Ako si vybrať správnu posteľ?

Ako si vybrať správnu posteľ?

Vedeli ste, že približne tretinu nášho života strávime spánkom? Zlá kvalita spánku môže ovplyvniť nielen vaše noci, ale aj každodenný život. Pred kúpou novej postele je potrebné zvážiť niekoľko aspektov, aby ste našli posteľ a matrac, ktoré budú vyhovovať vám a vašim potrebám. Nesprávne lôžko môže viesť k bolesti svalov, chrbta a aj k nedostatku spánku. Pozrite si inšpirácie, ktoré vám môžu pomôcť pri odpovedi na otázku ako si vybrať správnu posteľ.

Posteľ je nepochybne jedným z najdôležitejších kusov nábytku v každej domácnosti. Ich výber nie je rozhodnutím, do ktorého sa treba náhliť. Je to miesto, po ktorom určite všetci túžime na konci dlhého dňa – malá oáza pohodlia, ktorá vás udrží v pohodlí po celú noc.

Kľúčové aspekty pri výbere postele

Pri výbere typov postelí je potrebné brať do úvahy niekoľko vecí.

Popremýšľajte o veľkosti vašej izby. Máte dostatočné miesto na veľkú posteľ alebo by vám skôr hodila menšia posteľ, ktorá by ušetrila miesto pre vašu komodu, stoličku, alebo šatník?

Dáte prednosť skladovacej posteli? Úložný priestor postele vo forme zásuvky, môže eliminovať potrebu komory vo vašej spálni a ponúka tak ďalší priestor pre čokoľvek, čo chcete v spálni mať. Myslite na mimosezónne oblečenie, rámy na obrazy, posteľné plachty a prikrývky, spoločenské hry – na čokoľvek.

Alebo plánujete rekonštrukciu celej spálne a uprednostnujete skôr spálňové zostavy, ktorých súčasťou je už kompletný nábytok vrátane postele, skrine a nočných stolíkov?

Pri výbere vhodnej postele je potrebné zvážiť štyri hlavné faktory:

  1. Veľkosť
  2. Typ postele
  3. Materiál
  4. Štýl postele

1. Výber veľkosti postele

Pri výbere postele je nevyhnutné nájsť tú správnu veľkosť. Hľadáte jednolôžkovú, manželskú, detskú posteľ, boxspring alebo posteľ s úložným priestorom? Aký je rozdiel medzi všetkými veľkosťami postelí?

Štandardné veľkost postele sú:

  • 90 x 200cm – štandardné praktické lôžko pre jednu osobu
  • 120 x 200cm – praktické jednolôžko
  • 140 x 200cm + 160 x 200cm – útulná detská posteľ, nazývaná tiež francúzska posteľ, poskytuje dostatok priestoru pre jednu osobu a v prípade potreby môže slúžiť aj pre dve osoby
  • 180 x 200cm – najbežnejší rozmer pre dvojlôžkovú manželskú posteľ
  • 200 x 200cm – najväčší rozmer dvojlôžka

Vo všeobecnosti by mala byť‘ posteľ minimálne o 20 – 30 centimetrov dlhšia, ako je vaša výška. Ideálne lôžko pre jednu osobu má šírku 90 centimetrov.

2. Výber typu postele

Celkovo by pri výbere postele mal byť vašou hlavnou prioritou najmä kvalitný spánok. Väčšia posteľ vždy ponúkne oveľa viac priestoru a pohodlia, najmä ak sa delíte o posteľ s partnerom.

Jednolôžkové postele

Jednolôžka sú zvyčajne vo veľkostiach 90 cm x 200 cm, ktoré sú ideálne pre jedincov ako vaše deti a teenegeri. Aj tieto postele ponúkajú úložné priestory, ktoré ocenia malé aj veľké deti alebo vtedy ak potrebujete posteľ do hosťovskej izby.

Táto veľkosť je ideálna aj vtedy, ak hľadáte posteľ pre jednu osobu a potrebujete v spálni miesto na nábytok prípadne na iné činnosti, ako napríklad cvičenie jogy alebo prácu za písacím stolom.

Manželské postele

Manželské postele sú vhodné pre dvoch dospelých a milovníkov dostatku miesta. Ideálna veľkosť je od 140×200 cm. Ak vám veľkosť vašej spálne dovoľuje, môže zvoliť aj maximálnu veľkosť 200x200cm.

Boxspring posteľ

Boxspring posteľ alebo tzv. americká posteľ, je výnimočná v tom, že sa skladá z troch matracov, čím sa predlžuje životnosť lôžka. Rozoznať ju môžete na základe výšky. Tento druh postele ponúka veľa výhod, ako napríklad, ľahšie vstávanie a líhanie do postele, flexibilita matracu či trojvrstvová konštrukcia. Cenovo sú o niečo drahšie, no nájdete aj lacnejšie varianty z dvoch matracov.

Postele pre seniorov

Starší ľudia určite ocenia, ak bude posteľ o niečo vyššia, čo im uľahčí zaľahnutie a vstávanie z postele. Odporúčaná výška je 50-55cm.

Poschodové postele

Ak máte stiesnené priestory, poschodové postele sú ideálnou voľbou. Deti si poschodové postele určite zamilujú, pretože poskytujú dostatok miesta na hranie, súkromie a sú skvelým riešením do malých detských izieb. Avšak základom poschodovej postele je zachovanie bezpečnosti a praktickosti a ak máte menšie deti, zvoľte postele so schodíkmi.

Jedna vec, na ktorú ľudia často zabúdajú, je výška postele. Keďže sa na zemi zbiera prach, posteľ by mala byť minimálne vo výške 25 cm nad zemou aj kvôli cirkulácií vzduchu.

3. Výber materiálu pre posteľ

Ďalším dôležitým faktorom je materiál postele. Uprednostňujete čalúnené materiály, prírodné materiály, ako je klasický rám z masívneho dreva alebo elegantný moderný vzhľad kovovej postele?

Ako si vybrať správnu posteľ

Drevené postele

Masívne drevo je tradičným materiálom a ponúka množstvo výhod. Drevo má rôzne podoby, vďaka čomu si každý môže prísť na svoje. Drevo vyzerá dobre, pôsobí útulne, hrejivo a je stabilné. Postele z masívneho dreva sú nadčasové a trvácne. Vyrábajú sa z borovice, smreku, dubu či buku. Postele z masívnejšieho dreva môžu byť o niečo cenovo drahšie v porovnaní s laminátovou alternatívou.

Kovové postele

Ak hľadáte elegantný moderný dizajn, výber kovovej postele dokáže vyzerať skutočne štýlovo a hodia so do moderného interiéru. Kovové postele sa vyrábajú z plechov železa, jeho zliatin a dutých trubiek. Ich veľkým plusom je originálny dizajn, jednoduchá údržba a to, že sú ľahšie ako postele z masívneho dreva.

Tip: Kvalitné kovové postele sú stabilné a nevŕzgajú, no sú o niečo drahšie ako klasické kovové postele. Pri kúpe by ste mali dbať na vhodného výrobcu.

Čalúnené postele

Čalúnené postele sa tešia veľkej popularite, najmä kvôli ich kvalite a dizajnu. Robustná konštrukcia z drevotriesky je schovaná pod čalúnením, čím sú postele ťažšie, no veľmi stabilné. K posteli samozrejme patrí matrac a rošt, ktorý si môžete vybrať a kombinovať podľa vašich potrieb. Ich najväčšou nevýhodou je čistenie a výmena matraca. Ak sa vám matrac opotrebuje alebo poškodí, budete si musieť zavolať čalúnnika, alebo kúpiť novú posteľ.

4. Výber štýlu postele

Posteľ s matracom alebo bez matracu?

Niektoré typy postelí ako napr. boxspring a čalúnené postele, majú zabudovaný aj matrac. Záleží teda na vás, aký typ postele si zvolíte.

Výber matracu však netreba podceňovať. Receptom na kvalitný spánok je kvalitný matrac. Na čo myslieť pri výbere matracu?

Tuhosť matracov

  • mäkké matrace (1)
  • stredne tvrdé matrace (2) – vhodné pre všetkých od 70 do 100 kg a tých, ktorí často menia polohu
  • tvrdé matrace (3) –
  • veľmi tvrdé matrace (4)

Ideálne je matrac pred kúpou vyskúšať.

Materiál matracov

1. Penové matrace

Penové matrace sú univerzálne a to vďaka kombinácii rôznych druhov pien (HR pena, PUR pena, Visco…). Sú vhodné pre všetky typy roštov.

Latexové matrace

Latexové matrace sa vyrábajú buď z umelého alebo prírodného latexu, kaučuku. Sú elastické, mäkké, dokážu sa prispôsobiť telu a sú odolné voči plesniam a baktériám.

BIO matrace

Matrace z prírodnej peny sú vysoko elastické, priedušné a majú dlhú životnosť.

2. Sendvičové matrace

Sendvičové matrace pozostávajú z niekoľkých vrstiev jedného alebo viacerých materiálov, čo umožňuje kombinovať tie najlepšie vlastnosti. Majú dlhšiu životnosť, sú elastické, pružné a nenáročné na údržbu.

3. Matrace z prírodných materiálov

Na ich výrobu sa používajú materiály ako aloe vera, kokosové vlákno alebo konské vlasy. Odvádzajú vlhkosť a zároveň sú antibakteriálne, udržiavajú telo v suchu, takže sú vhodné pre alergikov.

4. Pružinové matrace

Pružinové matrace sú tvorené bonellovými alebo taštičkovými pružinami. Pružinové matrace sú obľúbené najmä pre ich správnu oporu tela a chrbtice a cenovú dostupnosť.

5. Antidekubitné matrace

Antidekubitné matrace sú určené osobám s obmedzenou pohyblivosťou, pretože pomáhajú predchádzať preležaninám. Tu je potrebné konzultovať výber matraca s odborníkom.

Užitočné rady na záver

  1. Uprednostňujte návštevu a kúpu postele v obchode než cez internet.
  2. Je ideálne, aby ste si posteľ pred kúpou vyskúšali. Každý sme iný a požiadavky ľudí sa môžu líšiť v závislosti od hmotnosti a stavby tela.
  3. Ak sa chystáte s niekým zdieľať posteľ, vyberajte si posteľ spoločne.
  4. Zamyslite sa nad veľkosťou miestnosti. Vždy treba brať do úvahy celkovú veľkosť spálne. Ak je spálňa príliš malá, masívna posteľ pre vás pravdepodobne nebude vhodná. Aby ste si mohli správne oddýchnuť, musíte mať okolo postele dostatočný priestor.
  5. Dbajte na správny výber matraca.
  6. Určite si rozpočet.
  7. Dbajte na starostlivosť o postel aj o matrac, aby ste predĺžili ich životnosť.
  8. Investujte radšej do kvality. Nemali by ste kupovať posteľ, len kvôli tomu, že vyzerá dobre alebo je lacná. Treba sa uistiť, že je aj kvalitná. Ak sa neviete rozhodnúť, urobte si prieskum, prečítajte si recenzie alebo sa obráťte na odborníka.
  9. Tip: Pri kladení podlahového kúrenia dbajte na to, aby bolo v miestnosti rozmiestnené rovnomerne. Na elektrické podlahové kúrenie by sa nemali umiestniť ťažké a veľké kusy nábytku. Nábytok sa totiž môže meniť.

Autor: Dominika Blchová

Mohlo by vás zaujímať