Otec chcel mať dieťa zo svojich génov, a tak sa rozhodli pre náhradné materstvo. Vynosila ma iná žena…

Otec chcel mať dieťa zo svojich génov, a tak sa rozhodli pre náhradné materstvo. Vynosila ma iná žena…

Každé dieťa má právo poznať svojich rodičov a byť nimi vychovávané, čo je zakotvené v európskom práve. Čo ak chlapec alebo dievča nepozná svoju matku, ktorá ich nosila vo svojom tele a priviedla na svet? To je prípad pani Olivie, ale aj mnohých detí, ktoré prišli na svet prostredníctvom náhradného materstva.

„Som vďačná a poctená, že tu môžem prehovoriť, a musím povedať, že je to viac, ako som očakávala. Som produktom náhradného materstva. Mali by sme ho zakázať, jednoducho kvôli deťom. Dieťa by nikdy nemalo byť prostriedkom tohto obchodu,“ hovorí Olivia Maurelová, dnes 31-ročná žena, ktorú na objednávku priviedla na svet náhradná matka v americkom štáte Kentucky. Olivia prehovorila v týchto dňoch na kongrese v Prahe.

„Moja [nebiologická] matka už mala syna s iným mužom.

Môj otec mal 37 rokov a moja matka 48 rokov. Mali veľmi úspešný biznis, ale moja mama zabudla, že jej tikajú biologické hodiny, a keď sa rozhodli založiť si rodinu, mala problémy s počatím. Adopcia pre nich neprichádzala do úvahy, pretože otec chcel mať dieťa zo svojich génov, a tak sa rozhodli pre náhradné materstvo.“

Až v dospelosti pani Maurel zistila, že jej rodičia, ktorí žili vo Francúzsku, začali hľadať možnosti náhradného materstva v Spojených štátoch. Hľadali tam agentúru, prostredníctvom ktorej by mohli nájsť ženu, ktorá by im vynosila dieťa. Skutočnú pravdu o svojom pôvode sa dozvedela až ako tridsaťročná. Rodičia to pred ňou tajili.

Produkt náhradného materstva…

„Som produktom náhradného materstva. Vytvorená, predaná, kúpená a rada by som vám povedala svoju časť príbehu, aby ste pochopili, ako ma to ovplyvnilo a prečo nemôžeme náhradné materstvo len regulovať, ale musíme ho zakázať.“

Viac nájdete tu: Olivia Maurel

Vyjadrenie Olivie nájdete priamo tu…

Simultánny preklad do češtiny…

Mohlo by vás zaujímať