Neviete relaxovať? Thajská masáž očného okolia je pecka na unavené oči, kruhy a opuchy zmiznú okamžite.

ako sa naučiť relaxovaťVeľa ľudí po štyridsiatke nevie relaxovať. Problém majú najmä ženy. Ako sa naučiť relaxovať?

Viete si oddýchnuť? Ale tak naozaj? Vedeli ste, že veľa ľudí, hlavne z generácie štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, nevie relaxovať? Ja patrím tiež do tej skupiny. Viem, že by som sa to mala naučiť. Ale naozaj mi to nejde. Väčšinou, keď začnem oddychovať, tak ochoriem. Pre istotu som teda prakticky už 4 roky poriadne neoddychovala. Keď som sa s tým priznala Danielke Lihotskej, ktorá sa venuje podnikaniu v oblasti relaxu a služieb, zhíkla… A tak vznikol tento náš rozhovor s podtitulkom: Ako sa naučiť relaxovať (nielen) po 40-ke..

Danielka, čím to je, že ľudia môjho typu a možno aj ďalší majú problém oddychovať?

Hm… mnohí a hlavne my, ženy, furt robíme tisíc vecí pre iných a na seba zabúdame. Takže nejde ani o to, že nevieme relaxovať, ale skôr o to, že nemáme na to čas. Pokiaľ nemáme na prvom mieste seba, lebo deti, práca, manžel, tak nám to proste už nevyjde. Len potom sme na konci dňa často frustrované, unavené a nevrlo štekáme na tých okolo. Alebo také unavené, že nevieme zaspať. Častý je tzv. manažérsky syndróm, že na dovolenke, keď zrazu telo zastane, tak ochorie. To je to, o čom hovoríš. Telo nám takto dáva jasný signál, že ide na dlh.

Ono, akonáhle sme oddýchnuté a v pohode, tak môžeme rozdávať, lebo už máme z čoho. Na všetko je potrebná energia a tú získame, keď máme život v rovnováhe.

Chodia k tebe ľudia, ktorých v podstate prídu na masáž iba kvôli tomu, že to dostali len ako darček? Že napríklad v štyridsiatke je to ich prvá masáž?

Jasné, väčšinou sú potom v údive, že jéééj, to prečo som ja nechodila?!

Ja sa totiž najprv s klientom alebo klientkou rozprávam, pri čaji alebo kávičke sa snažím naladiť na toho človeka, čo asi má rád a aké má očakávania. Ak je to akčná žena, čo je v jednom kole (ako ty), tak jej nebudem núkať dvojhodinovú relaxáciu. Ale, naopak, žene, čo je vyčerpaná a padá od únavy, urobím niečo, kde totálne vypne hlavu, nielen telo.

Ako by si motivovala ľudí, ktorí neradi chodia na masáže a vôbec neradi takto kvázi lenivo oddychujú, aby to zmenili? Skús mi predať tú službu.

Haha, nooo, odídeš krajšia a spokojnejšia a budeš mať kopec energie. To ti viem sľúbiť. Ale nedá sa to opísať, treba to zažiť. : -) A keď si začneš ten čas dopriavať pravidelne, tak to uvidíš aj na tvári. Je to vidno, tu pestovanú trénovanú pleť. To sa ukáže často okolo 40-ky a u tých šťastnejších okolo 50-ky, čo pre seba robili. Ty športuješ, tak to je ako s telom. Trénované je krajšie a pôsobí zdravšie.

Na tvári máme množstvo svalov a tiež potrebujú cvičiť a masírovať, aby boli v kondícii a neochabli. A povedzme si úprimne, koľkým z nás sa chce masírovať sa doma pred zrkadlom alebo cvičiť tvarovú jogu? Ja môžem také zrátať na prstoch jednej ruky… : – )

Čo všetko vie masáž priniesť telu? A čo, ak ľuďom vadí, keď sa ich dotýka niekto cudzí? Dá sa s tým niečo robiť?

Blahodarné účinky masáže tu nejdem opisovať, o tom sa už popísalo asi veľa – o vyplavovaní hormónov šťastia, a dotyky má rád skoro každý, je to často len o dôvere. Ak je to niekomu vyslovene nepríjemné, tak je to často hlbší problém, no to sú skôr výnimky, a takí ľudia sem proste neprídu a vyhľadajú iný druh relaxu. Netreba sa nijako znásilňovať. Skôr si klásť otázku, prečo nechodím a úprimne si odpovedať. Možností, ako oddychovať a načerpávať energiu, je mnoho a telo treba počúvať.

Ja však ponúkam aj poradenstvo. Že ku mne prídeš, vyčistím ti pleť a navrhnem ti, aký krém a sérum je pre teba najvhodnejšie a ako si správne napríklad odličovať a čistiť pleť, ak nerada ležíš v salóne. Totiž aj správne používanie produktov je kumšt. Opäť to môžeme prirovnať k športu, nie je beh ako beh. Ak nesprávne beháš, tak to je horšie, ako nerobiť nič.

Ktorý typ služieb je, podľa tvojej praxe, najobľúbenejší?

Masáž. A napr. thajská masáž očného okolia je pecka na unavené oči, kruhy a opuchy zmiznú okamžite.

Treba sa odhodlať a skúsiť to. Všetko je raz prvý raz a nikdy nie je neskoro!

Pozvánka od Danky…

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Danielku nájdete tu: IEE

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

Mohlo by vás zaujímať