Na to, aby sme začali ŽIŤ, je potrebné prestať odmietať, že môžeme hoci aj dnes umrieť

Čo je to princíp zrkadlenia
Čo je to princíp zrkadleniaUž pred dvomi rokmi som vnímala, akoby sme mali celoročné fašiangy.

Niektorí ľudia sa tým ani netajili a hovorili : „Mám takú masku“.

Ostatní mali masku zrejme nevedome, netušiac, že ich pravá podstata nedokáže ani len vykuknúť spod MASKY ich OSOBNOSTI. Vyše roka však máme MASKY AKO REALITU. Chceli sme sa trochu odlíšiť, ukázať vlastnú kreativitu a tak sme si začali šiť rôzne masky. Dokonca sme sa s tým tak zžili, že maska začala byť „in“, ak ladila s našim oblečením.

Ubehol rok a zrazu niekto rozhodol, že na určitých miestach máme mať všetci ROVNAKÉ MASKY.

Vidiac ľudí, chcelo sa mi smiať, aj plakať. S tým „zobákom“ na tvári vyzerali ako kŕdeľ husí. Úplne stratili identitu, jeden bol ako druhý. Je možné, že sa nám navonok manifestuje to, čo máme v našom vnútri : na tvári máme masky, ktoré nám doteraz bránili a aj naďalej bránia byť sami sebou. Bojíme sa ukázať našu pravú tvár, bez prikrášlenia, vylepšenia či čarovného „editu“, ktoré majú ukázať  krajší obrázok nás samých.

Čo je to princíp zrkadlenia?

Bojíme sa odhaliť, kto v skutočnosti sme.

Bojíme sa totiž zosmiešnenia, hanby, nepochopenia, zlyhania, odmietnutia, posúdenia a odsúdenia, pretože v skutočnosti tak veľmi túžime po uznaní, rešpekte, pozornosti, úcte, či láske. A tak sa robíme krajšími, lepšími, silnejšími, tvrdšími, ako v skutočnosti sme a hráme s druhými takéto hry. No v skutočnosti hráme túto smutnú hru sami so sebou.

Držia nás naše programy, vzorce, predsudky a presvedčenia, ktoré nám bránia a neumožňujú evolučne sa posunúť ďalej.

Pokiaľ používame tieto masky, hry, obchodné stratégie, opäť nám príde do cesty len to, čomu sme sa chceli v skutočnosti vyhnúť. Pretože kam zameriavame lúč našej pozornosti – na naše zamaskovanie sa, to sa nám nakoniec deje. Uvedomenie, do akej miery nás ovláda naše EGO, uvoľní vnútorné napätie, ktoré nám znemožňuje byť sám sebou. Keď si dovolíme byť  v očiach druhých hoci aj  neschopnými, ustrašenými, neprijatými, odmietnutými, opustenými, keď prijmeme seba samých takých, akí sme, padne naša maska osobnosti dolu a ani tá na tvári už nebude potrebná.

PRINCÍP ZRKADLENIA je totiž veľmi jednoduchý.

Vonkajší svet je naším ukazovateľom, je plátnom, na ktoré premietame. Náš život nemôže byť životom, pokiaľ je kaleidoskopom našich strachov. Strach, ktorý nás ovládal,  však môžeme zmierniť a úplne ukončiť, ak zmeníme svoje myslenie.

Na začiatok je treba dať si DOLE MASKY, odhaliť svoju pravú tvár a začať žiť v prítomnosti.

Ak žijeme v prítomnosti, nie je možné sa báť.

Strach je iba skúsenosť z minulosti, ktorého možný návrat je premietaný do budúcnosti. Je načase zmeniť tento postoj a uvedomiť si, že naša sila je v skutočnosti  obrovská. Mahatmá Ghandí povedal : „Postaráme sa o dnešok, Boh sa postará o zajtrajšok.“

Tak prestaňme prežívať, začnime konečne žiť a byť sami sebou.

Na to, aby sme začali ŽIŤ, je potrebné prestať odmietať, že môžeme hoci aj dnes umrieť. Začnime žiť novú realitu : cez zmenu svojho vnútra sa prepracovať k zmene vonkajšej.

Zora Vypušťáková, etikoterapeutka, life a biznis koučka www.priestorprezmenu.sk

Mohlo by vás zaujímať