Dovolenka na jachte nie je len pre milionára. Za akú cenu môžete už toto leto plachtiť na mori?

Koľko stojí dovolenka na jachte?

Dovolenka na jachte nie je len pre milionára. Koľko stojí dovolenka na jachte?

Boli ste už na jachte? Na túto otázku odpovie veľa ľudí zamietavo a často preto, lebo je to drahé. Je to naozaj drahé? Pozerali ste na možnosti? Koľko stojí dovolenka na jachte? Martina Brychtová Horanská vybudovala firmu Bookingthesea, ktorá vám takúto dovolenku zabezpečí a vy sa môžete už onedlho plaviť. A zarezervovať si loď je vraj jednoduché.

Maťka, ako si sa dostala k tomuto biznisu? Čo ťa k tomu viedlo?

Za všetkým hľadaj lásku… S manželom som sa zoznámila pod plachtami, na regate na Jadranskom mori, takže naše spojenie s morom je úplne prirodzené.

Každý deň na lodi je nezabudnuteľný. Všetci naši známi vedeli, že sme obaja jachtárski nadšenci, a tak sa ma stále niekto pýtal, či neviem pomôcť s výberom lode, alebo poradiť destináciu na plavenie. A tak, ako takmer všetky naše skvelé nápady, aj tento vznikol jedno pekné popoludnie pri bazéne s pohárom vínka v ruke. Veď ustavične pre niekoho hľadám loď, tak si spravme z toho biznis a urobme agentúru. Nedalo mi a hneď som začala „gúgliť“, ako na to.

Začínali sme pred šiestimi rokmi, doma v kuchyni, získaním prvých prístupov do databáz. A odvtedy sme prešli obrovský kus cesty. Vyvinuli sme jednu z najväčších real-time databáz na prenájom lodí na svete. Naši klienti si dnes môžu online, z pohodlia svojej obývačky, vybrať z viac ako 20 000 lodí po celom svete a loď si vedia aj okamžite zarezervovať. Ak potrebujú s výberom poradiť, máme zastúpenie v takmer v každej krajine Európy a náš sales tím je pre našich zákazníkov k dispozícii 24/7.

Koľko stojí dovolenka na jachte? regata

Naša starostlivosť o klientov nekončí len zarezervovaním lode, pomáhame im naplánovať celú plavbu, vieme zabezpečiť letenky, poradíme, ako sa zbaliť, poprípade zabezpečíme prvý nákup potravín na loď, aby sa s tým naši klienti vôbec nemuseli zaťažovať.

Stále sa snažíme posúvať ďalej. Našou poslednou novinkou je vlastná app-ka YACHTING IN THE POCKET. Je to skvelá vychytávka – slúži ako tzv. sail tracker, kde si jachtári môžu celú svoju plavbu zaznamenávať, doplniť fotografiami či poznámkami a podeliť sa následne o zážitky so svojimi priateľmi. Aplikácia umožňuje aj vyhľadávanie lodí podľa lokality, ich objednanie, a tiež v nej nájdete sekciu Pomoc na mori.

Je to úžasná práca a nás to stále baví. Koníček sme premenili na business a stále sa nám to nezunovalo. Je príjemné vidieť, že naša práca prináša ľuďom radosť a oddych.

Koľko Slovákov trávi dovolenky na mori a dá sa to, aj keď nemajú kapitánske skúšky?

Zo začiatku to boli hlavne priekopníci, väčšinou chlapci, ktorí sa venovali jachtingu na priehradách. No v posledných rokoch si dovolenku na lodi vyberá čím ďalej, tým viac Slovákov. A v poslednej dobe často aj s celou rodinou. Mnohí z nich skúsia dovolenku na jachte a potom už nechcú chodiť k moru inak. Nepotrebujete ani kapitánske skúšky, dnes už každá spoločnosť ponúka skipperov (kapitánov), ktorých si môžete prenajať. Dovolenka na lodi je vysoko návyková, plná dobrodružstva, zábavy a relaxu. Mnohí naši klienti prepadnú čaru plachtenia a hneď po návrate sa hlásia na kapitánsky kurz.

Ako taká dovolenka na jachte vyzerá? Nech si to vedia čitatelia predstaviť.

Je to taký apartmán na mori. Každá loď – plachetnica, katamarán alebo motorák – má plne vybavenú kuchyňu, toalety, sprchu a kajuty (spálne), ktoré vás čakajú vždy pekne pripravené. Jediný rozdiel je v tom, že tento „apartmán“ nestojí na jednom mieste a jeho záhrada je nekonečná. Väčšinu času trávite na palube lode, no v prípade horšieho počasia máte k dispozícii salón, čiže niečo ako obývačku.

Na lodi ste absolútne slobodní a plavíte sa, kam len chcete. Celý svet okolo je modrý, kúpete sa v krištáľovo čistej vode a každý deň objavíte niečo nové. Na šírom mori, len vy a vaša loď. Nepoznám krajšie západy slnka ako tie na lodi. Celá plavba sa dá prispôsobiť vašim momentálnym potrebám a naladeniu, vy si vyberáte, či máte chuť na niečo rušnejšie, ako marínu či mestské mólo, alebo sa práve cítite na zakotvenie v pokojnej zátoke.

Ak ste adrenalínový typ, stačí vytiahnuť plachty a kĺzať sa po hladine, s vetrom opreteky. Slnko a vietor v plachtách, aj vo vlasoch. Loď je miesto, kde sa dá zažiť veľa dobrodružstva, ale aj naplno zrelaxovať. Je ideálna pre rodinnú dovolenku, partiu priateľov, ale rovnako aj na firemný teambuilding. Štandardne sa lode prenajímajú od soboty do soboty, ale pri väčších jachtách sa vieme prispôsobiť požiadavkám klienta. Často sa nás zákazníci pýtajú, či je tento typ dovolenky vhodný aj pre malé deti. Naša odpoveď je, že jednoznačne áno.

Deti na jachte - rybárčenie

Pre deti je to výnimočný zážitok a nie je nič zábavnejšie, ako keď ich zapojíte do tímovej práce. Jachting nemá žiadny vekový limit a s bábätkom nebudete mať na lodi prakticky žiadne starosti. Bábätká sú na hojdanie zvyknuté a morskou chorobou preto netrpia. Naša najmladšia klientka mala v čase svojej prvej plavby necelý rok. Rodičia si nesmierne užívali jej pokojný spánok na palube, na čerstvom vzduchu a bez kriku z preplnených pláží.

Často sa nám rodiny priznajú, že ich ten spoločný čas na lodi zblížil. Práve dlhé letné večery sú ideálnym miestom na spoznávanie sa, spoločenské hry či len pozorovanie hviezd na nebi. Spoločný čas na lodi s rodinou utuží vzťahy a deti zažijú rodičov aj v netypických situáciách.

Koľko stojí dovolenka na jachte? Skúsme si urobiť príklad. Dve rodiny sa dohodnú, že chcú vyraziť na jachtu. Spolu 4 dospelí a 4 deti. Ako by to celé vyzeralo z hľadiska peňazí?

Pre takúto partiu by bola ideálna 4-kajutová plachetnica alebo katamarán. Katamarán je priestrannejší a ideálny pre rodiny s deťmi, na plachetnici zažijete zase viac dobrodružstva. Cena prenájmu v takejto veľkosti sa môže v sezóne pohybovať od 2 do 6 tisíc eur, je to len otázka nárokov. Samozrejme, že vieme ponúknuť aj ekonomickejšiu verziu za cca 1500 eur na jednu rodinu vrátane nákladov (doprava, prenájom lode, parkovanie, tankovanie, strava…). Pri cene 2000 eur na jednu rodinu však už vieme ponúknuť niečo naozaj pekné, z čoho budú mať všetci radosť.

Koľko stojí dovolenka na jachte?

A čo strava na mori? Predsa len, stravovať sa v marínach je asi riadny rez do rozpočtu. Zvyknú si ľudia pripravovať jedlo priamo na mori?

Klienti majú opäť na výber. Vôbec sa nemusia zaťažovať varením a prípravou jedla a stravujú sa v príjemných lokálnych reštauráciách alebo miestnych fast foodoch, ktoré ponúkajú výborné špeciality za prijateľné sumy. Kuchyňa na lodi je plne vybavená a umožňuje prípravu prakticky akéhokoľvek jedla. Veľa klientov uprednostňuje nákup čerstvých lokálnych potravín a vlastné kulinárčenie. Súčasťou mnohých modernejších lodí býva už aj gril.

Tak si len predstavte romantickú zátoku, západ slnka, deti skáču posledné šípky do vody, na grile sa pečie čerstvá ryba a vy si plnými dúškami užívate ten pokoj, rodinu a priateľov…

Čo sa stane, ak sa zhorší epidemiologická situácia? Prídu ľudia o peniaze? Alebo dá sa poistiť?

V prípade, že by opäť nebolo možné cestovať, všetky spoločnosti ponúkajú možnosť preobjednania si nového termínu. Takže o svoje financie neprídete, len sa to celé posunie v čase. Na situáciu už zareagovali aj poisťovne a klientom vieme ponúknuť poistenie pre prípad kovidu priamo v rodine alebo zrušenie dovolenky z dôvodu celkového zhoršenia epidemiologickej situácie.

Ak sa vám predstava dovolenky na jachte páči, skúste si pozrieť možnosti a poradiť sa tu: BOOKING THE SEA

Rozhovor pripravila: Martina Valachová

Korektúry: Katarína Málková

Katarína Málková, jazyková korektorka

Máte firmu alebo projekt, kde potrebujete pomôcť s textami a korektúrami? Katarína Málková vám s nimi veľmi rada pomôže. Kontaktovať ju môžete tu: https://www.facebook.com/Corectus/

 

 

Mohlo by vás zaujímať