Ženy sú považované za „krehké“ pohlavie. Pravdou však je, že sú imunitne silnejšie a odolnejšie. Prečo?

Hormonálna substitučná liečbaO ženskej imunite a nebezpečnom „mužskom soplíku“

Ženy sú považované za „krehké“ pohlavie… pravdou však je, že sú aj pohlavie imunitne silnejšie a odolnejšie.

Úsmevné rodinné príbehy o komplikovanom a ťažkom prekonávaní nebezpečného „soplíka“ našimi silnejšími polovičkami majú vedecký podklad. Je dokázané, že ženský imunitný systém funguje silnejšie, ženy sú odolnejšie v prekonávaní infekcií, ale i poranení a operácií… Prečo je to tak ?

Teórií na vysvetlenie je niekoľko, hlavnú úlohu však bude hrať hlavný ženský hormón ESTROGÉN.

Ešte donedávna sme ani netušili, že dokáže ovplyvňovať funkciu takmer všetkých imunitných buniek. A u žien imunitný systém posilňuje… Daň za to však ženské pohlavie znáša v podobe vyššieho výskytu autoimunitných ochorení, kedy „silnejší“ imunitný systém bojuje proti svojmu telu. Až 75 % pacientov, teda pacientiek s autoimunitným ochorením, tvoria ženy. Hladina estrogénu však nie je v ženskom tele príliš stabilná.

V priebehu času sa ženské telo mení inak ako mužské.

Kým muži vekom dozrievajú postupne, relatívne stabilnou rýchlosťou, zmeny v ženskom tele sú skôr návalovité, viac alebo menej prudké, v závislosti od zmeny hladín pohlavných hormónov. Jedným z najkrehkejších období v kolísaní hladiny pohlavných hormónov je obdobie po pôrode a na začiatku menopauzy. Obe sú spojené s omnoho častejším výskytom autoimunitných ochorení.

Menopauza je okrem toho spojená s nástupom aj ostatných „civilizačných“ ochorení.

Mnohé z nich sú podmienené dlhodobým nízko dávkovaným zápalom. U mužov ich výskyt začína cca o 10 rokov skôr, napríklad srdcovocievne ochorenia rizikové pre mužov v 50-ke sa u žien objavujú v 60-ke. Bohužiaľ, neskôr ich statočne v ochoreniach doháňame… Jedným z dôvodov manifestácie týchto „postmenopauzálnych“ chorôb u žien bude pravdepodobne odblokovanie dlhodobého nízko dávkovaného zápalu, ktorý je do menopauzy tlmený protizápalovým efektom „ochranného“ estrogénu. Otázkou ostáva, ako to riešiť… no u žien určite inak ako u mužov.

Hormonálna substitučná liečba (HST) zažila svoje výslnie koncom minulého storočia, jej vzostup a slávu však ukončila americká klinická štúdia.

Ako sa neskôr zistilo, jej nepresné závery naširoko publikované v odborných i mainstreamových médiách narobili veľa škody. Hormonálna substitučná liečba sa podľa týchto výsledkov stala strašiakom nežiaducich zdravotných účinkov cez rakovinu prsníka, maternice až po srdcovú príhodu. Po podrobnejšom rozobratí údajov zo štúdie a zreanalyzovaní sa ani jedno z toho nepotvrdilo, riziko rakoviny maternice sa upravilo kombináciou používaných liekov. Podľa opravených záverov sú riziká závažných nežiaducich účinkov minimálne, porovnateľné s akoukoľvek liečbou.

Napriek tomu je dnes HST využívaná len sporadicky.

Určite v prirodzenosti, bez liekov je krása…

Ale na chronických chorobách v menopauze nič krásne nie je. Asymptomatické ženy, teda ženy bez chorobných príznakov, nemusia nič zvažovať. Nie som zástancom, ani propagátorom hormonálnej substitučnej liečby.

Ale po zresetovaní mojich vedomostí a zmazaní aj mojej pôvodnej pamäťovej stopy o škodlivosti HST, by som ju zvažovala keď: má žena zdravotné ťažkosti v súvislosti s menopauzou, hrozí jej alebo už má diagnostikované závažné chronické ochorenie, napriek snahe sa jej ťažkosti zhoršujú a je potrebné užívanie množstva liekov. V takomto prípade by úprava imunity s utlmením chronického prozápalového stavu pomocou náhrady ženskými hormónmi mohla byť, podľa mňa, cestou menšieho zla…

Toto nie je návod, toto je inšpirácia, konzultujte so svojím lekárom (nie lekárnikom).

MUDr. Dana Vavricová Ďureje

LFUK Bratislava, atestácia v odbore vnútorné lekárstvo

Pracovisko: Ambulancia vnútorného lekárstva DVD MED s. r. o., Partizánske

doktorkaonline.sk

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Zdravie ženy a prevencia?

O téme sme sa pred časom rozprávali s MUDr. Cupaníkom. Celý rozhovor môžete sledovať priamo tu. Alebo na kanáli ODznova

Mohlo by vás zaujímať