
Centrálna banka EÚ kritizuje právo na platbu v hotovosti v slovenskej ústave.
Na Slovensku máme v Ústave zakotvené právo na hotovosť. Dostala som upozornenie, že ECB toto právo a spôsob, ako ho máme zavedené, kritizuje. Spočiatku som si myslela, že to bude nejaká konšpirácia. Veď predsa, čo by na tom mohlo ECB prekážať? Našla som však článok, priamo na Slovak Spectator, ktorý je súčasťou obsahu sme. A tam som sa dočítala nasledovné. (prikladám v plnom znení – preklad do slovenčiny).
Centrálna banka EÚ kritizuje právo na platbu v hotovosti v slovenskej ústave… Menová politika v eurozóne je vo výlučnej kompetencii ECB.
Európska centrálna banka (ECB) nie je veľmi spokojná so slovenskou novelou ústavy z minulého roka, ktorá priznáva ľuďom právo platiť za tovar a služby v hotovosti. Podľa banky novela nebola s ECB konzultovaná.
„ECB s úctou navrhuje, že toto ustanovenie ústavy je mimo kompetencií členského štátu, ktorého menou je euro,“ píše prezidentka banky Christine Lagardeová v stanovisku banky z 11. januára.
Hoci centrálna banka dodáva, že víta snahu Slovenska posilniť dostupnosť hotovosti na Slovensku, vysvetľuje, že otázky menovej politiky v eurozóne patria do pôsobnosti ECB, nie členského štátu, a riešia sa v legislatíve EÚ.
V júni minulého roka novelu podporilo až 111 slovenských poslancov v 150-člennom parlamente. Zmenu iniciovalo hnutie Sme Rodina, ktoré argumentovalo, že zrušenie hotovostných platieb by napríklad ohrozilo nízkopríjmové domácnosti. V tom čase sa na Slovensku šírili dezinformácie, že EÚ chce zakázať hotovostné platby.
Prezidentka banky tvrdí, že Súdny dvor Európskej únie už rozhodol, že platby v hotovosti nemožno vo všeobecnosti odmietnuť.
„Vzhľadom na uvedené skutočnosti ECB odporúča, aby sa ustanovenia zaručujúce vydávanie hotovosti ako zákonného platidla a právo uskutočňovať platby v hotovosti buď vypustili, alebo prípadne zmenili tak, aby len odkazovali na príslušné ustanovenia práva Únie,“ myslí si banka.
Lagardeová zároveň odporúča, aby Slovensko spresnilo znenie, ktoré sa týka práva vykonávať hotovostné transakcie v bankách. Konštatuje, že nie je celkom jasné, ktoré operácie by mali napríklad spadať do rozsahu hotovostných transakcií.
Celý článok v angličtine nájdete tu (link).
Záver…
Mnohé veci sa v našich životoch za posledné roky radikálne zmenili. A mnohé sa menia tzv. salámovou metódou. Veľa toho spustili opatrenia počas korony. Je len na nás, aby sme situáciu sledovali a zachovali sa podľa toho, ako najlepšie vieme. Ako? V prípade práva na hotovosť odporúčam každému, aby hotovosť naozaj používal všade, kde to ide. Možno sa vám zdá, že platiť smart hodinkami je smart ( chytré…). Veď predsa nemáte čo skrývať. Ono to ale nie je len o tom. Nesie to so sebou aj ďalšie aspekty. Ak napríklad platíte u malých obchodníkov, z každej platby idú percentá banke. A nie malé (závisí to od marže, ktorú obchodník má, ale vo veľa prípadoch tak ukrojujete dosť veľa zo zisku malého živnostníka, ktorý sa snaží uživiť…).
Právo na platbu kartou zašlo už tak ďaleko, že malí živnostníci na trhoch musia mať terminál na platbu bezhotovostne. To sú malé kroky, ktoré robia inštutúcie.
Preto veľmi záleží na tom, aby sme aj my robili svoje malé kroky.
Často zvyknem hovoriť, že malé kroky, ktoré robí veľa ľudí, môže spôsobovať veľké zmeny. Tak je to aj s používaním hotovosti pri platbách. Ako prvé by som si zobrala na mušku právo platiť parkovné v hotovosti. Takáto možnosť napríklad v Bratislave už takmer neexistuje. Na všetko potrebujete smart telefón alebo kartu. Salámová metóda v praxi?
Martina Valachová