Prevencia detských tráum? 19 spôsobov riešenia strachu a nástroje na zvládanie detských obáv
Prevencia detských tráum? Michaela Ray de Witters je terapeutka špecializujúca sa na traumy z detstva. Okrem individuálnej práce s dospelými sa rozhodla priniesť prevenciu aj tým najmenším – deťom a ich rodičom. Po úspechu kníh Som skvelé dieťa a Olívia v bublinke odvahy prichádza v roku 2025 s novinkou Olívia a tajomstvo odvahy, kde sa opäť prepája príbeh s praktickým psychologickým návodom. Tentokrát sa venuje aj náročnej téme začínajúcej šikany v škôlke, ktorú zažila jej vlastná dcéra.
Všetko sa začalo osobnou cestou
Michaela Ray sa v 2014 začala intenzívne venovať štúdiu psychoterapeutickej metódy NLP – neurolingvistického programovania. Vzdelávala sa priamo v Kalifornii u spoluzakladateľa NLP Roberta Dilts. Neskôr si osvojila aj pokročilé terapeutické techniky na traumy, napríklad EMDR (eye movement desensitization and reprocessing) a Flash techniku. Jej cieľom bolo nielen liečiť dôsledky, ale predchádzať im – čo sa stalo hlavným posolstvom jej autorských kníh pre deti.
Na čom je založené NLP?
Mnohí ľudia, ktorí o NLP len počuli, sa prirodzene pýtajú, na čom táto metóda vlastne stojí, či skutočne funguje a či nejde o formu manipulácie. Vznik NLP siaha do roku 1975, keď lingvista John Grinder a matematik Richard Bandler začali systematicky sledovať, ako pracujú mimoriadne úspešní terapeuti. Ich cieľom bolo pochopiť a „dekódovať“ psychologické zručnosti, ktoré robili týchto ľudí výnimočnými – a premeniť ich na modely, ktoré sa dajú naučiť.
Pozorovali troch odborníkov, ktorí v tom čase zásadne ovplyvnili vývoj psychoterapie:
- Fritz Perls, tvorca Gestalt terapie, ktorý zdôrazňoval prácu s prítomným okamihom, vnímanie tela a zodpovednosť jednotlivca za svoje prežívanie;
- Virginia Satir, priekopníčka systemickej rodinnej terapie, známa svojou empatiou, jazykovou presnosťou a schopnosťou budovať dôveru v rodinnom systéme;
- Milton Erickson, zakladateľ klinickej hypnózy, ktorý pracoval s nepriame vedenou komunikáciou a využíval metafory na spustenie pozitívnych zmien v podvedomí.
Osobné čaro?
To, čo sa dovtedy považovalo za ich „osobné čaro“, dokázali Grinder a Bandler rozložiť na konkrétne kroky a jazykové vzorce. Vznikli prvé NLP modely – návody na úspešnú komunikáciu, zmenu myslenia či zvládanie náročných stavov.
V 80. rokoch sa k nim pridali ďalší odborníci ako Judith DeLozier, Leslie Cameron-Bandler, Robert Dilts, David Gordon a Stephen Gilligan. Ich príspevky obohatili NLP o nové vplyvy: kybernetiku, teóriu systémov, samoorganizáciu, neurónové siete, ba dokonca aj prvé poznatky o umelej inteligencii. Spolu vytvorili celý rad techník, ktoré dnes nachádzajú využitie v terapii, koučingu, vzdelávaní, biznise, verejnom vystupovaní, rodičovstve a osobnostnom rozvoji.
NLP tak nie je uzavretý systém – ide o otvorenú metodológiu, ktorá sa neustále vyvíja.
Dodnes vznikajú nové protokoly, ktoré reagujú na potreby praxe. Ukážkovým príkladom je napríklad obľúbený protokol „Bublinka bezpečia“, vďaka ktorému tisíce detí lepšie zvládajú strach z odlúčenie od rodičov, pobyt v nemocnici, alebo vystupovanie pred rovesníkmi.
Správne použité NLP nie je nástroj manipulácie, ale spôsob, ako lepšie porozumieť ľudskej mysli. Naučiť sa efektívnej komunikácii a pracovať s vlastným nastavením tak, aby sme dosahovali želané výsledky – v súlade so sebou aj s druhými.
Prevencia detských tráum v knihách
Kniha Olívia v bublinke odvahy – 19 spôsobov riešenia strachu ponúka rodičom nástroje na zvládanie detských obáv – od strachu z odlúčenia cez fóbie zo zvierat až po pocity osamelosti či úzkosti pri zaspávaní. Michaela vytvorila svoj vlastný autorský štýl – každá kniha prepája ilustrovaný rozprávkový príbeh pre deti s psychologickou príručkou pre rodičov. Vysvetlené metódy sú jednoduché, konkrétne a overené v praxi. „Niektoré techniky sa spočiatku môžu rodičom zdať zvláštne, ako napríklad Bublinka bezpečia, no keď vidia, že ich dieťa dokáže vďaka nim prekonať strach zo zubára či zaspávať samo, menia názor,“ hovorí autorka.
Nová kniha: Olívia a tajomstvo odvahy (2025)
V novej knihe, ktorá vyjde v roku 2025, Michaela posúva tému ešte ďalej. Do prostredia detských kolektívov, kde sa začínajú objavovať prvé náznaky šikany. V príbehu vychádzajúcom zo skutočnej skúsenosti opisuje, ako jej 4 ročná dcérka čelila nevhodnému správaniu spolužiakov v škôlke. „Nebolo to jednoduché, no práve vďaka technikám, ktoré učím rodičov aj v terapii, sme situáciu zvládli bez vážnej ujmy. Cieľom tejto knihy je ukázať rodičom, že aj s malými deťmi sa dá o týchto veciach citlivo a efektívne hovoriť,“ vysvetľuje Michaela. Kapitolu o šikane si môžete zdarma prečítať tu: https://www.zdravesebavedomie.sk/olivia-2/
Michaela ako sprievodkyňa aj autorka
Popri písaní kníh sa Michaela venuje individuálnemu sprievodcovaniu dospelých, ktorí si nesú nevyriešené zážitky z detstva. Ako sama hovorí: „Naše deti raz vyrastú – a mojím cieľom je, aby vyrástli s pocitom, že sú hodnotné, milované a schopné zvládať náročné situácie.“
Ak sa chcete o Michaele dozvedieť viac alebo podporiť vydanie novej knihy Olívia a tajomstvo odvahy, navštívte:
- Predpredaj novej knihy na crowdfundingovej platforme AUTORIA
- Terapeutické sedenia a koučing: www.sebavedomie.com
Pripravila: Martina Valachová