V živote neexistuje situácia, ktorú nemožno zmeniť. Vždy máme moc zmeniť postoj k nej…

Ako byť šťastný? Byť šťastným je voľba…

„Život je ťažký“, vzdychla si jedna žena na pracovnom stretnutí.

„Život je krásny“, reagovala som na ňu, keďže ma prekvapilo jej pesimistické naladenie.

„Život je krásne ťažký“, pokúsila sa to uzavrieť a ja som už nemala potrebu to komentovať.

Tak ako existujú ľudia, ktorí nadávajú na dážď aj slnko, sú aj takí, ktorí sa tešia z oboch. A rovnako sa môže zdať život niekomu ťažký, inému krásny a ďalšiemu niečo medzitým alebo aj oboje.

Projekt „Život“

Raz sme debatovali s priateľmi na tému, akým projektom teraz žijeme. Spontánne som povedala, že odkedy som bola v nemocnici, môj najväčší „projekt“ sa volá ŽIVOT. Ten projekt je v úvodzovkách, pretože v skutočnosti nepovažujem život za nejaký pracovný projekt. Vnímam ho ako rozmanitú, obohacujúcu, vzrušujúcu, vyzývajúcu aj odmeňujúcu, nečakanú a práve preto často priam fantastickú skúsenosť.

Choroba ako priateľka a učiteľka

Nemocnica je pre mnohých ľudí priestor, kde majú ne-moc a kde teda v dôvere odovzdali moc nad svojim životom niekomu inému. Chorobu, nech je akákoľvek, však možno vnímať aj inak – ako priateľku, ktorá nám ukazuje, čo ešte môžeme vo svojich životoch zmeniť. Zistila som, že v živote neexistuje jediná situácia, ktorú by nebolo možné zmeniť, pretože vždy máme moc zmeniť svoj postoj k nej. Som vďačná, že som to mohla zažiť, pretože som objavila svoju tvorivú silu žiť svoj život inak ako doposiaľ.

Prítomnosť ako zdroj sily

Pochopila som, že životu je potrebné venovať viac pozornosti. Myslím tej skutočnej, ktorú prežívame tu a teraz, nie tej iluzórnej, ktorej máme často plnú hlavu. Bez skutočnej vnímavej pozornosti, ukotvenej v prítomnom okamihu, nedokážeme pomaly rozoznať jeden deň od druhého a nechávame sa neprítomne vliecť prúdom života.

Vždy pomôže uvedomenie, kde sa opäť túlajú naše myšlienky – najčastejšie v minulosti alebo v budúcnosti. Prítomnosť nám však umožňuje zvládnuť čokoľvek. A tak som aj ja v prítomnosti zvládla operáciu, liečenie doma aj návrat do práce. A následne aj dobu kovidovú, do ktorej sme vhupli spoločne. Vždy, keď som hľadala oporu, našla som ju v prítomnom okamihu.

Ako byť šťastný? Rozpoznanie zdrojov šťastia

Sú medzi nami ľudia, ktorí prešli ťažkými životnými situáciami a možno im aj niečo alebo niekto v živote chýba. Možno prišli o nejaký orgán alebo končatinu, majú závažné zdravotné obmedzenia, a napriek tomu sú šťastní.

A sú medzi nami aj takí, ktorí majú všetko potrebné a mnohé aj navyše, a nič by im nemalo chýbať k spokojnému životu. Napriek tomu cítia prázdnotu, sú ako večne nenaplnená nádoba.

Ako byť šťastný? Rozpoznala som, že byť šťastným je voľba a že pod povrchom každej životnej situácie môžeme nájsť skutočný Život, ktorý nám neustále vo svojom potenciáli ponúka nové možnosti. Pretože keď konečne uveríme vo svoju vlastnú vnútornú silu, pochopíme, že zdroje sú neobmedzené a že všetko je možné. A s takýmto vnímaním je život krásny.

Ak máte chuť, môžete si položiť otázky na sebareflexiu:

  1. Čo by vám pomohlo vidieť v živote viac krásy? Alebo viac prijatia toho, že je niekedy ťažký?
  2. Aký významný „projekt života“ momentálne žijete? Čo vám prináša radosť a čo výzvy?
  3. Čo  vám doteraz choroba alebo iná výzva v živote „ukázala“ ako dôležité?
  4. Ako často si uvedomujete prítomný okamih? Čo vám pomáha byť viac „tu a teraz“?
  5. Čo vám prináša pocit šťastia v každodennom živote?

Zora Vypušťáková – transformačná koučka, etikoterapeutka, vzťahová mediátorka, spoluzakladateľka portálu pre rozvoj osobného potenciálu  Priestor pre zmenu www.priestor.plus

Chystáme pre vás:

Ak hľadáte odpovede na otázku, ako objaviť svoju moc zmeniť život, či už na úrovni zdravia, vzťahov alebo práce, na víkendový Workshop Sila vedomého tvorenia – zimné vydanie (06.12. – 08.12.2024), je možné prihlásiť sa ešte do 03.12.2024.

Podrobnosti TU: Sila vedomého tvorenia

 

Mohlo by vás zaujímať