Na Slovensku sa hra na 6 dierkovej pastierskej píšťalke vraj nevyučuje. Návrat k tradícii chcem napraviť

Hra na 6 dierkovej pastierskej píšťalke sa vraj na Slovensku nevyučuje
Miroslav Zachar

Hra na 6 dierkovej pastierskej píšťalke sa vraj na Slovensku nevyučuje. Chcem to zmeniť a ukázať ľuďom návrat k tradíciám. Začať môžu deti, ale aj ľudia po 40-ke.

Nedávno ma kontaktoval Miroslav Zachar. K mailu mi pripol zopár informácií o sebe a z ukážok hry na píšťalku. Zaujalo ma to, pretože na píšťalku hrá málokto. Aspoň v mojom okolí…  Navyše mi povedal, že hra na 6 dierkovej pastierskej píšťalke sa vraj na Slovensku nevyučuje. Chce to zmeniť. A tak sme sa dohodli na rozhovore…

Kto vás zasvätil do tajov píšťalky?

Dušanom Holíkom, výborným hráčom, výrobcom a učiteľom hry na píšťalku i fujaru, som spolupracoval od samého začiatku. Mnoho hodín sme predebatovali pri kávičke o plánoch do budúcna. Snívali sme o tom, že píšťalka a fujara raz bude mať svoj portál. I zafujerau bača.. 

Prečo vznikol portál DUCH FUJARY? 

Prosto, aby sme viac na píšťalku a fujaru hrali:)

Spomínam si na legendárnu 1. fujarovú školu v Očovej i na množstvo zážitkov, ktoré sme za tie roky mali. Som autorom oboch bývalých webov Duše fujary a obalov viacerých CD a DVD Dušana Holíka. Niektoré som i mixoval v netradičných spojeniach s elektronikou a postaral sa o výslednú zvukovú podobu. Keď ma oslovila jeho rodina, aby som sa staral o jeho dielo, neváhal som ani na okamih. Urobil som, čo som vedel. Vo voľnom čase a bez nároku na honorár.. DUŠA FUJARY zaspala a.. zobudil sa DUCH FUJARY!

Ak sledujete náš facebook, tak si možno spomínate, ako som raz líčil story so zatúlaným fujarovým a píšťalkovým spevníkom, ktoré šli do Thajska miesto na Taiwan. Tak už takéto veci riešiť, zdá sa, nebudem musieť. Už je možnosť všetky obľúbené DVD užívať ONLINE! Naučte sa na píšťalku či fujaru kdekoľvek práve ste! Diela z našej ponuky už putovali do všetkých kútov Slovenska, do Čiech, viacerých štátov Európy a Ameriky, a nakoniec aj na Taiwan.

Viac vo videu:

Cítime, že sa treba venovať najmä deťom. Preto chodíme hrať a spievať aj na Materské školy.

A takto býva veselo;)

Z vystúpenia ako spieva 50 detí v MŠ:

Je ťažké naučiť sa ovládať tento nástroj? Čo to v sebe ukrýva?

Hra na píšťalku prináša mnoho radosti! Je na ňu ľahšie sa naučiť, než na zobcovú flautu, lebo má jednoduchšie hmaty a len 6 dierok. Či veríte, alebo nie, na Slovensku sa hra na 6-dierkovej pastierskej píšťalke na Základných umeleckých školách vraj nevyučuje. Treba pomôcť, aby sa to zmenilo.

Najsamprv sme sprístupnili v online forme školu hry Dušana Holíka, podľa ktorej kedysi vyučoval na ZUŠ v Detve. A veru sa už našli dve Základné umelecké školy, ktoré podľa našej školy učia!

Ale čo menšie deti a tí veľkí, ktorí vôbec nemajú šajn o hudobnej teórii a notách?

Aby mohli hrať i deti na Základných školách a dokonca aj v škôlkach, áno, tak ľahké to je!

Jednoducho a jasne, to je naše heslo! Len tie najnutnejšie základy hudobnej teórie noty a hmaty, cvičenia zábavnou formou, a k tomu ľudovky pre radosť, ktoré pozná každý. Plnofarebný zošit oživený maľbami detí. Píšťalka do každej rodiny:)

Hra na 6 dierkovej pastierskej píšťalke sa vraj na Slovensku nevyučuje

Ktorá je vaša najobľúbenejšia skladba? A ktorú skladbu sa ako prvú túžia naučiť vaši žiaci?

Mám rovnaký vkus ako deti. Červené jabĺčko:)

Aké je vaše životné motto?

 NENARIEKAJ, NESŤAŽUJ SI, HRAJ!:)

Verím, že našu Školu hry potom rozpošleme i do detských domovov, škôl a škôlok;)

Podporte nás a FIJÁ ŠKOLA PÍŠŤALKOVÁ sa stane skutočnosťou:

https://donio.sk/fija-skola-pistalkova

Viac vo videu: https://www.youtube.com/watch?v=aBgiGmZB27g

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať