fbpx

Prídu počas volieb ľudia v karanténe o volebné právo? Aj takéto obavy sa šíria internetom

Ako budú voliť ľudia v karanténePrídu počas volieb ľudia v karanténe o volebné právo? Obavy sa šíria slovenským internetom…

Na Slovensku sa šíri nová vlna strachu a hnevu. Súvisí to s úpravou zákona 180/2014, v ktorom okrem iného pribudlo niekoľko bodov. Ako budú voliť ľudia v karanténe?

Bod (8) a (9) 

(8) Orgány verejného zdravotníctva sú na účely vyznačenia prekážky práva voliť podľa § 4 povinné oznámiť príslušnej obci údaje o voličovi, ktorému bolo zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia, a to v posledný pracovný deň predo dňom konania volieb a v deň konania volieb v rozsahu:

 

  1. a) meno a priezvisko,

 

  1. b) dátum narodenia,

 

  1. c) názov obce, názov ulice, ak sa obec člení na ulice, súpisné číslo a orientačné číslo domu trvalého pobytu.

 

(9) V stálom zozname musí byť miesto na opravu chýb a vyznačenie prekážky práva voliť.

Zdroj: https://lrv.rokovania.sk/132552021-/

Keďže som na sociálnej sieti v kontakte aj s politikmi, poslala som otázku do messengera Mariánovi Viskupičovi. Pýtala som sa ho na návrh zákona a aj na to, ako budú voliť ľudia v karanténe…

Zareagoval a poslal mi stanovisko SAS, v ktorom sa uvádza:

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je pripravená na diskusiu o hľadaní možností, ako umožniť voliť aj občanom nachádzajúcim sa v karanténe. „Nechceme nikoho obmedzovať na jeho volebnom práve a preto si myslíme, že o tejto téme by mala najskôr prebehnúť široká verejná diskusia. S otvorením volebného zákona by sme ale zároveň radi konečne doriešili zjednodušenie voľby zo zahraničia či zavedenie dvojkolovej voľby pre budúcoročné komunálne a regionálne voľby. To vnímame ako kľúčovú zmenu tohto volebného obdobia,“ uviedol podpredseda SaS a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

Návrh zákona zatiaľ neprešiel schválením vlády. A ako ma informoval Marián Viskupič, zatiaľ je rokovanie o ňom pozastavené.

Ostatné stanoviská strán sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť.

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať