Ako sa falšuje veda? Starostlivo koordinované falšovanie vedeckých poznatkov – skutočný príbeh…
Pred niekoľkými rokmi vypukla na Univerzite Palackého v Olomouci úplne neuveriteľná aféra týkajúca sa falšovania vedeckých údajov. Jednou vetou – banda nečestných akademických podnikateľov systematicky falšovala údaje, na základe týchto sfalšovaných údajov publikovala „prevratné“ výsledky výskumu, na tieto „prevratné“ výsledky získala miliardové granty EÚ a využila ich na ovládnutie univerzity. Ako sa falšuje veda? Dnes vedenie druhej najstaršej univerzity v krajine skáče, ako akademická mafia píska. Pre rýchly úvod do tohto neuveriteľného prípadu si môžete prečítať aspoň tento opis domu hrôzy postaveného z falšovaných údajov a lží jeho autorov a neskorší príbeh o tom, ako sa dom hrôzy na UP zrútil.
V ďalšom texte som potom vydal varovanie, že sfalšovaný výskum môže zabíjať.
Nemal som na mysli „vynikajúce“ výsledky našich olomouckých naničhodníkov – ktoré mali k praktickému využitiu asi tak ďaleko ako k pravde -, ale mal som na mysli vtedy už blikajúci príbeh o kuriózne sfalšovaných klinických štúdiách o účinnosti a bezpečnosti hydroxychlorochínu (HCQ). Áno, ten liek, ktorý Donald Trump na začiatku epidémie kovidózy odporučil dôkladne preskúmať a médiá na celej planéte z neho urobili blázna za to, že si ho údajne odporúčal pichať do žily.
Nedávno sa na Brownstone Institute objavil mimoriadne zaujímavý, ale mimoriadne rozsiahly text, ktorý sa vracia k tejto fascinujúcej histórii. S vedomím rizika prílišného zjednodušenia sa pokúsim text prerozprávať v šiestich bodoch.
1. HCQ je veľmi dobre tolerované antimalarikum, ktorého varianty sa používajú už takmer sto rokov. Dokonca aj samotné CDC pred epidémiou napísalo, že HCQ sa môže predpisovať všetkým deťom a dospelým vrátane tehotných a dojčiacich matiek. Na začiatku epidémie si mnohí ľudia mysleli, že HCQ by mohol fungovať na prevenciu a včasnú liečbu kovidózy.
2. V marci 2020 prezident Donald Trump navrhol rozsiahly program, v rámci ktorého by federálna vláda USA zozbierala desiatky miliónov dávok HCQ a použila ich na prevenciu a včasnú liečbu covid.
3. O dva mesiace neskôr sa však v časopise Lancet objavila fascinujúca štúdia, ktorá ukázala, že HCQ nielenže nefunguje ako liečba covidu, ale v skutočnosti výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia hospitalizovaných pacientov. Médiá tieto zistenia okamžite vytrubovali do sveta a mnohé prebiehajúce štúdie boli na základe tohto výsledku zastavené. Trumpov program HCQ bol zastavený a Donald opäť zožal posmech sveta.
4. Ale už o niekoľko týždňov sa ukázalo, že celá slávna štúdia HCQ – a všetkých 100 000 pacientov zo 161 nemocníc na šiestich kontinentoch – je kolosálny podvod. Žiadni pacienti nikdy neexistovali, autori si to celé jednoducho vycucali z prsta. Nikto zo slávnych redaktorov Lancetu ani z geniálnych oponentov si to nevšimol. Štúdia bola v tichosti stiahnutá, ale účel bol dosiahnutý: Donald Trump a HCQ boli dokonale
zdiskreditovaný. Nikto z autorov tohto kolosálneho podvodu nebol dodnes potrestaný.
5. Odvtedy vyšlo niekoľko štúdií s chybným dizajnom, ktoré ukázali, že HCQ ako liečba kovidu nefunguje. Tieto štúdie boli široko medializované a lekári na celom svete boli napadnutí a prenasledovaní za predpisovanie HCQ. Na webovej stránke 19hcq.org je však zhrnutých všetkých 415 doteraz vykonaných štúdií o účinnosti HCQ a dospelo sa k záveru, že HCQ funguje ako profylaxia aj ako včasná liečba covidu.
6. Je dobre známe, že experimentálna génová terapia (predávaná ako „mRNA vakcína“) by nemohla legálne získať povolenie na mimoriadne použitie, ak by existoval liek na covid. Preto bolo nevyhnutné zariadiť, aby príslušné orgány vyhlásili, že žiadna liečba neexistuje.
Čo povedať na záver? Je pravdepodobné, že použitie HCQ ako prevencie a včasnej liečby covidu by zachránilo mnoho miliónov životov. Vďaka cynickému, vopred premyslenému a zrejme starostlivo koordinovanému falšovaniu vedeckých poznatkov sa tak nestalo.
Falšovanie vedy zabíja…
Takže keď ma opäť nazvete extrémistom za to, že hovorím, že falšovanie vedy zabíja a že falšovatelia vedy musia byť bezpodmienečne vylúčení z akademického prostredia – spomeňte si na príbeh hydroxychlorochínu.
Originálny text v češtine je dostupný tu – Falšovanie vedy
Autor textu: Tomáš Fürst
Ilustračné foto: Pixabay