Sme v bode obratu? Aký je hlbší význam Trumpovho pôsobenia na americkej i svetovej scéne?
Všetky historické civilizácie v kľúčových etapách svojho života stáli na osudovej križovatke, v „bode obratu“, kde si volili medzi dvoma základnými možnosťami: úpadkom a kolapsom na jednej strane a transformáciou spojenou s vytvorením úplne novej identity na strane druhej. Práve v takomto bode bodu obratu sa dnes nachádza aj naša civilizácia.
Všetky štruktúry a inštitúcie, ktoré sme vytvorili, potrebujú hlbokú premenu
Potrebujeme vzdelávací systém schopný v človeku rozvíjať vyšší tvorivý potenciál, kultúru zdieľaného riadenia spoločenskej moci a spravodlivého rozdelenia ekonomického bohatstva, poľnohospodárstvo schopné obnoviť narušený planetárny ekosystém, umenie premieňajúce ľudské sídla na miesta krásy, technológie inšpirované organickými zákonitosťami prírody, vlastne musíme vo všetkých oblastiach nanovo vymyslieť, čo to znamená byť človekom.
Ako však niečo také veľké a zásadné urobiť v kontexte, kde je celá naša spoločenská realita rozorvaná až do svojho jadra, ponorená v konfliktoch, ktorých hĺbka a intenzita niečo podobné vylučujú? Ako môžeme v takomto kontexte vôbec uvažovať o niečom takom, ako je nový civilizačný príbeh, ktorý by v nás prebudil dôveru, že takáto premena je možná?
Postoje…
Postoj k emigrantom či genderu, pôvod koronavírusu, miera vedomého riadenia provakcinačného naratívu, ktorý nás sprevádzal počas celej pandémie, príčiny konfliktu na Ukrajine, vzťah medzi proruskou a proamerickou propagandou – zdá sa, akoby ani neexistovala zásadná otázka, ktorá by nestavala jednu polovicu obyvateľstva proti tej druhej. Elementárne poukázanie na možnosť legitímnosti (akokoľvek čiastočnej) postojov protistrany, ako aj uznanie možnosti skreslenia a slepých miest vo vlastných postojoch sa v tomto vypätom kontexte zo štandardnej výbavy kriticky mysliaceho jednotlivca zmenila na „podľahnutie nepriateľskej propagande“.
Mentalita boja dobra proti zlu, pravdy proti dezinformáciám, morálky proti korupcii ovládla celú spoločenskú klímu. Paradoxne, bez ohľadu na zastávané pozície je pre každú stranu úplne zrejmé, že ona je tá dobrá, pravdivá a morálna, že bráni spravodlivosť a slobodu pred ich absolútnou negáciou, ktorú ztělesňuje druhá strana.
Čierno-biele videnie…
Toto čierno-biele videnie reality je prvou vecou, ktorú majú všetky strany zapojené do tohto boja o hodnoty a idey spoločné. Druhou je ich stratégia, ktorou chcú „raz a navždy“ poraziť svojho nepriateľa. Tá je postavená na zjednodušenom lineárnom chápaní reality, v ktorom na odstránenie nežiaduceho javu stačí presná identifikácia jeho prejavov a následná snaha o ich elimináciu. Slovami Charlesa Eisensteina: „Zabite nepriateľa – burinu, škodcov, teroristov, baktérie – a problém vyriešite.“
Realita ale nemá lineárnu povahu, naopak, ide o komplexný nelineárny systém, v ktorom sú všetky javy kauzálne prepojené, a v prípade, že sa pri každej zásadnej otázke na celospoločenskej úrovni ocitáme v situácii, kde proti sebe v nenávisti stoja dve polovice obyvateľstva, východisko z tejto dynamiky je treba hľadať vo vyváženejšom postoji než v presvedčení, že jedna z týchto polovíc sa musela úplne zblázniť.
Znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov je živým príkladom tejto dynamiky.
Trump je skutočným politickým fenoménom bez historického precedensu. Žiadny z vrcholných politických lídrov Spojených štátov nebol tak nenávidený a zároveň tak uctievaný. Samotná jeho rozporuplná osobnosť a celý komplex procesov, ktoré inicioval alebo katalyzoval, sú plné paradoxov.
Je Trump spiatočníckym strojcom chaosu vo svetovom dianí, pozitívnym narušiteľom globalistickej mocenskej architektúry, alebo skôr neurčitou zmesou oboch týchto možnosti?
Jeho opätovné zvolenie má každopádne nesmierne dôležité implikácie, nielen kvôli razantnosti zmien, ktoré začal realizovať od prvého dňa svojho nástupu do funkcie, ale aj kvôli tomu, že rozhodne nie je ojedinelým fenoménom. Nárast vplyvu a popularity politikov jeho typu v celom západnom svete je mimoriadne dôležitým impulzom, ktorý by mal vo všetkých častiach politického spektra miesto živelnej nenávisti prebúdzať hlbokú sebareflexiu.
Aký je hlbší význam Trumpovho pôsobenia na americkej i svetovej scéne?
Ako vhľad do spoločenskej dynamiky, ktorá ho už druhý raz vyniesla do pozície politicky najmocnejšieho muža na svete, využiť na vedomú neutralizáciu polarizačných procesov, ktoré našu spoločnosť rozbíjajú na čoraz menšie, izolovanejšie a frustrovanejšie fragmenty a znemožňujú snahy o vytváranie priestoru nadhľadu podporujúceho prepájenie, integráciu a spoluprácu?
Toto sú otázky, ktoré si položil brilantný americký mysliteľ a vizionár Ken Wilber vo svojej knihe Trump and a Post-truth World krátko po Trumpovom prvom zvolení a jeho vhľady ma svojou prenikavosťou, originalitou a tvorivými možnosťami, ktoré prinášali, už vtedy hlboko zaujali. Na mojom prekladateľskom stole v tom čase ležal zborník Kvantové otázky, ktorý Wilber zostavil, a moja pozornosť bola zameraná predovšetkým na formovanie základov integrálneho vzdelávania, ktoré som do nášho priestoru začal prinášať prostredníctvom Inštitútu Gaia.
A potom – ako u mnohých iných – všetky tvorivé procesy prekrylo pandemické obdobie.
Lekcia ale zjavne nebola pochopená, a ako to už pri lekciách kľúčových pre ďalší vývoj býva, v prípade ich ignorácie majú tendenciu sa vracať v znásobenej sile.
A tak sa Donald Trump stal amerických prezidentom druhýkrát. Ken Wilber vo svojej knihe reflektujúcej jeho prvé zvolenie napísal:
„Ak je [tento faktor] skutočne ústredným zastrešujúcim kľúčom k Trumpovmu víťazstvu, jeho pochopenie bude zásadné pre stanovenie skutočne účinných reakcií. A ak to nespravíme – a zostaneme len v roli ‚protestujúcich‘ alebo ‚odporujúcich‘ – budeme sa jednoducho naďalej pohybovať presne v tých koľajách, ktoré sa snaží evolučná sebakorekcia prekonať – sami sa jednoducho staneme súčasťou toho, čo sa evolúcia snaží presiahnuť. … Trump je v mnohých ohľadoch tak výbušne … etnocentrický, že to súčasnú [kultúrnu] špičku donúti k jednej z dvoch hlavných reakcií: buď sa vo svojej nenávisti, odpore a otvorenom výsmechu zameranom voči …
Trumpovi a jeho stúpencom jednoducho zdvojnásobí, alebo sa zastaví, uvedomí si, že jej vlastná nenávisť a výsmech… hlboko prispeli k hnevu, virulentnému a nenávistnému odporu voči [kultúrnym] elitám všade na svete, a teda si uvedomí, že sa musí nejakým spôsobom pokúsiť pochopiť, začleniť, dokonca súcitne prijať túto veľkú časť populácie, ktorú má… vlastne viesť, nie ňou opovrhovať.
- Ak sa vydá tou prvou cestou, potom všadeprítomná atmosféra odporu voči nej jednoducho dodá [pro-trumpovským masám] energiu, aby sa presadili do hlavného prúdu so všetkými ich etnocentrickými mocenskými pohnútkami a všetkým ďalším, a nevyhnutne bude nasledovať séria katastrof.
- Ak sa vydá druhou cestou, zapojí sa do sebakorigujúceho pôsobenia samotnej evolúcie, ktorá hľadá inkluzívnejšiu a komplexnejšiu základnú bázu, a z tejto pozície sa bude môcť znova ujať vedúcej role autentickej kultúrnej špičky, priamo stavajúcej na … skutočnej inklúzii. …
- Ak neurobí aspoň tento … krok, potom bude sebakorigujúci pohon evolúcie naďalej tlačiť (a tlačiť a tlačiť) do všetkých súčasných spoločenských pnutí, čím spôsobí ďalšie „katastrofy“ podobné Trumpovi, prostredníctvom ktorých sa evolúcia cez tieto nepoddajné prekážky pokúsi dostať tým, že zdvojnásobí svoje úsilie.“
Jediný spôsob, ako som mohol na túto situáciu reagovať, bol rýchly preklad Wilberovej knihy, ktorá je dnes ešte aktuálnejšia ako pred ôsmimi rokmi.
Z celého srdca dúfam, že vám poskytne vhľady, ktoré vám umožnia v čoraz šialenejšom svete pôsobiť ako žiarivé majáky ukazujúce cestu von z chaosu.
AK VÁS TENTO MÔJ PREDSLOV ZAUJAL A CHCETE DO KNIHY NAHLIADNUŤ ALEBO SI JU CHCETE ROVNO OBJEDNAŤ, MÔŽETE TAK SPRAVIŤ TU:
https://institutgaia.sk/publikacna-cinnost/
KNIHA STOJÍ 12 EUR/300 CZK
Vladimír Lobotka
Titulka: foto Pixabay