Požiadam o predĺženie povolenia, avšak Ivermectin bol k dnešnému dňu registrovaný, ale registrácia nie je ukončená.

Predĺženie platnosti lieku Ivermectin na Slovensku. 

Ako vníma používanie lieku na Covid-19 všeobecná lekárka pre dospelých a internistka, MUDr. Etela Janeková, PhD., ktorá na jar sama požiadala o jeho dovoz do lekární? Je predĺženie platnosti lieku Ivermectin na Slovensku reálne?

Pani Janeková, prečo žiadny lekár nepožiadal o predĺženie povolenia?

Odpoveď na túto otázku nie je pre mňa jednoduchá. Podala som žiadosť na mimoriadny dovoz Ivermectinu a 8. 9. 2021 vyprší jej platnosť. Požiadam o predĺženie povolenia, avšak Ivermectin bol k dnešnému dňu registrovaný, ale registrácia nie je ukončená. Čo v praxi znamená, že moju žiadosť pravdepodobne nebude možné predĺžiť z legislatívnych dôvodov. Ivermectin je a nie je registrovaný. Ak je liek v registračnom konaní, nie je možné ho podávať v režime mimoriadneho dovozu. Loptička je na strane MZSR.

Liečila som mnoho pacientov s ochorením Covid-19 aj s Ivermectinom, aj v kombinácii s inými liečivami, podľa zdravotného stavu, laboratórnych výsledkov a klinických výsledkov. Mnohí pacienti po pridaní Ivermectinu udávali výrazné zlepšenie ťažkostí, mnohí nepotrebovali už inú liečbu. K dnešnému dňu som liečila cca 200 pacientov bez potreby hospitalizácie.

Ako je známe a aj píšete, vy sama ste žiadali o možnosť dovozu lieku Ivermectin do lekární. Ako ste boli spokojná s výsledkami liečby u pacientov?

Ivermectin nie je všeliek na Covid-19, ale je jeden zo základných liekov v ambulantnej starostlivosti, aj podľa najnovšieho protokolu FLCCC. Covid-19 je komplexné ochorenie a postihuje celý organizmus, preto liečba musí byť komplexná a riadená lekárom. Ivermectin bol a je pre mňa a mojich pacientov nádej na rýchle zvládnutie neznámeho ochorenia. O jeho účinnosti sú priebežne publikované klinické štúdie, ktoré sú na stránke https://c19ivermectin.com/.

Aktuálne sa k 8. 9. 2021 možnosť predpísať tento liek ukončí. Prečo žiadny lekár za Ivermectin a predĺženie jeho používania nebojoval?

Podávali sme žiadosť na mimoriadny dovoz asi traja lekári, máme toho všetci veľa a nemyslím si, že by to bol nejaký zámer nepožiadať o predĺženie. Ja som to brala tak, že keď prebieha registračné konanie, problém by mal byť vyriešený. Ale vyzerá to, že nie je.

Veľa ľudí Ivermectinu verí. Bude dostupný v okolitých krajinách? A nie je to len voda na mlyn čierneho trhu?

Na toto nie je jednoznačná odpoveď, či bude dostupný v okolitých krajinách. Ale čierny trh bude isto prekvitať, načo doplatia pacienti, lekári a hlavne hodnota lieku ako takého, pretože liečba by mala byť v rukách lekára.

Dostala sa ku mne informácia, že IVM schválený je. Ale na hlísty a svrab. Je možné, že ho budú lekári predpisovať? Bude sa to teda dať využiť?

Áno, ako som písala vyššie, je v registračnom konaní, ktoré nie je ukončené. Liek Ivermectin bude, samozrejme, registrovaný na schválenú indikáciu a tou sú parazitárne ochorenia. Pri podaní bude potrebné požiadať o použitie mimo registrovanej indikácie, čiže „off-label“. Ale až po ukončení registračného procesu a navezení lieku do krajiny.

MUDr. Etela Janeková, PhD.  je všeobecná lekárka pre dospelých, internistka, klinická farmakologička a špecializuje sa aj na vplyv vitamínov na zdravie a imunitu.

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúra: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorkaMáte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: 

https://www.facebook.com/Corectus/

 

Mohlo by sa vám páčiť…

Mohlo by vás zaujímať