aspoň 90% národa. No prepáčte, to mi ale nevychádza…

Skrátka a dobre (teda zle) – je tu veľký (nielen) logistický problém.

Neviem si predstaviť, čo sa stane, ak ľuďom vo veľkej miere vyjdú pozitívne testy. To budeme mať kĺzavý mediaán milión? Kam s nimi? S tými ľuďmi? Domov ruka v ruke s manželkou a deťmi? Alebo pôjde každý inou stranou ulice? Kto to odkontroluje? Aha. Mali by sme byť zodpovední a vedieť čo máme robiť. Dobre. Možno to vyjde. Čas na potrebné testovanie je okolo 15 minút plus ďalší čas trvá, kým sú výsledky.

Kým budú výsledky, bude sa testovať ďalej a testovaný bude stáť niekde v chodbe? Voľby prebiehajú dosť často v školách. Tie nie sú priestorovo natoľko vybavené, aby sa to mohlo podariť! Je koniec októbra. Na ulici by ľudia nemali stáť. Za prvé – je to zakázané (viac ako 6 ľudí.. to je už nebezpečná skupinka) a za ďalšie – čo ak bude pršať? Čo ak ochorejú a potom s oslabenou imunitou chytia ešte aj koronu?

Tieto myšlienky na systém, logistiku a bezpečnosť mi jednoducho nejdú dovedna s rétorikou, keď sa nemôže stretnúť viac ako 6 ľudí, keď nemôžeme šachovnicovo sedieť v divadle a reštaurácii! Tie sú samozrejme potenciálnym epicentrom rizika. (Vlaky zadarmo sem nedávajme, to je politika predsa..)

Sme súčasťou sociálneho experimentu.

Testuje sa tu podľa mňa hlavne to, koľko toho vydržíme. Ako dlho udržíme zavretú hubu – samozejme zakrytú náhubkom aj na ulici, kde nikto nie je!

Niekto sa tu zbláznil a ja to nie som!

Do toho celého som si prečítala statusy a články v hlavných médiách, kde sa ľudia predháňali v tom, že je to super nápad a oni sa otestovať nechajú. Stále mi nešlo do hlavy, že čo to testovanie vlastne vyrieši? Čo nám to akože prinesie? A pri všetkej úcte v tom chaose, ktorý nastane? Čo keď sa zistí, že 50% národa je pozitívneho? A čo keď ľudia napokon neprídu?

Narazila som na status Doda Dobríka.

Dodo hneď na začiatku prvej vlny stál pri relizácii appky, ktorú ste mohli vidieť skoro na všetkých weboch (taká covid 19 machuľa, ktorá vám okamžite ukázala, ako na tom sme v našej krajine). Dodo je vzdelaný človek so skúsenosťami.

Dodo dnes napísal na sociálnej sieti status a dávam ho sem (s jeho vedomím), pretože Dodo zašiel so svojimi otázkami ešte ďalej, ako ja.

MÚDROSRÁČ RIEŠI!

Priatelia chodím na testy pravidelne a najbližšie v pondelok, ale teraz sa ma trochu zmocnila panika, tak mi možno pomôžete vysvetliť, čo som nepochopil.
Panika sa ma zmocňuje, lebo ako najlepší nápad v tejto situacii je plošné testovanie? Akože znie to fajn, ale …

1. Testovanie je len nástroj v rámci nejakej koncepcie. Tá však neexistuje. Ak by existovala tak už sa dávno realizuje.

2. To že bude testovanie ma vlastne nezaujíma. Zaujíma ma čo bude potom. Ako sa zozbierané data využijú. Tak asi jedine lockdown. Choďte kúpiť cestoviny.

3. Problém je ale vlastne už teraz. Mám postup, ako ľuďom „predám“ zmysel testovania? Pri tomto spôsobe oznámenia určite nie. Keď doteraz nevieme ľuďom vysvetliť, ako sa nosia rúška, tak áno nedúfam, že o tom niekto vôbec uvažoval.

4. Ako budú spracované a využívané data? To ani nehovorím o ochrane osobných údajov (to už by som chcel fakt veľa), ale o ich akomkoľvek zmysluplnom využití. Veď by to mal byť najväčší zber dát tak by sa mal využiť na 100%

5. A ako bude prebiehať realizácia testovania, kde očakávame identifikáciu nakazených?

No nič! Ako hovorí Pipi dlhá pančucha a Mudrosráč sa podľa toho riadi:

„To som nikdy nerobila – to mi pôjde dobre.“

Tlačovka jak bomba a ostatné sa nejak urobí.

Ja si teda vyberám radšej demisiu.

Myslím si rovnako, ako Múdrosráč, že už je načase.

Vďaka za podnety v čom sa mýlim. Dik.

Do Dobrík 

(koniec citácie…)

Zaujímavé je aj stanovisko epidemiologičky –  Alexandra Bražinová

A čo bude ďalej?

Talentovaná Andrea Ágg napísala počas prvej vlny knihu Muselo to prísť. Krásna kniha básní, mimochodom. Odporúčam…

Tak si teda hovorím, že hádam aj vytriezvenie a dajaká forma postavenia sa za zdravý rozum by mala prísť. Mala. Či musí? A to celoplošne. Krížom cez celý národ.

Alebo sa necháme otestovať?

Šak, keď už tie testy sú?

A čo…aspoň vyjdeme z domu na prechádzku. No nie?

Čo ich vyhodíme do Dunaja?

To by bola škoda…

Či?

Martina Valachová

P.S: Dnes ma zaujal aj POST pani prezidentky…

 

Mohlo by vás zaujímať