Humanoidný robot zaútočil na zamestnanca. Podobné útoky sa dajú „naprogramovať“
V čínskej továrni na výrobu robotov Unitree Robotics nedávno humanoidný robot napadol zamestnanca. Zúrivo na nich mával rukami a kopal nohami. Našťastie to odniesol len pracovný stôl. Zamestnanci dokázali rýchlo zareagovať a robota okamžite vypnúť.
Príčinou agresívneho správania humanoidného robota typu Unitree H1 bola údajne chyba v jeho kódovaní, informoval o incidente internetový server Interesting Engineering.
Incident však vyvolal diskusiu o bezpečnosti začlenenia robotov do každodenného života.
Humanoidné roboty sa totiž v poslednom čase zavádzajú nielen do tovární, ale aj do kaviarní a domácností.
„V roku 2040 bude na svete pravdepodobne viac humanoidných robotov ako ľudí,“ odhadol vlani Elon Musk v streamovanom rozhovore na 8. konferencii o investíciách do budúcnosti, ktorá sa konala v Saudskej Arábii.
Nedávny incident však nebol ojedinelý. Niečo podobné sa stalo na Lunárnom festivale v Číne vo februári 2025. Jeden z vystavených humanoidných robotov začal päsťami útočiť na publikum. Technik sa postavil vedľa robota a okamžite ho spacifikoval. Podľa dostupných informácií išlo opäť o softvérovú chybu.
Nebezpečné správanie sa dá do robotov „naprogramovať“
Výskumníci z Pensylvánskej univerzity s pomocou umelej inteligencie vyvinuli program s názvom RoboPAIR, ktorý nabáda robota, aby porušoval svoje vlastné pravidlá a prejavoval negatívne správanie, informoval mediálny dom Wired v roku 2024.
„Vždy, keď prepojíte LLM (veľké jazykové modely, pozn. red.) a základné modely s fyzickým svetom, môžete v skutočnosti premeniť škodlivý text na škodlivé aktivity,“ povedal George Pappas, vedúci výskumník z Pensylvánskej univerzity.
„Naše výsledky po prvýkrát ukazujú, že riziká hackingu LLM presahujú generovanie textu. Existuje reálna možnosť, že takéto roboty môžu spôsobiť fyzické škody v reálnom svete.
Celý článok od Radovana Dluhého Smitha nájdete v Epoch Times.
Pripravila: Martina Valachová
Foto: Free Pixabay