Chráňte svojich domácich miláčikov pred horúčavami: Ako udržať domácich miláčikov v chlade, keď teploty stúpajú?
Letné mesiace môžu byť pre zvieratá a ľudí nepríjemné až nebezpečné. So stúpajúcimi teplotami je ťažké sa vyrovnať, najmä ak žijete v meste. Poradíme vám, ako môžete pomôcť svojim domácim miláčikom prežiť leto v dobrom zdraví.
Ak radi cvičíte svojho domáceho miláčika, počas horúcich dní jeho tréning obmedzte. Cvičte ho len ráno alebo večer, keď teploty nie sú také vysoké. V prípade, že so psom radi chodíte na cvičisko, navštevujte ho len v čase, keď naň nesvieti priame slnko. Najmä ak má váš domáci miláčik biele uši (ktoré robia zviera náchylnejším na rakovinu kože). Navyše, ak chodíte po horúcom chodníku, môže si popáliť labky.
Nespoliehajte sa na ventilátor a sledujte vlhkosť
Zvieratá reagujú na teplo inak ako ľudia (napríklad psy sa potia najmä na labkách). Ventilátory ich preto neochladzujú. Aj keď sa to nezdá, vysoká vlhkosť zosilňuje negatívny vplyv na organizmus vášho domáceho maznáčika. Keď domáce zvieratá dýchajú, vlhkosť z ich pľúc sa odparuje a pomáha znižovať telesné teplo – ale vysoká vlhkosť obmedzuje tento proces (a ich schopnosť ochladzovať sa) a ich telesná teplota môže stúpnuť na nebezpečnú alebo dokonca smrteľnú úroveň. To, či je váš pes prehriaty, zistíte zmeraním teploty, ktorá je rovnaká ako u človeka, ak nameriate viac ako 42 stupňov, musíte navštíviť veterinára.
- Nikdy nenechávajte zviera zamknuté v aute. Ani so zapnutou klimatizáciou!
Zabezpečte dostatok tieňa a vody
Vždy, keď ste so svojím zvieraťom vonku, zabezpečte mu ochranu pred slnkom a dostatok čerstvej, chladnej vody. To isté je však potrebné aj v interiéri. Nezabudnite mať zatiahnuté žalúzie alebo rolety (ak ich nemáte, vyberte si to pravé tienenie od Isotra) a premiestnite pelech do najchladnejšieho rohu. V prípade potreby môže pomôcť studený obklad alebo podložka. Je dôležité udržiavať psie labky v chlade; môžete ich zabaliť do vlhkého uteráka.
Ako ošetriť domáce zviera s úpalom?
Premiestnite zviera do tienistého alebo klimatizovaného priestoru. Priložte mu na hlavu, krk a labky ľadové obklady alebo studené uteráky. Nechajte ho piť malé množstvo chladnej vody alebo olizovať kocky ľadu. Ak prehriatie pretrváva, vezmite ho k veterinárovi.
Zdroj foto: japonko / Adobestock.com