Rande, intímnosti a sex verzus fitko, divadlo a kino

Martina Valachová: KDE SA VIDÍTE O 5 ROKOV? ALEBO ÚPRIMNOSŤ NADOVŠETKO

„Kde sa vidíte o 5 rokov?“ Spýtal sa šéf firmy. Pozrela som sa naňho. Vraj priletel kvôli pohovoru z Kanady. Vedľa neho sedeli ďalší traja muži. Hybná sila firmy. Hľadali finančného riaditeľa. To bol svet, v ktorom som sa vtedy hýbala. Bez vysokej školy. (Nestihla som. Rodila som. Kojila som).Prakticky samouk s praxou 5 rokov v pobočke švajčiarskeho koncernu a s (vtedy) dokonalou angličtinou. Usmiala som sa.

„Páni, neviem či ste si to všimli, ale ja som žena. Mám doma syna. Nemám v pláne ďalšie deti, ale možno sa to zmení a zatúžim ešte raz v živote dieťa mať. Porodiť. O 5 rokov teda možno budem na materskej. Navyše nemám vysokú školu. Vonku za dverami sedia dvaja muži. Rodiť nebudú, a pokiaľ viem, obaja výšku majú. Nie som vhodný kandidát.“

Moja odpoveď ich dala evidentne do kolien. Boli nepripravení na toľkú úprimnosť.

Aký bol v tridsiatke môj dôvod, prečo som si hľadala inú prácu?

Podmienky v pôvodnej firme mi prestali vyhovovať. Potrebovala som viac flexibility, lebo som mala v pláne učiť sa nové veci. V princípe som chcela prejsť do sveta obchodu. Z reportov a budgetov som bola unavená. ALE. Predstavte si, že už vo veku 30 rokov som bola zaškatuľkovaná.

Personálky ma nechceli vpustiť do sveta obchodu a marketingu.

„VEĎ STE KONATEĽKA SPOLOČNOSTI. Venujete sa 5 rokov financiám. To chcete ísť akože niečo predávať?“

Pýtali sa všetci. Tak som podľahla. A išla som na výberko na pozíciu, ktorú som vlastne nechcela. No a potom prišla otázka, že kde sa vidím o 5 rokov. Bola som za ňu vďačná. Hovorím si – BINGO! Aspoň si uvedomia, že som pre nich úplne nevhodná. Veď povedať, že na materskej, tak to je úplná samovražda. Až som sa na tom v duchu smiala. A trochu som ešte vypla hruď. Ak si ešte náááhodou nevšimli, že som žena.

Prešlo 10 dní. Zvoní telefón.

„Pani Valachová, berú vás.“

No toto? Snáď sa mi sníva. To bude asi omyl toto celé.

„Ja ale o to miesto nestojím“, hovorím.

„Ale oni nechcú nikoho iného, iba Vás!“ prízvukuje pán z personálnej agentúry.

Viete čo? Nevzala som to. Odvtedy viem, že úprimnosť je NAJVIAC! Vo svete obchodu a marketingu sa pohybujem už 20 rokov. Niekedy sa smejem a hovorím, že na svete je menej vecí, ktoré som nerobila, ako tých, ktoré som robila. Veľmi ťažko by ste ma zaškatuľkovali.

Zato ale prišla iná škatuľa. Vlastne sú dve.

ŠKATUĽA VEKOVÁ v preklade: Vaše ročníky nevoláme. Budete mať 50? Máte nad 50? Je to ťaživá a boľavá škatuľa. Ponižujúca.

ŠKATUĽA PREKVALIFIKOVANOSTI: Vy nám snáď budete mudrovať do všetkého. Ste prekvalifikovaná!

Ja to ale považujem za Výzvu.

Prežila som doteraz a prežijem aj odteraz. Ale mám chuť túto tému otvoriť. Tá chuť už trvá skoro tri roky.

Začala som spolu s tímom v rámci Inštitútu Trvalého Rozvoja 40plus a nášho magazínu 40plus.sk stavať projekt STÁŽISTA po 40ke, ktorý, ak sa všetko podarí, zbúra mýty o schopnostiach ľudí po 40ke a najmä 50ke. Ukáže, že diverzita v tíme má význam. Hlavu a pätu. Že ľudia v našom veku sú schopní učiť sa nové veci. Tak nám držte palce.

Len sa nepýtajte, že kde sa vidíme s projektom o 5 rokov. Lebo odpoveď na otázku mám. A materská dovolenka to (čuduj sa svete) nie je!

P.S: Otázku kde sa vidíte o 5 alebo 10 rokov mať v dotazníku nebudeme. Alebo viete čo? Dáme ju tam. Možno z odpovedí vznikne seriál poviedok😊

Martina Valachová

Autorka je spoluzakladateľka projektu 40plus a venuje sa marketingu v agentúre JUICY

Je jedno, koľko máte rokov. Starajte sa o svoje zdravie. Začať môžete aj s nami.

Mohlo by vás zaujímať