7 nepríjemných vedľajších zdravotných účinkov spánku na zlom matraci

7 nepríjemných vedľajších zdravotných účinkov spánku na zlom matraci

Ako sa cítite po zlom spánku? Od ospalosti až po bolesti hlavy, krátkodobé účinky noci nízkej kvality spánku si zvyčajne ľahko všimnete hneď, ako sa zobudíte. Na druhej strane, dlhodobým účinkom môže trvať o niečo dlhšie, kým sa prejavia. Od menej účinného imunitného systému až po problémy s hmotnosťou a dýchaním, nízka kvalita spánku môže spôsobiť celý rad negatívnych účinkov na zdravie.

Váš matrac ako jeden z mnohých doplnkov pre kvalitný spánok zohráva pri náprave dôležitú úlohu. Príliš tvrdý, príliš mäkký, nedostatočne oporný alebo jednoducho nepohodlný matrac môže často stačiť na to, aby vám bránil dopriať si kvalitný spánok, ktorý potrebujete.

Ak vás preto zaujíma, aký vplyv majú nekvalitné matrace na vaše zdravie? V tomto článku sa s vami o niektoré prípady ich potenciálne závažných vedľajších účinkov podelíme.

Ospalosť a únava

Asi to nie je žiadne prekvapenie, ale nízka kvalita spánku u vás zvyčajne spôsobí únavu a ospalosť. Ak vám matrac bráni zaspať, môže to mať vplyv na vašu bdelosť počas celého dňa.

Zatiaľ čo je normálne cítiť sa trochu ospalo popoludní a najmä neskoro večer, skorá ranná alebo extrémna ospalosť nie je normálna. Aby ste preto neboli hneď na začiatku dňa neprirodzene unavení, popremýšľajte o tom, či nie je najvyšší čas kúpiť si nové matrace.

Bolesti chrbta

Bolí vás chrbát? Zatiaľ čo bolesť chrbta môže spôsobiť široká škála rôznych vecí, od športových zranení až po problémy s kĺbmi, aj nekvalitný matrac vás často môže prinútiť spať v neprirodzenej polohe, ktorá vám krúti a zaťažuje chrbát.

Skúste to zmeniť, pretože dlhodobé podceňovanie nekvalitného spánku na nesprávnej opore môže viesť nutnej návšteve najlepšieho ortopéda z Levíc. Mäkký, ale podporný matrac, ktorý vám umožní pohodlne spať na chrbte alebo na boku, môže udržať chrbát rovný a zabrániť vzniku zranení.

Obezita

Ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku alebo sa v noci často prebúdzajú, majú vyššie riziko obezity ako ich rovesníci. Ospalosť a nedostatok energie spôsobené nedostatkom spánku totiž často vedú k prejedaniu. Je to aj vedecky dokázané, že ľudia, ktorí krátko spia, majú viac chuť jesť.

Ak preto máte počas dňa väčší hlad, no nezvýšili ste svoju aktivitu, môže byť na vine nekvalitný matrac. Jeho kvalitu naopak spoznáte tak, že po uľahnutí do postele budete schopní zaspať do 30 minút alebo menej – ak nie, zvážte výmenu matraca alebo úpravu životného štýlu.

Podráždenie pľúc a hrdla

Čím starší je váš matrac, tým vyššia je pravdepodobnosť, že bude obsahovať veľké množstvo prachových roztočov. Roztoče sú realitou každého matraca, no staršie matrace majú obzvlášť veľkú šancu stať sa útočiskom pre tieto dráždivé tvory.

Roztoče môžu viesť k mnohým kožným a reparačným stavom, ako je ekzém, astma a bolesť hrdla. Ak váš matrac a vankúše starnú, zamyslite sa nad tým, či nie je čas na ich výmenu. Ak je nový, urobte opatrenia, aby ste zabránili vzniku roztočov. Správnym krokom vpred môžu byť napríklad aj kvalitné pružinové matrace.

Slabý imunitný systém

Všimli ste si niekedy, že po dlhodobo zlých a prebdených nociac ste aj viac chorí? Dôvodom je, že dlhé noci bez kvalitného spánku môžu oslabiť váš imunitný systém a zvýšiť pravdepodobnosť, že ochoriete.

Od horúčok až po nádchu, slabý imunitný systém zvyšuje pravdepodobnosť, že vás postihne široká škála chorôb. Chráňte sa pred chorobami pomocou matraca, ktorý vám poskytne pohodlie a podporu, ktorú potrebujete pre skvelý spánok.

Ochorenia srdca

Ak vám matrac bráni mať osem hodín kvalitného spánku za noc, mohlo by to mať negatívny vplyv aj na zdravie vášho srdca. Podľa odborníkov majú ľudia s krátkym spánkom o 48 % vyššie riziko vzniku srdcových chorôb.

Krátky spánok je tiež spojený so zvýšeným rizikom mŕtvice, ako aj vysokého krvného tlaku. Výmena matraca a strávenie ďalšej hodiny v posteli vám preto môže pomôcť vyhnúť sa niekoľkým vážnym ochoreniam srdca.

Problémy s pamäťou

Nie je žiadnym prekvapením, že vaša pamäť po nekvalitnom spánku začne slabnúť. Dlhodobé účinky nedostatku spánku na pamäť sú rovnako znepokojujúce.

Spánok hrá zásadnú úlohu pri vytváraní spomienok. Keď ste nevyspatí, nielenže si nevybavíte spomienky – je tiež menej pravdepodobné, že si vytvoríte spomienky, aby ste si zapamätali udalosti, ktoré sa vám v tom čase stanú.

Nekvalitný a nedostatočný spánok môže byť aj dôvodom predčasného starnutia, bolestí kĺbov a zníženého libida. Ak vás teda niektorý z týchto problémov trápi, skúste hľadať príčinu vo svojej posteli.

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com

-INFOSERVIS-

 

Mohlo by vás zaujímať