fbpx

V každom období života sú iné nároky na stravovanie. Ako zvládať život v plnom zdraví?

Nároky na stravovanie a zdravá stravaV každom období života sú iné nároky na stravovanie. Ako zvládať život v plnom zdraví?

Keď príde na otázku zdravého života a stravovania, tak s rukou na srdci musíme zhodnotiť, že teóriu ovládame takmer všetci, len prax odkladáme na zajtra, na pondelok alebo od Nového roku. Skrátka a dobre, začať ihneď nám znie veľmi nereálne. Buď sa nám javí, že nemáme čas alebo nám chýba správna motivácia. Skrátka, vždy sa nájde niečo, prečo to musíme odložiť… Čím to asi je?

„Čím to je“ sa spieva aj v jednej slovenskej pesničke od bratov Timkovcov, ktorá je plná otázok bez odpovedí.

Odpoveďou je potreba zmeny návykov a prístupu

Zdravá výživa je základ. Ak sa budeme pozerať na výživu ako na zdroj, z ktorého má naše telo čerpať energiu, budeme mať na tanieri krásnu spleť ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a bylín, doplnené rybami, syrmi a bylinkami. Ak by sme však podnikli tajnú výpravu do slovenských domácností, tak na tanieroch nájdeme často niečo úplne iné.

Kde nastala chyba v stravovaní?

U každého inde. Žijeme rýchle životy a jedlo do seba dostávame v chvate a časovej tiesni. Zalepíme hladný žalúdok a často nepremýšľame nad zložením a skutočnou výživovou hodnotou.

Ak by sme sa k strave a výžive stavali so skutočným záujmom a boli by sme k sebe úprimní, museli by sme si byť vedomí toho, že sme tým, čo jeme. A podľa toho často vyzerá aj naša schopnosť zvládať pracovné tempo a stres zo situácií, pred ktoré sme v živote postavení. Ako to teda zmeniť?

Zmena je v podstate veľmi jednoduchá. Treba si len uvedomiť základný kľúč.

Stravovanie podľa životných období, ako kľúč k zdraviu

Iné je stravovanie v období puberty a dospievania, keď nám telo spaľuje ako dobre fungujúci spaľovací motor v najlepšej kondícii. Iné by malo byť stravovanie ženy v období tehotenstva, keď si žiaľ mnohé ženy povedia, že musia jesť za dvoch, prípadne, ak čakajú dvojičky, tak za troch.

období klimaktéria sa metabolizmus spomalí a nároky tela na množstvo jedla sú nižšie – problémom sa však často stanú chute na sladké, prípadne, že ženy zabudnú, že by mali množstvo jedla redukovať. Preto je potom častým javom priberanie. Chyby v stravovaní sa v takom prípade nedajú nahradiť ani zvýšeným pohybom, pretože všetci dobre vieme, že pohyb je len 20%. Za 80% problémov môže zle nastavená strava.

Asi najhoršie je, keď si namiesto plnohodnotného jedla žalúdok takpovediac zalepíme niečím, čo má od zdravého a vyváženého jedla veľmi ďaleko. Ako teda riešiť rozkol medzi časovou tiesňou a túžbou jesť zdravo a vyvážene?

Donáška jedla ako riešenie…

Za posledné dva roky sa z rôznych dôvodov stala populárnou aj donáška potravín a hotových jedál. Z veľkej časti to spôsobila aj zmena na trhu práce. Popri práci z domu sme nestíhali aj pracovať aj variť. Slováci preto začali počas pandémie podporovať lokálnych prevádzkovateľov gastra v tom, aby im pomohli udržať prevádzky a zamestnanosť. Medzi reštauráciami začali postupne vynikať tie, ktoré sa začali zaoberať aj zdravou stravou a do svojej ponuky zaradili nutrične vyvážené jedlá. Svoje by o tom vedeli povedať aj vyhľadávače.

Veď si skúste zadať do vyhľadávača kľúčové slová zdravé gastro alebo zdravá reštaurácia Bratislava a budete prekvapení, koľko sa toho v tomto segmente zmenilo. A možno vás to privedie na novú cestu v stravovaní, kedy si budete vedieť kompenzovať nedostatok času na prípravu jedla, jeho kúpou v zdravej alternatíve.

Kedy, ak nie teraz?

Posledné dva roky nás riadne preverili. A vyzerá to, že nie je koniec. A možno to je dobre. Možno je to nový začiatok. Spomínate si ešte na slogan „Spoločne to zvládneme“? Ale, takto to je. Niektoré veci musí zvládnuť každý sám. A najťažšie je niekedy priznať si, že sami sebe sme si najväčšou prekážkou zmeny. Ak teda práve stojíte pred rozhodnutím, že chcete zmeniť svoj postoj k stravovaniu a rozhodli ste sa to neodkladať, gratulujeme.

Prvý krok býva najťažší.

Tie ďalšie budú oveľa ľahšie.

-INFOSERVIS-

Ako začať cvičiť?

Maroš Molnár o tom vie svoje…

Mohlo by vás zaujímať