fbpx
Martin Kasarda: Na ceste občas stratíme ilúzie

Martin Kasarda: Na ceste občas stratíme ilúzie

Deväťdesiate roky? Akoby sa to nikdy neskončilo. Spomínate si? Akosi viac slobody, než sme boli schopní zvládnuť. A tie možnosti! Viedenské obchody a nápisy na nich, aby sme láskavo nekradli…

Tamara Heribanová, spisovateľka, novinárka, ktorá momentálne žije s manželom a dieťaťom v Lisabone, sa vo svojom novom románe Pendleri (Ikar, 2019) rozhodla, že nám ilúzie o našej mladosti pekne ukradne. Nie je to román o nostalgickom spomínaní na prvých študentov zo Slovenska, ktorí pendlovali denne vlakom do Viedne, aby sa stali múdrymi.

Drvivá väčšina príbehu knihy Pendleri tvorí dosť ponurý opis deväťdesiatych rokov a „deciek“ z lepších rodín, ktoré chodili študovať do Viedne. Nechýba ani násilie, drogy, špinavá sexualita za peniaze. Nechýbajú spomienky na nápisy v rakúskych obchodoch na Mariahlifestrasse, kde nás v slovenčine varovali, aby sme nekradli. Je to spomínanie na časy, keď sloboda aj u nás dostávala po hlave od moci a mnohí mladí sa mohli cítiť ako imigranti, ktorí chodia po vzdelanie do lepšieho sveta. A narazia pritom aj na veci, ktoré sú viac školou života, než skloňovaním plusquamperfekta.

Hlavného hrdinu Martina, sociológa trpiaceho istou existenciálnou úzkosťou, spoznávame vo chvíľach, keď sa blízko našich hraníc udiala tragédia s nákladným autom, v ktorom zahynulo vyše 70 migrantov. Práve tento moment v ňom spúšťa sériu spomienok na život v deväťdesiatych rokoch, hľadá spolucestujúcich z vlaku, aby si poskladal obraz o svojej láske, peknej Anne, ktorá v tej temnej dobe zmizla. Martinovi sa pri tom hľadaní dostane do rúk kľúč od schránky na viedenskej stanici, kde príbeh dostane ešte dramatickejší spád – nebudem prezrádzať, prirodzene.  Martin je priam posadnutý odhaľovaním odsunutej minulosti a v nej aj prekvapujúceho, možno utajeného či radšej nespomínaného z tohto obdobia.

Tamara Heribanová napísala výbornú knihu o nás, našej minulosti a o tom, že každý z nás skrýva spomienky, na ktoré by radšej zabudol. Ale niekedy sa to nedá. Možno pri tejto knihe sa vám nebude dať zaspať. Ani nie tak z toho, čo sa deje v knihe, ako z toho, čo vám vyplaví vaša hlava.

Martin Kasarda

Mohlo by vás zaujímať…

Mohlo by vás zaujímať