Kedy káva škodí a kedy prospieva

Najlepší čas na kávu: Kedy káva škodí a kedy prospieva?

Kedy káva škodí a kedy prospievaNajlepší čas na kávu: Kedy káva škodí a kedy prospieva?

Lahodným nápojom s mierne horkastou chuťou a krásnou arómou začína svoj deň veľmi veľa ľudí. Pomáha nám rýchlejšie sa prebrať a dodať viac energie. Avšak, odborníci, ktorí dlhé roky skúmajú vplyv kávy na náš organizmus, prišli na to, že prvú šálku kávy by sme mali vypiť až o 10. hodine. Prečo?

Dôvodov je viac a v našom článku vás s nimi oboznámime.

Vypite svoju prvú šálku kávy po 10:00

Tých, čo si hneď po prebudení alebo príchode do práce potrebujú dopriať svoju obľúbenú kávu je veľmi veľa! Skoré ranné hodiny nie sú však optimálnym časom na prvú porciu tohto povzbudzujúceho nápoja.

Samozrejme, nie jeden vedecký výskum už viackrát dokázal, že káva je v optimálnej miere zdravá. Pričom si treba uvedomiť, že na každého človeka vplýva rôznymi spôsobmi a býva najčastejším dôvodom pravidelného bielenia zubov. Všeobecne je ale spájaná so zníženým rizikom:

  • Cukrovky 2. typu;
  • Chorôb kardiovaskulárneho systému;
  • Rakoviny prostaty.

Počuli ste ale už o antioxidantoch? Jedná sa o prospešné zlúčeniny nachádzajúce sa v ovocí a zelenine alebo kvalitnej BIO čokoláde. Ich veľký obsah však určite nájdete aj v dobrej káve.

Zlou správou však je, že káva zvyšuje produkciu kortizolu, stresového hormónu.

Kortizol je produkovaný nadobličkami v extrémnych situáciách.

A neustály stres samozrejme nie je pre telo veľmi dobrý. O to horšie, ak si uvedomíme, že hladiny kortizolu sú skoro ráno ešte vyššie. A aj keď jeho hladiny počas dňa klesajú, s kofeínom to tak jednoduché nie je, pretože ten môže zostať v našom tele až 12 hodín. To potom vedie k chronickej nespavosti, úzkosti, priberaniu na váhe a neustálej únave, čo sú všetko vážne zdroje stresu a mnohých zdravotných rizík.

Dajte preto tomu čas, vydržte a doprajte si svoju prvú rannú kávu okolo 10. hodiny. Dobrá energia a nálada vám potom vydrží až do večera. Navyše si svoju kávu vychutnáte oveľa lepšie, pretože chuťové poháriky budú na to dobre pripravené. Tak sa o tom presvedčte  : –

-Infoservis-

Dajte si ku káve podcast s Adelou Vinczeovou

Mohlo by vás zaujímať