Telo je dokonalý nástroj. Dokáže sa vyliečiť samo. U zlomenej kosti to chápeme, u rakoviny odmietame?

Jan Vojáček: Na každú chorobu pilulka alebo rez skalpelom?

Na každú chorobu pilulka alebo rez skalpelom – tak by mohlo znieť heslo západnej mainstreamovej medicíny, ktorá napriek svojim nesporným úspechom trpí čoraz väčším problémom, že počet liečených sa neustále zvyšuje a počet zdravých klesá. Jan Vojáček: V ideálnom svete by sme dokázali chorobám predchádzať, ale v reálnom svete im musíme porozumieť a nepozerať sa na ne ako na zlo, ktoré treba zničiť. Rovnako, ako by sa nemali zabíjať poslovia, aj keď prinášajú zlé správy.

Choroby a ich pôvod majú vnútornú logiku, ktorú možno odhaliť. To znamená, že ak človek pochopí, akým spôsobom sa nevedome – okrem iného aj vďaka svojmu emocionálnemu nastaveniu – podieľal na vzniku svojej choroby, môže veľmi dobre prejsť procesom určitých vnútorných zmien, posunov, kde si môže veľmi dobre zabezpečiť prevenciu, čo znamená, že sa choroba nevráti.

Funkčná medicína si myslí, že neexistuje nevyliečiteľná choroba, len nevyliečiteľný pacient.

Keď niečo také povedal Jaroslav Dušek, inými slovami, už je ukrižovaný. Čo s touto úvahou, z filozofie funkčnej medicíny?

Jan Vojáček: „Tieto rôzne výroky treba dať do základného kontextu, ktorý si vyžaduje veľkú pokoru. Pretože táto pokora má zabrániť tomu, aby z nich nevyplynulo, že každý si za svoju chorobu môže sám a že každý by sa mohol okamžite uzdraviť, keby len nebol, pejoratívne povedané, debil. O tom to nie je. Všetky tieto výroky majú v pozadí princíp, treba ich prezentovať s pokorou, a tým princípom je, že telo je absolútne úžasný, dokonalý nástroj, ktorý sa dokáže vyliečiť sám. To je nesporný fakt. Stačí si zlomiť kosť, kosti sa spoja, kosť sama zrastie. Sama od seba. A to „sama“ znamená, že v kóde nášho života je schopnosť uzdraviť sa. Je nám to veľmi jasné na úrovni zlomenej kosti a už nám to nie je jasné na úrovni, povedzme, rakoviny, autoimunity, alergií, vysokého krvného tlaku alebo cukrovky. Tam akoby samoliečebné schopnosti, teda uzdravenie do určitej formy zdravia, neboli.“

Pozrite si celý rozhovor, ktorý pripravila Martina Kociánová pre rádio Universum…

Pozrite si aj rozhovor, ktorý som robila s Janom pred časom na tému: Lieky nepredpisujem

Pripravila: Martina Valachová

Mohlo by vás zaujímať