fbpx

Potrebujete do života viac energie? Tu je 5 tipov proti letargii a únave

Potrebujete do života viac energie? Tu je 5 tipov proti letargii a únave

Cítite sa neustále vyčerpaní a už si neviete predstaviť, ako ste kedysi bez problémov a s úsmevom na tvári zvládali každodenný život pred koronou? Aj napriek tomu, že si uvedomujeme, ako veľmi sa všetko zmenilo, len minimum z nás proti tomu bojuje.

Namiesto toho, aby sme išli von, zostávame doma a pozeráme televíziu, a kým kedysi bolo úplne normálne ísť autom do práce, fitka a možno ku kaderníkovi naraz v ten istý deň, dnes sa cítime unavení už len po návšteve potravín v supermarkete. Netreba však za všetko viniť to, ako sa život vyvíja, pretože viaceré veci a situácie súvisia aj s naším vekom.

Od druhej polovice života je čoraz dôležitejšie udržiavať si vlastnú kondíciu prostredníctvom zdravotne uvedomelého správania. Mení sa nielen naše telo, ale aj každodenné návyky a schopnosti.

Na každý jeden krok by sme si preto mali dávať v určitom veku väčší pozor. Samozrejme, vôbec to neznamená, že sme odsúdení do „starého železa“. Len treba byť pri všetkom obozretnejší. Pretože následky nekontrolovateľného správania sú už pre väčšinu z nás v tejto fáze života citeľnejšie.

Prirodzený pocit hladu a smädu sa so zvyšujúcim vekom znižuje a jedlo nám chutí menej intenzívne ako v mladosti. Objavujú sa aj problémy s horším vstrebávaním nevyhnutných živín, ktoré nás oberajú o dôležitú energiu. Potrebné minerály a vitamíny musíme telu dopĺňať častejšie a dbať na intenzívnejšiu fyzickú aktivitu.

To všetko môžete pomocou nasledujúcich tipov zmeniť.

Nepreháňajte to

Snažte sa neísť z nuly na sto percent. Nie ste predsa stroj, ktorý sa dá v záruke jednoducho vymeniť za nový model. Robte veci postupne. Nevystavujte sa tlaku a zvyšujte svoju aktivitu pomaly. Vaše telo si na to s radosťou a veľmi rýchlo zvykne a bude zvládať veci ľahšie.

Hýbte sa

Fyzická aktivita je vo vyššom veku pre telo dôležitá. Na druhú stranu, nie je predsa umenie vytvarovať svaly a telo k dokonalosti, keď vám v tom pomáhajú bunky mladého a silného organizmu. Umenie je uchovať si dobrú fyzickú i psychickú kondičku aj po 40ke s telom, ktoré má za sebou náročnú cestu nie vždy ľahkým životom.

Jedzte zdravšie

Nemusíte hneď hľadať prísne diéty a náročné recepty. Aby ste sa cítili dlho dobre, je dôležité jesť čerstvé a zdravé potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály alebo proteíny a dodajú telu energiu. Spracované potraviny, priveľa alkoholu a nadmerné množstvo cukru nás naopak unavujú. Snažte sa preto jesť vedome a uistite sa, že dostanete zo stravy dostatok paliva, aby ste boli pripravení na všetky aktivity vášho každodenného života.

Naučte sa oddychovať

Aj odpočinok a spánok nám dopĺňajú a vracajú energiu. Pravidelné časy spánku pomáhajú telu zotaviť sa z celodennej námahy. Pokojná večerná rutina preto určite podporí váš dobrý spánok a zaistí, že sa nasledujúci deň zobudíte svieži a oddýchnutí.

Postarajte sa o svoje duševné zdravie

Nielen výhodné zľavy v obchodoch, ale aj meditácia je úžasný nástroj na zlepšenie vašej nálady 🙂 Dokonalý nástroj na zosúladenie mysle a uchovanie energie, ktorou sa často plytvá na emocionálny stres.

Bol to opäť ťažký rok, preto nepodceňujte svoje duševné zdravie, vďaka ktorému ste schopní zvládať všetky starosti a prijímať tiež milé radosti. Doprajte si preto čas pre seba, aby ste si dobili baterky a cítili sa opäť svieži a sústredení.

 

Zdroj obrázka 1: DavideAngelini /Shutterstock.com

Zdroj obrázka 2: Alliance Images /Shutterstock.com

Zdroj obrázka 3: Kite_rin /Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať