Ako budovať partnerské vzťahy

Dámy, viete, ako sa stať tou pravou?

Rozhovor s Marekom Zajacom, odborníkom na partnerské vzťahy

Odborník na partnerské vzťahy, podnikateľ, team leader, coach, partner a dvojnásobný starostlivý otec. Marek Zajac je aj autorom knihy, ktorá ponúka návody pre ženy, ako sa stať skvelými. Takými, že z nich muži až padnú na zadok!

Čítala som tvoju knihu „Ako sa stať princeznou na bielej kobyle“. Je to veľmi inšpiratívne čítanie pre ženy aj pre mužov. Čo by si prezradil čitateľom magazínu 40plus o tvojej pripravovanej knihe? V čom im môže pomôcť?

Mnoho žien chce nájsť princa na bielom koni, nuž som im spísal návod. Kniha je plná návodov, ako sa stať princeznou pre takého princa a myslím, že sa mi vydarila. Skvelý muž padne na zadok, keď stretne ženu, akú v knihe opisujem. Teraz dokončujem pokračovanie, bude venované vzťahom. Ako porozumieť mužom a ako taký skvelý vzťah vytvoriť. Predbežný názov mám: „Ako to s ním zvládnuť na jednotku a ešte byť pritom aj za hviezdu“.

Môžeme sa na knihu tešiť ešte pred Vianocami?

Určite áno, Princezná sa dá už objednať na mojom webe www.marekzajac.sk. Tá druhá už je napísaná, no ešte ju upravujem a do tlače pôjde, až keď s ňou budem absolútne spokojný. Čitateľkám chcem dodať iba to najlepšie.

Radíš, pomáhaš, dovolím si tvrdiť, že zachraňuješ partnerské vzťahy. Ako k tomu došlo, že si sa stal odborníkom na partnerské vzťahy?

Asi to začalo už v rannej mladosti. Ako tínedžer som chcel uspieť u dievčat a bol som zvedavý, čo chcú a ako zmýšľajú. To mi zostalo a odvtedy veľa hovorím so ženami na tieto témy, hlavne ohľadom partnerstva. V pracovnej oblasti som zase začal pracovať s ľuďmi ako líder a tiež som sa im snažil porozumieť. Za 20 rokov mi prešli životom stovky a stovky ľudí. Do toho som sa začal aj vzdelávať a vyberal som si tie najlepšie zdroje.

Chcel som byť hodnotným partnerom pre svoju ženu a hodnotným partnerom pre svoj tím. Jedného dňa som si uvedomil, že rozumiem ľuďom. Že okamžite vidím problém, ak nejaký je, a viem nájsť aj riešenie. Ľudia si to všimli a začali ma vyhľadávať.

Komu a v čom konkrétne dokážeš pomôcť?

Takmer každému, kto chce nájsť riešenie na svoje problémy a nechce zostať iba pri sťažovaní sa a sebaľútosti. Skoro všetko sa dá zlepšiť. Dotyčný musí byť ochotný zmeniť stav vecí.

Spolupracujem aj s krízovým centrom Brána do života. Konkrétne, z každého predaného výtlačku tejto knihy venujem 1 € na ich podporu. Toto centrum pomáha obetiam domáceho násilia, ženám, matkám a tiež deťom. Poskytuje im pomoc, bezpečie a azyl.

Ako budovať partnerské vzťahy

Čitateľov by mohlo zaujímať, aký je tvoj systém práce? Ako také stretnutie s tebou prebieha, koľko trvá a koľko stojí? Môžeš byť, prosím, konkrétny?

Ako prvé si vypočujem klienta a všetko si zapíšem. Následne mu poviem, či mu viem s tým pomôcť a hlavne, či sa toho chcem ujať. Môže sa stať, že klienta aj odmietnem. Cena je individuálna, záleží na mnohých faktoroch. Nemám rovnakú cenu pre všetkých klientov.

Stretla som sa s názorom, že najľahšie je poradiť inému a najťažšie sebe. Aplikuješ rady klientom aj u seba doma? Alebo u vás je expertkou na vzťahy tvoja žena?

Moja žena tvrdí, že jej rozumiem niekedy lepšie ako ona sama. Do takéhoto štádia porozumenia som sa dostal, samozrejme, časom. Tiež som prešiel vzťahmi, ktoré zlyhali. A rozhodne by som si nedovolil radiť ostatným, ak by som sám nemal doma úspešný vzťah. Bolo by to nelogické a navyše aj neetické.

Ako budovať partnerské vzťahy? Práca s ľuďmi je tá najkrajšia, ale zároveň aj najzložitejšia. Zaujímalo by ma, či ti to poradenstvo niekedy nelezie na nervy a či si problémy z práce nenosíš domov?

Je pravda, že na mojich klientoch mi veľmi záleží. A nielen na nich, vždy som intenzívne vnímal, ak sa niekomu diali zlé veci. Som však trénovaný na to, aby som tieto veci oddeľoval od svojho súkromia a v súkromí vediem veľmi šťastný život.

Mimochodom, vyzeráš naozaj veľmi dobre na svoj vek. V čom spočíva tajomstvo tvojho mladistvého vzhľadu?

Ďakujem. Inak, mám 43 rokov. Okrem vysoko kvalitnej stravy a pravidelného športu je to asi mojím prístupom k životu a k sebe. Mám rád život a mám rád aj seba. V určitých veciach som sa navyše rozhodol zostať v zmýšľaní dvadsaťročného. Tým nemyslím zodpovednosť a vyspelosť, ale taký ten bláznivý prístup k bežným veciam. V tomto som sa rozhodol nikdy nezostarnúť, to odmietam.

Existujú všeobecné postupy ako riešiť vzťahové problémy. Každý prípad je však svojím spôsobom jedinečný. Ak by niekto z tvojich čitateľov cítil silnú potrebu konzultovať svoje problémy s tebou, ako má postupovať?

Naše vzťahové problémy sú spôsobené práve tou jedinečnosťou každého človeka. A túto jedinečnosť beriem vždy do úvahy, keď analyzujem problém. Vyhľadať ma je jednoduché, žijem verejný život v dobe, keď do minúty nájdeš kontakt na kohokoľvek, čiže aj na mňa.

Aké je tvoje posolstvo pre čitateľov magazínu 40plus?

No predsa, že život po 40-ke iba začína! Len si spomeňme, ako sme si nevedeli poradiť pred desiatimi, dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi. To už dnes neplatí. Dnes vieme nájsť na všetko riešenie a vieme si život zariadiť absolútne taký, aký chceme.

Marek, prajem ti veľa šťastia a úspechov v pracovnom i osobnom živote.

Ďakujem za rozhovor.

Rozhovor pripravila: Janka Belková

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by vás zaujímať