Čaputová v stredu odcestuje na poslednú zahraničnú cestu, navštívi ČR a preberie vyznamenanie

Zuzana Čaputová v stredu odcestuje na poslednú zahraničnú cestu, navštívi ČR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestuje v stredu (12. 6.) na rozlúčkovú návštevu Českej republiky. Pôjde o jej poslednú zahraničnú cestu vo funkcii. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Návšteva potrvá do štvrtka (13. 6.). Prezidentka preberie v Prahe najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva.

Posledná návšteva…

Popoludní sa Čaputová stretne s prezidentom ČR Petrom Pavlom na Pražskom hrade. V pražskej Botanickej záhrade prezidentka neskôr zasadí lipu ako národný strom SR v rámci projektu Korene osobností, ktorého zámerom je prepojiť spoločenský odkaz významných osobností z rôznych oblastí s prírodným bohatstvom Zeme.

Vo štvrtok predpoludním sa prezidentka zúčastní na 10. ročníku konferencie Prague European Summit, na ktorej vystúpi s príhovorom a prevezme si ocenenie Vision for Europe, ktoré je každoročne udeľované za rozvoj európskych ideálov. Neskôr preberie z rúk prezidenta ČR najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva. Prezidentka udelí Petrovi Pavlovi najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža.

Rozlúčkový obed

Na záver rozlúčkovej návštevy sa na Pražskom hrade uskutoční slávnostný obed podávaný českým prezidentom a prvou dámou na počesť prezidentky a jej partnera za účasti osobností českého a slovenského politického a spoločenského života.

Zuzane Čaputovej uplynie mandát 15. júna, keď sa na slávnostnej inaugurácii prezidentského úradu ujme zvolený prezident Peter Pellegrini.

Pripravila : Martina Valachová

Zdroj a foto: TASR

Mohlo by vás zaujímať